Skip to main content
EURES
Artykuł prasowy2 maja 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Niemiecki park safari i EURES rekrutują pracowników z Włoch

W lutym pracownicy EURES zZentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV) w Bremie w Dolnej Saksonii (Niemcy) zorganizowali we Włoszech dwa wydarzenia rekrutacyjne razem z jednym z największych parków safari w Europie.

German safari park teams up with EURES to hire Italian jobseekers
TBC

Specjalistka ds. pośrednictwa pracy Marianne Perrin i jej koleżanka Stephanie Deger zorganizowały wydarzenia we włoskich miastach Ancona i Macerata wspólnie z Serengeti Park. Wsparcia udzielili im koledzy z włoskiego oddziału EURES, którzy byli w kontakcie z osobami poszukującymi pracy we Włoszech i do udziału w wydarzeniu zaprosili 27 kandydatów w ramach procesu selekcji wstępnej.

Podczas wydarzenia zaraz po ogólnym wstępie wygłoszonym przez pracowników EURES z ZAV odbyły się rozmowy z udziałem przedstawicieli parku. Zanim wydarzenia dobiegły końca, pracę znalazło 14 kandydatów – ponad połowa obecnych osób!

Nieoczekiwana, ale idealna szansa

Serena to jedna z osób uczestniczących w wydarzeniu w Maceracie, którym udało się znaleźć pracę. Dwa lata temu ukończyła szkołę hotelarską, ale marzyła o pracy ze zwierzętami. Kiedy dowiedziała się o wydarzeniu przez Facebooka, szansa na pracę w parku safari wydawała się idealna.

– Kiedy przeczytałam o tym projekcie, od razu pomyślałam, że to coś akurat dla mnie!  Będę mogła połączyć dyplom szkoły hotelarskiej z zamiłowaniem do zwierząt – wyjaśnia Serena Wydarzenie było fantastyczne – podkreśla – wszystko było idealnie zilustrowane, od ogólnego wprowadzenia na temat Niemiec po szczegółowe informacje o zarobkach i podatkach.

Wspólny język od razu buduje zaufanie

Inna uczestniczka, Maria, także dowiedziała o wydarzeniu przez Facebooka. Maria mówi, że wydarzenie bardzo jej się podobało. – Atmosfera nie była zbyt formalna, a wszystkim zależało na znalezieniu oferty odpowiadającej mojemu profilowi – dodaje.

– Pracodawca był w stanie zatrudnić również kandydatów nieznających niemieckiego lub znających go w niewielkim stopniu, ponieważ właściciele parku to włoska rodzina, a niektórzy kierownicy mówią po włosku.

Jedna z kierowniczek była obecna podczas wydarzenia, wygłosiła prezentację po włosku, a także przeprowadziła rozmowy z kandydatami nieznającymi niemieckiego. – Oczywiście bardzo pomogło to w budowaniu atmosfery zaufania – wyjaśnia Marianne.

Dodaje, że przeprowadzka do Niemiec jest „wspaniałą okazją, żeby znaleźć zatrudnienie, odświeżyć znajomość niemieckiego i zdobyć międzynarodowe doświadczenie, ponosząc niewielkie ryzyko osobiste i zyskując wiele możliwości”.

Wiele z ofert pracy w parku pracy ma charakter sezonowy, ale mogą pojawić się również oferty na dłuższy czas. Taka sytuacja odpowiada zarówno Serenie, jak i Marii – obie chciałyby sprawdzić się w tej pracy, zanim podejmą długofalowe decyzje.

Wsparcie z programu „Twoja pierwsza praca z EURES”

Serena i Maria zamierzają przenieść się do Niemiec, żeby zacząć pracę w kwietniu. Aby przygotować się do przeprowadzki, uczestniczą we w pełni opłaconym, intensywnym kursie niemieckiego wspieranym w ramach  programu „Twoja pierwsza praca z EURES”.

Dla Sereny szansa na pracę w Niemczech była niespodzianką, ale nie mogła z niej nie skorzystać. – Szczerze mówiąc, nigdy nie myślałam o Niemczech jako kraju, w którym mogłabym mieszkać i pracować, ale nie mogłam przegapić takiej okazji. Dla mnie było to jak dar i mam nadzieję, że moja opowieść kogoś zainspiruje.

Po tej udanej inicjatywie Marianne i jej koledzy w ZAV planują zorganizować we Włoszech więcej podobnych wydarzeń z udziałem niemieckich pracodawców z branży hotelarskiej.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach, śledź ZAV w portalu LinkedIn, zarejestruj się w portalu EURES  i skontaktuj się z miejscowymi pracownikami EURES.

 

Powiązane linki:

Zentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV)

EURES na Facebooku

Program „Twoja pierwsza praca z EURES”

ZAV w serwisie LinkedIn

Portal EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Szukaj pracownika EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Najlepsze praktyki EURESWiadomości zewnętrzne EURESDni Pracy/WydarzeniaTrendy rekrutacyjneMedia społecznościoweHistorie sukcesówMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.