Skip to main content
EURES
Artikkel22. juuli 2018Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Kuidas saan oma praktikakoha muuta täiskohaga tööks?

Praktikakoht ei ole ainult hea viis oma oskusi ja kogemusi arendada, vaid see võib avada ukse ka teie tulevasele karjäärile. Kui soovite seda võimalust maksimaalselt kasutada, lugege kaheksat nõuannet, mis võivad aidata muuta praktikakoha täiskohaga tööks.

How can I turn my internship into a full-time job?

Väljaõppel või praktikakohal on mitmeid eeliseid, kuid et loota, et sellest saab täiskohaga töökoht, peate hakkama mõtlema nagu töötaja.

Seadke endale selged eesmärgid

Kandideerides praktikakohale on teil isiklikud ja tööalased eesmärgid. Kasuks tuleb püstitada ka mõned eesmärgid, mis vastavad ettevõtte vajadustele. Seetõttu ärge kartke esimestel vestlustel oma juhendajaga küsida, mida täpsemalt teilt oodatakse ja koostage selle teabe põhjal oma sealviibimise ajaks „ülesannete loetelu“. Selged eesmärgid annavad teile sihi – ja nende eesmärkideni jõudmine annab teile saavutuste loetelu, millega saate oma ülemusele väljaõppe lõppedes muljet avaldada.

Mõelge oma tööandja vajaduste peale

Jah, te olete praktikal oma tuleviku karjääri edendamiseks, kuid mida vajavad teie tööandjad? Mida soovivad teie juhendajad saavutada ja miks nad töötavad nii, nagu nad töötavad? Kui suudate mõista, mida tähendab organisatsioonis kõrgematel kohtadel olevate inimeste jaoks edukus ja ühendate oma mõtteviisi töötamise kohta nende ärieesmärkidega, jõuate kaugele.

Olge valmis tegema tööd, mis ei nõua erikvalifikatsiooni

Kuigi üldpildi nägemine ja mõtlemine, kuidas teie saate väärtuslik olla, on olulised, leidub alati madalama tasemega töid. Ning teil kui praktikandil palutakse neid kindlasti teha! Kui suudate tõestada, et teete ka vähem tähtsat tööd hästi, omandate hea maine. Kui oskate teostada ka kõige lihtsamaid ülesandeid entusiasmi ja hoolikusega, usaldatakse teile suurema tõenäosusega tulevikus huvitavamaid töid.

Pingutage sobitumiseks

Kuidas riietutakse kontoris? Kui ametlikult – või mitteametlikult – üksteisega räägitakse? Kui pikk on liiga pikk kohvipaus? Igal kontoril on oma sisekultuur, kuid mõistes, millised on kirjutamata reeglid ja neid järgides hakkate kollektiivi sulanduma. Ning mida lihtsamalt see teil õnnestub, seda tõenäolisemalt peavad inimesed teid pigem kolleegiks kui praktikandiks.

Öelge neile, et soovite jääda

Pole alati ilmne, et praktikant soovib pärast praktika lõppu täiskohaga tööle edasi jääda. Tehke see ilmselgeks! Olge oma juhendajaga rääkides selgesõnaline, et näete selles praktikakohas pikema töösuhte algust ja uurige, mida te ise saate teha, et sellest viimast võtta. Nad võivad teid üllatada ja anda paremaid ideid seoses pikaajaliste plaanidega ja sellega, kuidas teie sinna sobitute.

Olge tähelepanelik ja aidake teisi

Kas teie kolleeg tegeleb pidevalt dokumentide arhiveerimisega, kui ta võiks teha tähtsamat tööd? Kas võiksite pakkuda ennast seda tegema? Kui olete piisavalt tähelepanelik märkamaks, kuidas saaksite kellegi elu lihtsamaks teha, võttes neilt väikestes kogustes administratiivseid töid – ning teete seda hästi – peavad nad teid meeles. Omadused nagu empaatiavõime ja lahkus ei pruugi esineda enamikus töökirjeldustes, kuid neid väärtustatakse töökeskkonnas. 

Küsige küsimusi... sobival viisil

Ärge kartke küsida küsimusi inimeste töö kohta, eriti kui need näitavad, et soovite tööstust või valdkonda paremini mõista. Samas veenduge, et tajute hästi koha sisekliimat. Ärge segage teiste tööd või koosolekuid – leidke aeg, mil inimestel ei ole nii kiire ja küsige alati, kas on sobiv aeg rääkimiseks. Ning sellega seoses...

Näidake üles tänulikkust

Tänage alati inimesi, et nad leidsid teie jaoks aega, eriti kui nad on teile nõuande või teabe andmiseks võtnud oma tööst pausi. Praktika lõppedes võiksite isegi jätta oma tööandjatele kaardi või kirjakese, et neid selle kogemuse eest tänada... ja neile oma kontaktandmeid meelde tuletada, kui täiskohaga töö võimalus peaks avanema.

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

Drop’pin@EURES

EURESe nõustajad

Töö- ja elutingimused EURESe riikides

EURESe portaal

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
Nõuanded ja soovitused
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.