Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok29. januára 2021Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Budúcnosť práce: učiteľské povolania

Predpovedaním budúcich trendov zamestnanosti nám prognóza zručností strediska Cedefop naznačuje, ako by svet mohol vyzerať o 10 rokov. V našej sérii článkov sa sústreďujeme na potenciálne výzvy a zmeny, ktorým budú niektoré povolania čeliť do roku 2030.

The future of work: Teaching professionals
Shutterstock

Tentokrát sa naša pozornosť sústredí na učiteľské povolania. Učitelia zodpovedajú za vyučovanie v školách, za vedenie seminárov a prednášok na rôznych vzdelávacích stupňoch a v rôznych akademických odboroch, pričom ide tak o všeobecné vzdelávanie, ako aj o odborné vzdelávanie a prípravu (OVP).

Kľúčové fakty

  • V roku 2018 pracovalo v učiteľskom povolaní približne 11 miliónov ľudí v Európskej únii.
  • Zamestnanosť učiteľov stúpla o 2 % za posledných 12 rokov od roku 2006, ale do roku 2030 sa očakáva pokles o 2 %.
  • Vďaka tzv. zručnostiam 21. storočia sa stredobodom vzdelávania stal žiak a zaviedli sa vyššie normy na zručnosti.
  • V roku 2018 bolo vysokokvalifikovaných približne 84 % učiteľov.
  • V roku 2018 bol podiel žien v tomto povolaní 71 %.

Úlohy a zručnosti

Kľúčové úlohy a zručnosti sa uvádzajú ďalej v základnom poradí podľa celkovej dôležitosti:

  • učenie, školenie a koučovanie
  • kreativita a rozhodnosť
  • zhromažďovanie a vyhodnocovanie informácií
  • gramotnosť
  • autonómia
  • tímová práca
  • služby a pozornosť (napr. poskytovanie podpory)
  • presviedčanie a vplyv (napr. využívanie presvedčivosti)
  • využívanie IKT

Aké sú trendy do budúcnosti?

  • Do roku 2030 sa má obsadiť približne 5,3 milióna voľných miest.
  • V 13 z 28 skúmaných krajín sa predpokladá vytvorenie nových učiteľských a školiacich pracovných miest.
  • Značný nárast zamestnanosti sa očakáva v Chorvátsku, na Cypre, vo Francúzsku, v Maďarsku, Írsku a Rumunsku, pričom v Bulharsku, Litve, Poľsku a Portugalsku sa počíta so značným poklesom.
  • Podiel učiteľov s odbornou špecializáciou by sa v čase od 2018 do 2030 nemal meniť.

Aké faktory zmeny ovplyvnia ich zručnosti?

Učitelia majú mať odborné znalosti a mäkké zručnosti. Súčasne majú neustále sledovať aktuálny vývoj vo svojom odbore. V nadchádzajúcich rokoch sa profil ich zručností môže meniť vplyvom týchto faktorov.

  • Vzdelávanie zamerané na žiaka: Tento pretrvávajúci trend bude od učiteľov vyžadovať, aby rozvíjali svoje zručnosti, ktoré im umožnia spolupracovať so študentmi a poskytovať individuálny vzdelávací prístup. Navyše budú potrebovať nové zručnosti, aby dokázali reagovať na rastúcu orientáciu na kreativitu, inováciu a podnikanie vo vzdelávaní.
  • Technológie: Pokrok v digitálnom vzdelávaní od učiteľov vyžaduje, aby si osvojili zručnosti v oblasti nových technológií, ako je napríklad schopnosť využívať digitálne vzdelávacie platformy, vytvárať otvorené vzdelávacie zdroje a využívať digitálne médiá. V OVP budú učitelia potrebovať odborné technické poznatky na využívanie vyspelých technológií.
  • Demografické modely: Keďže v niektorých krajinách je len tretina učiteľov mladšia ako 40 rokov, je gramotnosť v oblasti IKT vyššia v radoch študentov ako medzi učiteľmi. Týmto nedostatkom v zručnostiach učiteľov sa má venovať dostatočná pozornosť.
  • Globalizácia: Učitelia majú mať globálny rozhľad, aby dokázali študentom pomôcť pri budovaní medzinárodného rozhľadu. V stále zmiešanejších triedach potrebujú lepšie poznať a chápať iné kultúry a inkluzívne pracovať.

Takmer polovica krajín EÚ kladie osobitný dôraz na zlepšovanie zručností učiteľov vo vede, v technológiách, inžinierstve a matematike (STEM).

Ako je možné naplniť potrebu týchto zručností?

Vzdelávanie a školenie učiteľov je základom na prehĺbenie ich zručností a na ich podporu pri adaptácii na technologické inovácie a vzdelávanie zamerané na žiaka.

Tvorcovia politík majú spoločne dosiahnuť globálne zmýšľanie, pokiaľ ide o diverzitu a zapojiť zainteresovaných partnerov, rodičov a miestne záujmové skupiny. Prioritou Komisie je aj zvyšovanie kvalifikácie pedagogických pracovníkov v predškolských zariadeniach.

Chcete sa dozvedieť viac o prognóze zručností a o tom, čo čaká budúci svet práce v Európe? Prečítajte si náš úvodný článok k tejto sérii, ako aj článok o právnych, sociálnych a kultúrnych povolaniach, manažéroch v oblasti hotelových, reštauračných a maloobchodných služieb a odborníkoch na IKT.

 

Súvisiace odkazy:

Prognóza zručností

Učiteľské povolania: príležitosti a výzvy pre zručnosti (nové vydanie 2019)

Trh práce a pracoviská EÚ v 20. rokoch 21. storočia

Budúcnosť práce: právne, sociálne a kultúrne profesie

Budúcnosť práce: manažéri v oblasti pohostinstva a maloobchodu

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcov siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
Obchod / PodnikanieEURES školeniaExterné správy EURESExterné zainteresované stranySprávy z trhu práce/správy o mobiliteSprávy/reportáže/štatistikyTrendy náboruMladosti

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.