Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel6. jaanuar 2023Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Kuidas küsida tööandjalt suuremat palka?

Paljud töötajad peavad ebameeldivaks küsida ülemuselt palgatõusu. Kui oled aga oma tööülesannetest välja kasvanud, saavutanud järjepidevalt häid tulemusi või täitnud oma palgaastmest kõrgemaid ülesandeid, on õiglane, et saad selle eest hüvitist.

How to ask your employer for a pay rise

Kontrolli oma palgataset

Üks esimesi asju, mida teha enne palgatõusu palumist, on võrrelda oma palka teiste sama taseme ja sektori töötajate palgaga. Selleks on mitu võimalust. Võid küsida oma ettevõtte personaliametnikult, mis on sinu palgaaste, rääkida kolleegidega, külastada riiklikku palgavõrdluse veebisaiti või otsida tööpakkumisi veebis, et näha, mis palka maksavad teised tööandjad sarnase ametikoha eest. Tööpakkumistega tutvumiseks on suurepärane koht EURESe portaal, kus on praegu ligi 4 miljonit tööpakkumist.

Koosta juhtum

Vaata tagasi ja mõtle tööle, mida oled teinud alates viimasest palgatõusust (või töölevõtmisest). Püüa leida konkreetset statistikat, samuti näiteid olukordadest, mil oled andnud tööülesannete täitmisel endast rohkem, kui sinult eeldatakse. See hõlmab ületunnitööd, täidetud ülesandeid, mis ületavad sinu palgaastet, uute töötajate juhendamist jne. Mida täpsemaid näiteid saad ülemusele anda, seda rohkem need õigustavad sinu palgatõusu taotlust.

Vali õige ajastus

Tavaline viga, mida töötajad sageli palgatõusu taotlemisel teevad, on ajastus. Väldi intensiivseid perioode, kui ülemusel on pingeline aeg, ning ajavahemikke, mil ettevõte teeb kärpeid. Kontakteeru ülemusega hetkel, kui ettevõte on teinud suure saavutuse.

Analüüsi ka enda ülesandeid. Kas sul terendab võimalus saavutada midagi olulist või ametialane vahe-eesmärk? Sel juhul oota, kuni see juhtub, et palgatõusuks oleksid paremad eeldused.

Küsi palgatõusu isiklikult

Pandeemiajärgses maailmas, kus kaugtööst on saanud uus normaalsus, võib tekkida kiusatus küsida palgatõusu e-posti teel. Palju parema tulemuse võib aga anda isiklik (või videokõnes) küsimine. Palgaläbirääkimised on vestlus, seega veendu, et korraldad ülemusega kohtumise, kus saate rääkida ega pea vahetama e-kirju.

Küsi piisavalt

Mõnikord peame palgatõusu taotlemist nii ebamugavaks, et küsime vähem, kui arvame, et väärime. Oled enda suurim toetaja, seega ära end alt vea. Kui arvad, et väärid palgatõusu 10%, siis küsi 10%. On ebatõenäoline, et tööandja pakub sulle rohkem, kui küsid, seega ära mine iseendaga kompromissile.

Ole optimistlik ja enesekindel

Kehakeel on palgaläbirääkimistel väga oluline. Näita ülemusele, et oled oma väärtuses kindel, olemata sealjuures ülbe. Istu sirgelt, hoia koosoleku ajal silmsidet ja veendu, et sul on positiivne suhtumine. Ära unusta rõhutada, kui tänulik oled töö ja ettevõttesse kuulumise eest.

Ole valmis tegema rohkem tööd

Mõnikord ei lähe palgaläbirääkimised kavakohaselt. Kui tööandja ütleb „ei“, küsi, mida saaksid palgatõusu nimel teha. Võib juhtuda, et pead oma väärtuse näitamiseks võtma veel mõned ülesanded.

Lühikesed tähtajad on töömaailmas tavaline probleem. Parimad näpunäited lühikestest ja pikkadest tähtaegadest kinnipidamiseks ning stressivabaks töötamiseks.

 

Seotud lingid

EURESe portaal

Kas sul on raskusi ülesannete õigeaegse täitmisega?Anname nõu, kuidas edaspidi alati tähtaegadest kinni pidada.

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
Nõuanded ja soovitusedNoorus
Seotud jaotis(ed)
Nõuanded ja soovitused
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.