Skip to main content
Europos Komisijos logotipas
EURES
Naujienų straipsnis6 sausis 2023Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

Kaip prašyti darbdavio padidinti darbo užmokestį?

Daugeliui darbuotojų nemalonu prašyti vadovų padidinti darbo užmokestį. Tačiau, jei gebate daugiau, nei reikalauja jūsų pareigos, nuolat gerai dirbote arba vykdėte užduotis, vertas daugiau nei jūsų darbo užmokestis, iš tiesų teisinga gauti atlygį už savo darbą.

How to ask your employer for a pay rise

Nustatykite savo vietą darbo užmokesčio skalėje

Pirmiausia, prieš prašydami padidinti darbo užmokestį, palyginkite savo atlyginimą su kitų savo sektoriaus to paties lygmens darbuotojų atlyginimu. Yra daug būdų tai padaryti. Galite pasiteirauti savo įmonės žmogiškųjų išteklių skyriaus darbuotojų apie jūsų lygmens darbo užmokesčio skalę, pasikalbėti su bendradarbiais, apsilankyti nacionalinėje darbo užmokesčio palyginimo svetainėje arba ieškoti darbo pasiūlymų internete, iš kurių sužinosite, kiek už panašias pareigas siūlo kiti darbdaviai. EURES portalas, kuriame šiuo metu rasite beveik 4 mln. darbo vietų, yra puiki vieta pastarajam pasiūlymui įgyvendinti.

Apsvarstykite savo atvejį

Apžvelkite nuo paskutinio darbo užmokesčio padidinimo (arba nuo tada, kai buvote įdarbinti) atliekamą darbą. Pabandykite rasti konkrečių duomenų ir pavyzdžių apie atvejus, kai darbui atlikti įdėjote žymiau daugiau pastangų nei įprastai. Čia paminėtini viršvalandžiai, įvykdytos užduotys, kurios vertos daugiau nei jūsų darbo užmokestis, naujų darbuotojų mokymas ir kt. Kuo konkretesnius pavyzdžius pateiksite savo vadovui, tuo jūsų darbo užmokesčio didinimo prašymas bus labiau pagristas.

Pasirinkite tinkamą laiką

Dažna darbuotojų, prašančių padidinti darbo užmokestį daroma klaida – netinkamai pasirinktas laikas. Venkite įtemptų laikotarpių, kai jūsų vadovas patiria stresą, taip pat laikotarpių, kai jūsų įmonė mažina išlaidas. Pabandykite su vadovu pasikalbėti tuomet, kai jūsų įmonė pasiekė didelių laimėjimų.

Be to, apsvarstykite savo atliekamas užduotis. Ar jūsų laukia svarbus laimėjimas ar reikšmingas profesinis etapas? Galbūt jums naudinga palaukti, kol tai įvyks, kad turėtumėte svaresnių priežasčių prašyti padidinti darbo užmokestį.

Susitikite asmeniškai

Pasaulyje po pandemijos, kuriame nuotolinis darbas tapo nauja kasdienybe, gali kilti pagunda prašyti padidinti darbo užmokestį e. paštu. Tačiau susitikus asmeniškai (arba per vaizdo skambučius) galima pasiekti daug geresnių rezultatų. Derybos dėl atlyginimo yra pokalbis, todėl pasistenkite, kad su savo vadovu galėtumėte susitikti ir pasikalbėti, o ne apsikeisti e. laiškais.

Nenuvertinkite savęs

Kartais prašyti padidinti darbo užmokestį taip nemalonu, kad paprašome mažiau nei manome esantys verti. Jūs pats didžiausias savo gynėjas, tad nenuvilkite savęs. Jei manote, kad nusipelnote 10 proc. padidinti darbo užmokestį, tai ir prašykite 10 proc. Mažai tikėtina, kad jūsų darbdavys pasiūlys daugiau, nei prašėte, todėl nesiderėkite su savimi.

Būkite pozityvūs ir pasitikintys savimi

Derybose dėl darbo užmokesčio kūno kalba yra labai svarbi. Parodykite vadovui, kad esate įsitikinę tuo, ko, jūsų manymu, nusipelnote, tačiau nesielkite arogantiškai. Sėdėkite tiesiai, susitikimo metu palaikykite akių kontaktą ir būkite teigiamai nusiteikę. Nepamirškite pabrėžti, kad esate dėkingi už savo darbą ir galimybę dirbti toje įmonėje.

Būkite pasirengę dirbti daugiau

Kartais derybos dėl darbo užmokesčio nevyksta taip, kaip planavote. Jei darbdavio atsakymas neigiamas, paklauskite, ko galėtumėte imtis, kad tiktų padidinti darbo užmokestį. Gali tekti imtis papildomų užduočių, kad parodytumėte, jog esate verti didesnio atlyginimo.

Darbo pasaulyje dažnai tenka dirbti įtemptu darbo grafiku. Sužinokite, kaip geriausiai laikytis terminų – tiek trumpesnių, tiek ilgesnių – ir dirbti nejaučiant įtampos.

 

Susijusios nuorodos

EURES portalas

Sunku atlikti darbus laiku? Sužinokite, kaip niekada nebepraleisti terminų

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Susirasti EURES konsultantą

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbo vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas tinkle „Facebook“

Sekite EURES naujienas tinkle „Twitter“

Sekite EURES naujienas tinkle „LinkedIn“

Temos
Nurodymai ir patarimaiJaunimas
Susijusios skiltys
Nurodymai ir patarimai
Sektorius
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.