Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva22. července 2018Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Jak udělat ze stáže práci na plný úvazek?

Stáž není jen dobrý způsob, jak získat dovednosti a zkušenosti. Může vám otevřít dveře k budoucí kariéře. Chcete-li svou příležitost využít co nejlépe, nabízíme vám osm tipů, které vám mohou pomoci k tomu, aby se ze stáže stala práce na plný úvazek.

How can I turn my internship into a full-time job?

Stáž nebo učňovská příprava má řadu výhod, pokud ale chcete, aby se z ní stala práce na plný úvazek, musíte začít uvažovat jako zaměstnanec.

Stanovte si jasné cíle

Když se ucházíte o stáž, jistě máte své osobní i pracovní cíle. Vyplatí se ale stanovit si také nějaké cíle na základě toho, co potřebuje společnost. Proto se při úvodním pohovoru se svým nadřízeným nebojte zeptat, co přesně se od vás bude očekávat, a na základě těchto informací si na dobu trvání vaší stáže vytvořte „seznam úkolů“. Jasně nastavené cíle vám dají jasný směr, a když je splníte, budete mít po ruce seznam dosažených úspěchů, a na konci stáže tak budete moci na svého šéfa udělat dobrý dojem.

Myslete na to, co potřebuje váš zaměstnavatel

Ano, vy jste na stáži, která vám pomůže při budování kariéry, ale jaké potřeby má váš zaměstnavatel? Čeho chtějí dosáhnout vaši vedoucí a proč pracují právě tak, jak pracují? Když dokážete přijít na to, co znamená „úspěch“ pro pracovně výše postavené kolegy, a začnete o své práci přemýšlet v souladu s jejich pracovními cíli, dotáhnete to daleko.

Připravte se na podřadnou práci

Třebaže je důležité dívat se na věc jako na celek a myslet na to, kde můžete vytvořit přidanou hodnotu, pořád bude třeba, aby někdo dělal nekvalifikovanou práci. A jako stážista to budete většinou právě vy, komu bude přidělována. Když ale dokážete, že umíte vzít i za podřadnou práci, získáte dobrou pověst. Dokážete-li plnit i ty nejzákladnější úkoly pečlivě a s nadšením, svěří vám v budoucnu zajímavější práci.

Snažte se zapadnout

Jak se oblékají lidé v kanceláři? Jak formálně – nebo neformálně – spolu mluví? Jak dlouhá pauza na kávu je už příliš dlouhá? V každé kanceláři platí jiná nepsaná pravidla, ale pokud je dokážete zjistit a budete se jimi řídit, brzy zapadnete. Čím snáz se vám to podaří, tím spíš vás lidé budou považovat za kolegu a nebudou se na vás dívat jen jako na „toho stážistu“.

Řekněte jim, že chcete zůstat

Nemusí být vždy jasné, že by stážista chtěl zůstat a pracovat na daném místě na plný úvazek. Vyjádřete se jasně. Když budete mluvit se svým nadřízeným, řekněte mu na rovinu, že svoji stáž vidíte jako začátek dlouhodobého pracovního poměru a zeptejte se, co můžete udělat pro to, abyste z ní vytěžili maximum. Možná vás překvapí a poskytne vám lepší představu o dlouhodobých plánech společnosti a o tom, jak byste do nich mohli zapadnout i vy.

Buďte všímaví a pomáhejte ostatním

Vyplňuje váš kolega pořád nějaké formuláře, a přitom by mohl dělat důležitější práci? Nemůžete mu nabídnout, že to uděláte za něj? Když budete dostatečně pozorní a budete si všímat, kde byste někomu mohli ulehčit život tím, že vezmete část administrativní práce na sebe a uděláte ji dobře, zapamatují si vás. Ačkoli ve většině životopisů se vlastnosti, jako je empatie a laskavost neuvádějí, v kancelářském prostředí se cení. 

Ptejte se... vhodným způsobem

Nebojte se zeptat na práci ostatních kolegů, zvlášť když tím dáte najevo, že chcete lépe pochopit obor či odvětví, v němž pracujete. Dávejte přitom ale pozor, co se kolem vás děje. Nepřerušujte kolegy při práci ani při jednání – najděte vhodnou dobu, kdy nejsou příliš zaneprázdnění a vždy se nejprve zeptejte, zda na vás mají čas. A s tím také souvisí následující pravidlo.

Projevte vděčnost

Vždy lidem poděkujte za čas, který vám věnovali, zejména pokud přerušili práci, aby vám mohli poradit nebo poskytnout informace. Na konci stáže můžete svým zaměstnavatelům za nabyté zkušenosti písemně poděkovat a při té příležitosti jim můžete jim znovu poskytnout své kontaktní údaje pro případ, že by se naskytla příležitost k práci na plný úvazek.

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradce EURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Portál EURES

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.