Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy6 stycznia 2023Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Jak poprosić pracodawcę o podwyżkę?

Wielu pracowników czuje się niezręcznie, gdy mają zwrócić się do przełożonego o podwyżkę. Jednak jeżeli pracownik wyszedł poza swoją rolę, stale osiągał dobre wyniki lub wykonywał zadania wykraczające poza jego zwykłe kompetencje, wynagrodzenie go za tę pracę mu się po prostu należy.

How to ask your employer for a pay rise

Sprawdź, jak Twoje wynagrodzenie ma się do innych pracowników

Jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić przed poproszeniem o podwyżkę, jest porównanie swojego wynagrodzenia z innymi pracownikami na Twoim szczeblu i w Twojej branży. Można tego dokonać na wiele sposobów. Można spytać osobę zajmującą się w przedsiębiorstwie kwestiami kadrowymi o zakres wynagrodzeń na Twoim szczeblu, porozmawiać ze swoimi współpracownikami, odwiedzić stronę internetową zawierającą porównania wynagrodzeń w Twoim kraju lub poszukać ofert pracy w internecie, aby sprawdzić, jakie kwoty inni pracodawcy oferują na podobnym stanowisku. Dobrym miejscem dla tej ostatniej czynności jest portal EURES , w którym obecnie znajdują się niemal cztery miliony ogłoszeń o pracę.

Przygotuj swoje argumenty

Sięgnij pamięcią w przeszłość i zastanów się, jaką pracę wykonałeś(-aś) od czasu ostatniej podwyżki (lub od czasu rozpoczęcia pracy w firmie). Spróbuj przygotować szczegółowe dane statystyczne, w tym przykłady sytuacji, gdy wykonałeś(-aś) swoją pracę zdecydowanie ponad normę. Obejmuje to pracę po godzinach, wykonanie zadań powyżej Twojego zakresu kompetencji, pomaganie nowym pracownikom itp. Im bardziej konkretne będą przykłady, które przedstawisz swojemu kierownikowi, tym mocniejsze będziesz mieć argumenty za podwyżką.

Wybierz odpowiedni moment

Powszechnym błędem, który pracownicy często popełniają, jest o poproszenie o podwyżkę w złym momencie. Unikaj okresów intensywnej pracy, gdy przełożony zmaga się ze stresem, jak również okresów, gdy przedsiębiorstwo szuka oszczędności. Spróbuj spotkać się ze swoim przełożonym tuż po osiągnięciu przez firmę dużego sukcesu.

Weź również pod uwagę swoje własne zadania. Czy jesteś blisko ważnego osiągnięcia lub etapu zawodowego? Jeżeli tak, dobrym pomysłem może być poczekanie do tego momentu, aby mieć lepsze podstawy do otrzymania podwyżki.

Przeprowadź rozmowę osobiście

W czasach po pandemii, gdy praca zdalna stała się normą, poproszenie o podwyżkę za pomocą e-maila może wydawać się kuszące. Jednak zrobienie tego osobiście (lub podczas rozmowy wideo) może przynieść dużo lepsze efekty. Negocjacje o podwyżkę są dialogiem, a więc najlepiej zorganizować takie spotkanie z przełożonym, na którym można rozmawiać, a nie poprzestać na wymianie e-maili.

Nie rozpoczynaj negocjacji za nisko

Czasem pracownicy czują się tak niezręcznie, gdy proszą o podwyżkę, że proszą o mniej, niż ich zdaniem im się należy. To Ty jesteś swoim największym sprzymierzeńcem, więc nie możesz zawieść samego(-ej) siebie. Jeżeli uważasz, że należy ci się podwyżka na poziomie 10%, poproś o 10%. Jest mało prawdopodobne, aby pracodawca zaoferował więcej, niż sam(a) poprosisz, więc nie rób sobie dodatkowych trudności.

Bądź pozytywny(-a) i pewny(-a) siebie

Mowa ciała jest bardzo ważna, jeżeli chodzi o negocjowanie podwyżki. Pokaż swojemu przełożonemu, że jesteś pewien(-na) swojej wartości, ale nie zachowuj się arogancko. Siedź prosto, utrzymuj kontakt wzrokowy podczas spotkania i upewnij się, że zachowujesz się w sposób pozytywny. Nie zapomnij podkreślić, że cieszysz się, że wykonujesz tę pracę i że jesteś częścią tego przedsiębiorstwa.

Bądź gotów(-owa) na wykonywanie dodatkowych obowiązków

Czasem negocjacje o podwyżkę nie idą zgodnie z planem. Jeżeli pracodawca nie zgodzi się na podwyżkę, zapytaj, co możesz zrobić, aby móc ją otrzymać. Może to być kwestia wzięcia na siebie kilku nowych zadań, aby udowodnić swoją wartość.

Napięte terminy są powszechnym wyzwaniem w świecie pracy. Poznaj metody radzenia sobie z terminami, zarówno bliskimi, jak i odległymi, a także jak pracować bez stresu.

 

Powiązane linki:

Portal EURES

Masz problem z wykonywaniem zadań na czas? Poniżej dowiesz się, jak nigdy już nie przegapić ustalonego terminu

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
  • Porady i wskazówki
  • Młodzież
Powiązane sekcje
  • Porady i wskazówki
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.