Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
Naujienų straipsnis2021 m. sausio 29 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

Darbo ateitis. Mokymo srities specialistai

CEDEFOP parengta Įgūdžių prognozė padeda numatyti būsimas užimtumo tendencijas, pagal kurias galime įsivaizduoti, kaip darbo pasaulis galėtų atrodyti po 10 metų. Šiuose straipsniuose apžvelgiame galimus uždavinius ir pokyčius, su kuriais nuo dabar iki 2030 m. gali susidurti tam tikrų profesijų atstovai.

The future of work: Teaching professionals
Shutterstock

Kita nagrinėjama profesinė sritis – mokymas. Mokymo srities specialistai yra atsakingi už pamokų, seminarų ar paskaitų rengimą įvairiais švietimo lygmenimis ir įvairiose akademinėse disciplinose, apimančiose tiek bendrąjį lavinimą, tiek profesinį rengimą ir mokymą (PRM).

Pagrindiniai faktai

  • 2018 m. ES mokymo srities specialistais dirbo apie 11 mln. žmonių.
  • Nuo 2006 m. per 12 metų laikotarpį užimtumas mokymo srityje išaugo 2 proc., tačiau numatoma, kad iki 2030 m. jis sumažės 2 proc.
  • Vadinamieji „XXI amžiaus įgūdžiai“ paskatino daugiau dėmesio skirti į mokinį orientuotam švietimui ir nustatyti aukštesnius įgūdžių standartus.
  • 2018 m. apie 84 proc. mokymo srities darbuotojų buvo aukštos kvalifikacijos specialistai.
  • 2018 m. 71 proc. šios profesijos atstovų buvo moterys.

Užduotys ir įgūdžiai

Pagrindinės užduotys ir įgūdžiai bendros svarbos tvarka:

  • mokymas, rengimas ir konsultuojamasis ugdymas
  • kūrybiškumas ir ryžtingumas
  • informacijos rinkimas ir vertinimas
  • raštingumas
  • savarankiškumas
  • komandinis darbas
  • paslaugumas ir dėmesingumas (t. y. pagalbos teikimas)
  • įtaigumas ir įtakingumas (t. y. įtaigos pasitelkimas)
  • IRT naudojimas

Kokios yra ateities tendencijos?

  • Iki 2030 m. reikės užpildyti apie 5,3 mln. laisvų darbo vietų.
  • Manoma, kad 13-oje iš 28 analizuotų šalių mokymo ir profesinio rengimo srityje atsiras naujų darbo vietų.
  • Numatoma, kad šios srities užimtumo lygis gerokai padidės Kroatijoje, Kipre, Prancūzijoje, Vengrijoje, Airijoje ir Rumunijoje, o Bulgarijoje, Lietuvoje, Lenkijoje ir Portugalijoje – gerokai sumažės.
  • Nesitikima, kad aukštą kvalifikaciją turinčių mokytojų dalis 2018–2030 m. keisis.

Kokie pokyčius lemiantys veiksniai turės įtakos jų įgūdžiams?

Mokymo srities specialistams reikalingos konkrečios srities žinios ir socialiniai emociniai įgūdžiai. Jie taip pat turi neatsilikti nuo praktikos naujovių. Tikėtina, kad ateinančiais metais dėl toliau nurodytų veiksnių įgūdžiai, kurių reikės mokytojams, keisis.

  • Į mokinį orientuotas švietimas. Ši nuolatinė tendencija vers mokytojus siekti įgyti įgūdžius, padedančius bendradarbiauti su mokiniais ir teikti tikslingai nukreiptas mokymo paslaugas. Jiems taip pat reikės gebėti prisitaikyti atsižvelgiant į tai, kad švietimo politikoje vis daugiau dėmesio skiriama kūrybiškumui, inovacijoms ir verslumui.
  • Technologijos. Skaitmeninio mokymosi pažanga reikš, kad mokytojams reikės naujų technologinių įgūdžių, pavyzdžiui, gebėjimo valdyti internetines mokymosi platformas, kurti atviruosius švietimo išteklius ir naudotis skaitmeninėmis žiniasklaidos priemonėmis. Profesinio rengimo ir mokymo mokytojams gali reikėti įgyti specialių techninių žinių, kad jie galėtų naudotis pažangiomis technologijomis.
  • Demografiniai modeliai. Kai kuriose šalyse, kuriose tik trečdalis mokymo srities specialistų yra jaunesni nei 40 metų, moksleivių IRT raštingumo lygis gali būti aukštesnis nei mokytojų. Tokių gebėjimų trūkumo problemą reikės spręsti.
  • Globalizacija. Mokytojo akiratis turi būti globalus, kad jis galėtų savo mokinius išmokyti mąstyti globaliai. Kadangi moksleivių įvairovė klasėse vis didėja, mokytojai taip pat turi suprasti skirtingas kultūras ir užtikrinti įtraukų švietimą.

Beveik pusė ES šalių taip pat ypač daug dėmesio skiria gamtos mokslų, technologijų ir matematikos mokytojų gebėjimų gerinimui.

Kaip patenkinti šiuos įgūdžių poreikius?

Švietimas ir profesinis rengimas bus labai svarbūs, siekiant patenkinti mokytojų įgūdžių poreikius, be kita ko, padedant jiems prisitaikyti prie technologinės pažangos ir į mokinį orientuoto švietimo.

Politikos formuotojai taip pat turi susiburti ir apibrėžti visapusišką požiūrį į įvairovę, be kita ko, įtraukdami suinteresuotuosius subjektus, tėvus ir bendruomenių grupes. Komisija taip pat teikia pirmenybę ikimokyklinio ugdymo darbuotojų profesionalumo didinimui.

Ar norite sužinoti daugiau apie Įgūdžių prognozę ir darbo vietų ateitį Europoje? Skaitykite šios mūsų serijos apžvalginį straipsnį ir mūsų straipsnius apie teisės, socialinės ir kultūros sričių profesijas, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų ir mažmeninės prekybos vadybininkus ir IRT specialistus.

 

Susijusios nuorodos

Įgūdžių prognozė

Mokymo srities specialistai. Įgūdžių galimybės ir uždaviniai (atnaujinta 2019 m.)

ES darbo rinka ir darbo vieta XXI a. trečiajame dešimtmetyje

Darbo ateitis. Teisės, socialinės ir kultūros sričių profesijos

Darbo ateitis: viešbučių ir restoranų bei mažmeninės prekybos vadovai

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Drop’pin@EURES

Susiraskite EURES konsultantą

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

EURES tinkle „Facebook“

EURES tinkle „Twitter“

EURES tinkle „LinkedIn“

Išsamūs duomenys

Temos
Verslas / VerslumasEURES mokymaiIšorinės EURES naujienosIšorės suinteresuotosios šalysDarbo rinkos naujienos/mobilumo naujienosNaujienos/pranešimai/statistikaĮdarbinimo tendencijosJaunimas

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.