Skip to main content
Logo Evropské komise
EURES
Zpráva27 březen 2020Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Jak být produktivní, když pracujete z domova

Být produktivní při práci vykonávané na jiném místě než obvykle může být složité, máme však pro vás čtyři užitečné tipy, které vám pomohou se koncentrovat!

How to be productive when you’re working from home
Shutterstock

Dodržujte rutinu

I když nepracujete ve své kanceláři, je důležité si stále nařizovat budík, převléknout se a dodržovat běžný denní řád. Představte si, že jdete do kanceláře, pomůže vám to přepnout se do pracovního režimu a připravit se na plnění pracovních povinností. I když se nemusíte vydávat na cestu do zaměstnání, není to důvod k tomu, abyste si neurčili čas, kdy začnete pracovat. Vytvoření rutiny a její dodržování může být jazýčkem na misce vah, zda váš den bude produktivní či nikoli.

Vytvořte si místo na práci

Abyste si v průběhu pracovního dne udrželi motivaci, může být zapotřebí vyklidit část vašeho příbytku a vytvořit si prostor pro práci. Může to být samostatná místnost s pracovním stolem nebo jen inovativně uzpůsobený kout jídelny. Nejtišší místnost nebo místnost s výhledem do zahrady posílí vaši soustředěnost lépe než pohovka před televizí. Jednoduše se snažte vyhnout rozptýlení nebo ho alespoň minimalizovat, pomůže vám to se soustředit na vaše úkoly.

Když vejdete do svého prostoru pro práci, považujte ho za svou kancelář a místo výkonu práce a nikoli za místo pro odpočinek. Při přestávkách tento prostor opusťte, abyste ho oddělili od prostoru pro relaxaci.

Naplánujte si přestávky

Udělejte si stejnou přestávku na oběd jako obvykle a v průběhu dne si naplánujte krátké pauzy (například 10minutovou přestávku vždy po dvou hodinách práce). Stanovení jasných předělů mezi prací a přestávkami vám pomůže s udržením soustředěnosti na práci. Připravený rozvrh vám pomůže si ujasnit, kdy je potřeba se soustředit a kdy je čas na odpočinek, v čase soustředění na práci tak dosáhnete vyšší produktivity.

Udržujte kontakt s kolegy

Když vedle vás nesedí vaši kolegové, možná se necítíte jako v práci, můžete s nimi ale udržovat kontakt i na dálku. Když je pozvete na setkání nebo konferenční hovor přes Skype a proberete pracovní otázky, posílí se vaše motivace ke zvýšení produktivity. Když je uvidíte, připomenete si, že i když nesedíte ve své kanceláři, pracujete.

Zůstat produktivní při práci z domova nebo na dálku není vždy snadné, když se ale budete řídit uvedenými čtyřmi tipy a udržíte strukturu svého pracovního dne, určitě se vám podaří splnit vaše cíle pro daný den!

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhledejte poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníOsvědčené postupy EURESRady a tipyMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.