Skip to main content
EURES
Novinový článok6. januára 2023Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Ako požiadať zamestnávateľa o zvýšenie mzdy

Mnohí zamestnanci sa cítia trápne, ak majú svojho nadriadeného požiadať o zvýšenie platu. Ak ste však išli nad rámec svojich povinností, trvalo podávate dobré výkony alebo ste plnili úlohy mimo vašej platovej triedy, je len spravodlivé, aby ste za svoju prácu dostali odmenu.

How to ask your employer for a pay rise

Zhodnoťte svoju platovú situáciu

Jednou z prvých vecí, ktorú musíte urobiť ešte pred požiadaním o zvýšenie platu, je to, že ho porovnáte s platom iných zamestnancov na rovnakej úrovni a v rovnakom odvetví. Máte veľa možností, ako to urobiť. Môžete sa informovať na oddelení ľudských zdrojov vo svojom podniku o platovom pásme pre vašu úroveň, porozprávať sa s kolegami, navštíviť stránku s porovnaním platov alebo vyhľadať pracovnú ponuky na internete a zistiť, koľko za rovnaké pracovné miesto ponúkajú iní zamestnávatelia. Vynikajúcim miestom na to je portál EURES, na ktorom v súčasnosti ponúkame štyri milióny pracovných miest.

Zhromaždite podklady

Pri spätnom pohľade sa zamyslite nad prácou, ktorú ste vykonali od svojho posledného zvýšenia platu (alebo od prijatia do zamestnania). Pokúste sa získať konkrétne štatistické údaje, ako aj príklady toho, kedy ste pracovali nad rámec svojich pracovných povinností. Týka sa to nadčasov, vykonaných úloh, ktoré spadajú do vyššej platovej triedy, zaúčania nových zamestnancov atď. Čím konkrétnejšie príklady dokážete riadiacemu pracovníkovi predložiť, tým silnejšie máte argumenty na zvýšenie platu.

Vhodné načasovanie

Bežnou chybou, ktorú zamestnanci často robia, keď žiadajú o zvýšenie platu, je nesprávne načasovanie. Vyhnite sa rušnejším obdobiam, keď je váš nadriadený pod tlakom, ako aj obdobiam, keď vaša spoločnosť musí šetriť. Skúste ho osloviť po tom, čo vaša spoločnosť dosiahla veľký úspech.

Zvážte aj vlastné úlohy. Očakávate významný úspech alebo míľnik v profesionálnom živote? Možno bude lepšie počkať, kým sa tak stane. Možno tak budete mať lepšie dôvody na zvýšenie platu.

Urobte to osobne

V období po pandémii, kedy sa telepráca stala novým normálom, by mohlo byť lákavé požiadať o zvýšenie platu prostredníctvom e-mailu. Ak to však urobíte osobne (alebo prostredníctvom videohovoru), výsledky môžu byť oveľa lepšie. Pri rokovaní o platoch sa diskutuje. Určite si preto dohodnite stretnutie s nadriadeným, kde môžete viesť rozhovor namiesto výmeny e-mailov.

Nepožadujte menej, ako si zaslúžite

Niekedy sa pri žiadaní o zvýšenie platu cítime tak nepríjemne, že požiadame o menej, ako si myslíme, že si zaslúžime. Ste svojim najväčším fanúšikom, preto to nemôžete vzdať. Ak máte pocit, že si zaslúžite zvýšenie platu o 10 %, tak požiadajte o 10 %. Nie je pravdepodobné, že zamestnávateľ vám ponúkne viac, ako ste žiadali. Nerobte preto kompromisy.

Buďte pozitívny a sebavedomý

Reč tela je v rámci diskusie o zvýšení platu veľmi dôležitá. Ukáže svojmu nadriadenému, že presne viete, čo si zaslúžite, nebuďte však arogantný. Počas stretnutia seďte priamo, udržujte očný kontakt a zachovávajte si pozitívny postoj. Nezabudnite zdôrazniť, že ste vďačný za túto prácu, ako aj za to, že ste súčasťou ich spoločnosti.

Buďte pripravený na viac práce

Niekedy rokovania o plate neprebiehajú podľa plánu. Ak zamestnávateľ nesúhlasí, opýtajte sa ho, čo by ste mohli urobiť, aby ste splnili podmienky na zvýšenie platu. Môže to byť len otázka prijatia niekoľkých úloh navyše, aby ste preukázali svoju hodnotu.

Krátke termíny sú vo svete práce bežným problémom. Zistite, ako zvládať dodržiavanie termínov,  či už krátkych, alebo dlhých, a pracovať bez stresu.

 

Súvisiace odkazy:

Portál siete EURES

Máte ťažkosti s plnením úloh načas?Naučte sa, ako už nikdy nezmeškať ďalší termín.

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Rady a tipyMladosti
Súvisiace sekcie
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.