Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel11. september 2019Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Kuidas luua täiuslik LinkedIni profiil?

Võrgustikku LinkedIn kasutab regulaarselt 90% töötajate värbajatest. Sellel on praegu üle 610 miljoni liikme, mis teeb sellest suurepärase koha, kus otsida tööd ja luua karjääri edendamiseks kontakte. Siin artiklis on soovitusi, kuidas luua täielik LinkedIni profiil.

How to create the perfect LinkedIn profile
EURES

Laadi üles profiilipilt

LinkedIni andmetel vaadatakse fotoga profiili 21 korda rohkem kui fotota profiili ja see saab 9 korda rohkem kontaktitaotlusi. Profiilipilt peab jätma asjaliku mulje – foto olgu uus, riietus sellel asjalik, väldi kirjut tausta, ära lõika fotot välja rühmafotolt ja taga, et tähelepanu keskmes on sinu nägu. Selfi ei sobi. Kindlasti naerata. Heal fotol näed välja asjalik ja suhtlemisvalmis.

Sisesta profiiliandmed

Täida profiil nii üksikasjalikult kui võimalik. Mida rohkem asjakohaseid andmeid esitad, seda lihtsam on tööjõu värbajatel sind leida. LinkedIn kasutab funktsiooni, mis mõõdab profiili täielikkust ja soovitab, mida täiendada ja täiustada.

Ajakohasta profiili

Mitteaktiivne ja aegunud LinkedIni profiilil võib värbajaid eemale peletada. Ajakohasta profiili asjakohase töökogemuse, ametinimetuste ja omandatud pädevusega, samuti lisa uus foto endast ja otsitava ametikoha kirjeldus. Profiil peab jätma mulje sinust kui inimesest, mitte ainult oskuste kogumist – kujuta ette, et vestled kellegagi, ja kirjuta mina-vormis. Sellega saad näidata suhtlusoskust.

Liitu rühmadega

Peale individuaalsete kontaktide saab LinkedIniga ka otsida rühmi ja nendega liituda. Rühmades võivad olla näiteks kooli- ja ülikoolivilistlased või kogu valdkonna ja elukutse esindajad. Töö otsimisel on väga väärtuslik luua kontakte huvipakkuvas valdkonnas, eriti inimestega, keda tunned isiklikult ja kes võivad sind soovitada. Hinnanguliselt 70% tööpakkumisi täidetakse ilma töökuulutust avaldamata. Suust suhu liikuv teave võib olla väga oluline enda tutvustamisel ja töökoha saamisel.

Märgi ainult asjakohane töökogemus

Kui sul on rikkalik töökogemus, too esile ainult aspektid, mis on soovitud ametikoha jaoks asjakohased. Vastupidises olukorras – kui asjakohast töökogemust on vähe – püüa näidata, kuidas mis tahes olemasolev töökogemus võib uuel ametikohal aidata. Mis uusi oskusi oled omandanud? Kas mõni kogemus tuli eriti raskelt? Kõige olulisem – kuidas kasutaksid saadud kogemusi ja teadmisi soovitud ametikohal?

Märgi oskused võtme- ja otsingusõnadega

Sõnad, mille märgid oskuste jaotisesse, toimivad otsingusõnadena. Kui tööjõu värbaja sisestab need LinkedIni otsingusse, leitakse sinu profiil. Võid märkida profiili kuni 50 oskust, mis suurendab tõenäosust, et profiil on otsingutulemustes näha. Veelgi parem on paluda kontaktidel kinnitada sinu oskusi lihtsa oleku-uuenduse kaudu, millele võid vastata samaga. See suurendab sinu profiili usaldusväärsust.

Vali ja loo kontaktid

Tuhanded kontaktid ei muuda profiili paremaks. Need vähendavad profiili usaldusväärsust ning ebaoluliste pakkumiste ja võimaluste seast on raske leida olulisi. Kõigepealt loo kontakt endiste ja praeguste töökaaslastega. Järgmiseks kontakteeru sõprade ja sugulastega, kes töötavad valitud karjääri jaoks olulistes valdkondades. Lõpuks otsi inimesi ametikohtadel, kuhu soovid tulevikus jõuda, ning saada neile isiklik taotlus, selgitades, miks soovid kontakti luua just nendega.

Loodetavasti aitavad need soovitused luua LinkedIni profiili, mis aitab saada unistuste ametikoha.

Koostöös EURESega (Euroopa tööalase liikuvuse portaal).

 

Seotud lingid

LinkedIn

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

Drop’pin@EURES

EURESe töötajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
EttevõtlusNõuanded ja soovitusedNoorus
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.