Skip to main content
EURES
Zpráva27. června 2019Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Život po holandsku: tipy pro práci v Nizozemsku

Pokud jste svářeč, auditor, zdravotní sestra pro domácí péči nebo programátor, možná byste si našli práci v Nizozemsku. Všechna tato povolání jsou v Nizozemsku velmi poptávaná a síť EURES vám může pomoci najít to nejvhodnější pracovní místo.

Going Dutch: tips for working in the Netherlands
Shutterstock

V Nizozemsku klesá nezaměstnanost s tím, jak se oživuje hospodářství, a ačkoliv řada pracovních míst ve státní správě má být zrušena kvůli škrtům, zaměstnanost v soukromém sektoru roste.

Po pracovnících s nízkou kvalifikací je sice malá poptávka, ale chybí uchazeči na místa vyžadující střední úroveň kvalifikace, a proto máte dobré vyhlídky na získání místa v řadě technických povolání. K těmto pozicím patří operátoři CNC strojů, odborní svářeči a průmysloví potrubáři, ale poptávaní jsou i projektanti, projektoví manažeři s technickou kvalifikací a odborníci v oblasti výzkumu a vývoje.

Také roste poptávka po lidech, kteří umějí kombinovat znalosti IKT s podnikáním, jakož i po některých povoláních v oblasti pečovatelských služeb, finančních specialistech a učitelích matematiky, přírodních věd a jazyků na všech úrovních sekundárního vzdělávání.

Vaše šance najít si práci v Nizozemsku se zvýší, pokud si vytvoříte širokou profesní síť, protože řada volných pracovních míst se obsazuje neformálním postupem. V Nizozemsku se na pracovišti stále více spoléhá na flexibilní práci a každý třetí člověk pracuje jako smluvní dodavatel, sezónní pracovník, pracovník na volné noze, na základě smlouvy na nulový počet hodin nebo prostřednictvím agentur práce.

UWV, což je veřejná služba zaměstnanosti, je členem sítě EURES a nabízí na svých webových stránkách mnoho informací v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině, bulharštině, polštině a rumunštině: werk.nl. Můžete zde nalézt vše, co potřebuje vědět o pracovních povoleních, žádostech o zaměstnání a jiných formálních náležitostech souvisejících s životem v Nizozemsku.

Síť EURES a služba UWV zveřejňují volná pracovní místa na svých webových stránkách, a pokud hledáte práci, můžete zde také zveřejnit svůj životopis. Na stránce UWV je uveden seznam stránek nabízejících pracovní místa pro specialisty i ostatní uchazeče.

V Nizozemsku je zcela běžné podávat společnostem spontánní žádosti o zaměstnání. Pokud najdete společnost, pro kterou byste chtěli pracovat, můžete jí zaslat svůj životopis a motivační dopis a nemusíte čekat, až zveřejní oznámení o konkrétním volném pracovním místě.

Ačkoliv zde lidé běžně mluví anglicky, pokud chcete zvýšit svou šanci najít si práci, budete muset umět alespoň trochu nizozemsky. Pracovníci sítě EURES v rámci služby UWV vám mohou pomoci najít místo, kde můžete studovat.

 

Související odkazy:

UWV

werk.nl

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého pracovníka sítě EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Zprávy z trhu práce/zprávy o mobilitěZprávy/přehledy/statistikyTrendy náboruMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.