Skip to main content
Logo Európskej komisie
EURES
Novinový článok27 marec 2020Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Ako zostať produktívny, ak pracujete z domu

Ak pracujete na inom mieste, môže to mať negatívny vplyv na pracovnú produktivitu. Preto vám ponúkame štyri dôležité tipy, ako si udržať koncentráciu!

How to be productive when you’re working from home
Shutterstock

Dodržiavajte režim dňa

Aj naďalej si nastavujte ráno budík, oblečte sa a snažte sa dodržiavať podobný režim, ako keby ste nepracovali z domu. Vyzerať tak, ako keby ste išli do práce, vám pomôže zachovať si profesionálny prístup a byť sústredený. Keďže sa nemusíte premiestňovať, ušetríte čas na cestu, ale aj napriek tomu si určte presný čas, kedy začnete pracovať. Produktívny deň sa od neproduktívneho môže líšiť práve vytvorenou a dodržanou štruktúrou dňa.

Vytvorte si miesto na prácu

Preorganizujte si nejaký menej využívaný kút v dome a vytvorte si pracovné miesto, kde môžete motivovane a nerušene pracovať. Môže to byť samostatná pracovňa alebo inovatívne riešenie v jedálni. Lepšie sústrediť sa dokážete v menej hlučnej miestnosti alebo ak máte výhľad na zeleň, ako na gauči pred televízorom. Snaha o sústredenie na pracovné úlohy znamená hlavne minimalizovanie možností rozptýlenia.

Svoje domáce pracovisko považujte za miesto na prácu a nie na oddych. Ak si urobíte prestávku, trávte ju mimo pracovného miesta, aby ste jasne oddelili prácu a voľný čas.

Robte si pravidelné prestávky

Aj doma si robte rovnaké obedňajšie prestávky ako v práci a pravidelné kratšie prestávky počas dňa (približne na 10 minút každé dve hodiny). Ak si stanovíte presné ohraničené prestávky, bude pre vás jednoduchšie zostať sústredený na prácu. Vďaka pevnému režimu je presne vymedzený čas na prácu a čas na oddych, čo prispieva k zvýšeniu produktivity počas pracovného dňa.

Komunikujte s kolegami

Ak ste doma sám a bez kolegov, nemusíte byť automaticky pracovne naladený. Preto komunikujte s kolegami na diaľku. Pozvite ich na schôdzu alebo hovor cez Skype a porozprávate sa o tom, na čom práve pracujete. Zlepší sa tým vaša motivácia a zvýši produktivita. Ak uvidíte tváre svojich kolegov, posilní sa tým pocit, že hoci nie ste s nimi v kancelárii, aj tak ste v práci.

Udržať si koncentráciu a produktivitu pri práci z domu alebo na diaľku nie je celkom jednoduché. Ak si však vezmete naše rady k srdcu, dokážete si vytvoriť a udržať štruktúrovaný pracovný deň a dosiahnete ciele, ktoré si na ten deň vytýčite!

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcov siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
Obchod / Podnikanieosvedčený postup EURESRady a tipyMladosti
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.