
Zorganizuj i uporządkuj swoje miejsce pracy
Każdego dnia przeznacz kilka minut na zorganizowanie i uporządkowanie swojego miejsca pracy. Czyste i uporządkowane miejsce oraz łatwy dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy zmniejszy Twój poziom stresu i pomoże Ci osiągać lepsze wyniki.
Planuj
Korzystaj z terminarza (drukowanego lub cyfrowego), aby jak najlepiej rozplanować pracę. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego angażowania się w projekty, na które nie masz czasu, a także nie zapomnisz o żadnym zadaniu, które masz wykonać danego dnia. Niektórzy wolą notować ręcznie, ale korzystanie z cyfrowego narzędzia do planowania, takiego jak ResourceGuru lub Float, ułatwia dostęp do kalendarza w każdej chwili i miejscu (bez ryzyka zostawienia terminarza w domu).
Wyznaczaj małe, konkretne zadania
Zamiana długoterminowych, ogólnych celów na małe, konkretne zadania pomoże Ci sprostać nakładowi pracy, a ich realizacja wyda się bardziej osiągalna. Dzięki temu unikniesz zwlekania z pracą i odkładania zadań, co często wynika z braku zdecydowania, od którego z nich zacząć.
Rób regularne przerwy
Pracując dłużej, możesz mieć wrażenie, że robisz więcej – jednak brak regularnych przerw pogorszy jakość Twojej pracy. Badania pokazują, że regularne przerwy zwiększają koncentrację i poprawiają samopoczucie. Wybierz się na krótki spacer po biurze, aby rozprostować nogi między kolejnymi zadaniami, albo przeznacz 15 minut na filiżankę herbaty lub kawy – zyska na tym Twoja efektywność!
Określ godziny swojej największej produktywności
Każdy z nas ma inne godziny, w których pracuje najlepiej. Niektórzy czują się najbardziej zmotywowani rano, podczas gdy dla innych jest to popołudnie lub wieczór. Określ, w których godzinach dnia najłatwiej jest Ci się skupić, i przeznacz je na najważniejsze lub najbardziej wymagające zadania.
Wyłącz niepotrzebne powiadomienia
Wyłącz powiadomienia i nie czytaj natychmiast każdej otrzymanej wiadomości i każdego przysłanego e-maila. Dzięki temu lepiej skupisz się na wykonywanym zadaniu. Nieustannie pojawiające się powiadomienia na ekranie telefonu lub pulpicie komputera mogą zakłócić Twoje skupienie, nawet jeśli nie są one pilne. Jeśli martwisz się, że przegapisz ważną wiadomość lub rozmowę, wiele platform (takich jak Teams i Slack) oferuje opcję wyciszenia wyłącznie wybranych powiadomień (z konkretnych kanałów, od konkretnych osób lub zespołów).
Aby poznać więcej wskazówek, które pomogą Ci odnieść sukces we współczesnym świecie pracy, przeczytaj nasz artykułSześć umiejętności miękkich potrzebnych w pracy po pandemii.
Powiązane linki:
Sześć umiejętności miękkich potrzebnych w pracy po pandemii
Więcej informacji:
Znajdź doradców EURES
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 15 lipca 2022
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówki
- Powiązane sekcje
- Porady i wskazówki
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles