Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva15. července 2022Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Jak v práci zvýšit svoji produktivitu

K modernímu pracovnímu životu patří i to, že se musíme vypořádat s případným rozptylováním. Někdy se může zdát, že dokončit jakýkoli úkol je nemožné. V tomto článku se podělíme o některé z našich tipů, jak v práci zůstat soustředěný a být produktivnější.

How to boost your productivity at work

Uspořádejte si pracovní prostor a zbavte se nepotřebných věcí

Každý den věnujte několik minut uspořádání pracovního prostoru a udržování pořádku. Pokud budete mít čistý stůl bez nepotřebných věcí a budete mít po ruce vše, co potřebujete, sníží se úroveň stresu a pomůže vám to dosahovat lepších výsledků.

Udělejte si plán

Používejte plánovací kalendář (v papírové nebo digitální podobě) a zaznamenávejte si úkoly předem. To vám pomůže zajistit, abyste si nekladli příliš úkolů, na jejichž provedení byste pak neměli čas. Získáte také přehled o tom, co musíte každý den udělat. Zatímco někteří lidé dávají přednost klasickému papírovému diáři, digitální plánovací nástroje, například ResourceGuru nebo Float, máte vždy po ruce (a nedostanete se tak do nepříjemné situace, kdy diář někde zapomenete).

Dávejte si malé a konkrétní úkoly

Pokud si velké cíle, které vyžadují hodně času, rozdělíte na malé a konkrétní úkoly, snadněji je zvládnete a spíše jich dosáhnete. Snížíte také pravděpodobnost, že budete prokrastinovat neboli odkládat úkoly, protože si nejste jisti, kde začít.

Zařaďte pravidelné přestávky

Když pracujeme několik hodin, může se nám zdát, že uděláme více, kvalita naší práce však bez pravidelných přestávek klesá. Ze studií vyplývá, že pravidelné přestávky zvyšují koncentraci a zlepšují náladu. Zkuste se tedy rychle projít po kanceláři, abyste si mezi jednotlivými úkoly protáhli nohy, nebo si udělejte 15minutovou přestávku na čaj nebo kávu, vaší práci to jen prospěje!

Uvědomte si, kdy jste nejproduktivnější

Každý z nás je nejproduktivnější v jinou denní dobu. Někdo se může cítit nejvíce motivovaný dopoledne, zatímco někdo jiný v odpoledních či večerních hodinách. Uvědomte si, ve kterou denní dobu se cítíte nejbdělejší a nejpozornější, a tento čas věnujete nejdůležitějším a/nebo nejsložitějším úkolům.

Vypněte zbytečná oznámení

Když se soustředíte na určitý úkol, vypněte veškerá oznámení a nevěnujte se čtení e-mailů a zpráv hned, jak je dostanete. Neustále vyskakující upozornění na vašem telefonu nebo počítači vás mohou rozptýlit, a to i v případě, že e-maily či zprávy nejsou naléhavé. Pokud máte obavy, že zmeškáte důležitou zprávu nebo hovor, vězte, že existuje mnoho platforem (například Teams a Slack), které umožňují vypnout či znovu zapnout oznámení pro jednotlivé kanály, týmy nebo zúčastněné osoby.

Další tipy, které vám pomohou uspět v moderním světě práce, najdete v článkuŠest sociálních dovedností, které po pandemii potřebujete na pracovišti.

 

Související odkazy:

Šest sociálních dovedností, které po pandemii potřebujete na pracovišti

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníRady a tipy
Související sekce
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.