Направо към основното съдържание
Лого
EURES (EURopean Employment Services)
Новинарска статия4 Mай 2023 г.Европейски орган по труда, Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“Време за четене 1 мин

Как да боравим с технологиите, без да отклоняваме вниманието си?

Случвало ли ви се е да не можете да се концентрирате и да ви се иска да проверите телефона си, докато работите или учите? Разбира се, че да. Но как да спрем да се разсейваме и какъв е ефектът на технологиите върху способността ни да останем съсредоточени?

How can we use technology without getting distracted?

Ако току-що сте започнали работа в офис, вероятно ще седите пред екран в продължение на осем часа на ден. Това е много по-различно от ходенето на лекции, обикалянето из района на университета или воденето на записки. Когато приключите работа, вероятно гледате филм или телевизионно предаване или играете видео игра, като със сигурност използвате телефона си.

Разбира се, в ежедневието технологиите до голяма степен са нещо добро, но начинът, по който взаимодействаме с технологиите, може да бъде повод за безпокойство. В това проучване е установено, че пълнолетните в ЕС ползват екрани извън работното време в продължение на два до три часа дневно (в много случаи дори и повече). Като се има предвид, че много хора използват екрани и на работното място, това бързо може да доведе до натрупване.

Телефоните ни са се превърнали в съвременни развлекателни машини. Чрез социални медии, като TikTok, те могат да предоставят достъп до огромен брой видео клипове, които са специално насочени към нашите интереси. В резултат на това изкушението на социалните медии е много силно и е източник на потенциално постоянно разсейване. Интересът към кратки видео клипове, които ни доставят удоволствие, подсказва за нещо повече от потребителски навици в социалните медии: това може да е знак, че всъщност способността ни да останем съсредоточени намалява.

Дали обаче това се дължи на технологиите? Според едно проучване, хората, които играят видеоигри на „експертно“ равнище „внимават много повече от геймърите на неекспертно ниво“. В него също така се достига до заключението, че „някои видове игри могат да се използват като инструменти за промяна на по-високите когнитивни мозъчни функции, например вниманието, особено хората, които страдат от разстройство с дефицит на вниманието, което влияе на ежедневната им работа.“ Така че технологии като видеоигри (когато се използват в правилната среда) в действителност могат да окажат положително въздействие върху способността ни да останем съсредоточени.

Освен че осигуряват незабавен достъп до информация, мобилните телефони също така предоставят незабавен достъп до развлечения, като социалните медии. На това изкушение трудно може да се устои, особено ако често ви отнема от времето, и може да ви навлече неприятности, ако ви пречи да се справяте с работното си натоварване. Така че, ако твърде често посягате към телефона си, може би трябва да предприемете мерки, за да се справите с навика си да превъртате екрана. Но какво можете да направите, за да се излекувате от пристрастяването си към екрана?

По ирония телефоните може вече да имат решение: много съвременни смартфони имат опция за проверка на времето на ползване, като засекат колко време прекарвате във всяко приложение. Освен това от настройките на телефона определени приложения могат да се заключват чрез таймери. Това насърчава по-разумно използване на социалните медии, а не безкрайно превъртане нагоре и надолу, тъй като трябва да използвате под режим приложения, водещи до пристрастяване. Някои телефони дори имат дзен режим, който заключва напълно телефона и ви пречи да се разсейвате, като така можете да се концентрирате върху работа си, без да я отлагате.

Определянето на граници между ползването за развлечение и за работа също може да ви помогне. Например опитайте да използвате телефона си за лична употреба, а лаптопа само за работа или учене.

В крайна сметка, когато използвате технологии за работа или учене, е съвсем естествено други, по-интересни екрани, да ви разсейват. Всички обсъдени в статията методи се основават на създаването на по-здравословни навици за ползване на технологиите, които ви дават възможност да се съсредоточите върху работата си и на свой ред да се чувствате по-продуктивни и спокойни след работа. Като използвате социалните медии и развлечения като възнаграждение, можете да изградите по-здравословно отношение към устройствата си и да станете по-съсредоточени в работата.

В партньорство с европейския портал за професионална мобилност EURES.

 

Връзки по темата:

Приковани ли са европейските граждани за екраните си?

Въздействие на видеоигрите върху вниманието, тревожността и съня сред студентите

 

Допълнителна информация:

Европейски дни на труда

Намерете съветници на EURES

Условия на живот и труд в страните от EURES

База данни с работни места на EURES

Услуги на EURES за работодатели

Календар на събитията на EURES

Предстоящи онлайн събития

EURES във Facebook

EURES в Twitter

EURES в LinkedIn

Теми
  • Препоръки и съвети
  • Младост
Свързан раздел(и)
Сектор
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Опровержение

Статиите имат за цел да предоставят на потребителите на портала EURES информация по актуални теми и тенденции и да стимулират дискусия и дебат. Тяхното съдържание не отразява непременно гледната точка на Европейския орган по труда (ELA) или Европейската комисия. Освен това EURES и ELA не подкрепят споменатите по-горе уебсайтове на трети страни.