Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy5 marca 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Przyszłość rynku pracy: prawnicy, specjaliści nauk społecznych i specjaliści w dziedzinie kultury

Strona Skills Forecast (prognozowanie zapotrzebowania na umiejętności) opracowana przez Cedefop pozwala nam sobie wyobrazić, w jaki sposób świat pracy będzie wyglądał za 10 lat, przewidując przyszłe tendencje w zatrudnieniu. W naszej nowej serii artykułów przyglądamy się potencjalnym wyzwaniom i zmianom, z którymi mierzą się niektóre zawody już teraz, i z którymi będą się mierzyć do 2030 r.

The future of work: Legal, social and cultural professions
EURES

Pierwsza grupa zawodów będących przedmiotem badania obejmuje prawników, specjalistów nauk społecznych i specjalistów w dziedzinie kultury oraz techników i inny średni personel. Dotyczy to osób pracujących w obszarach takich jak prawo, nauki społeczne, religia, sztuka i rozrywka. W szczególności chodzi zaś o prawników, bibliotekoznawców, kuratorów, ekonomistów, dziennikarzy, księży, pracowników socjalnych, fotografów oraz trenerów sportowych.

Najważniejsze informacje

  • Oczekuje się, że w okresie od 2018 r. do 2030 r. zatrudnienie w zawodach prawniczych, socjalnych oraz związanych z kulturą wzrośnie o ok. 29%.
  • Przewiduje się, że od 2018 r. do 2030 r. 6,4 mln osób odejdzie z pracy w tym sektorze, co będzie równoznaczne z 9,7 mln nowych miejsc pracy, które trzeba będzie wypełnić, aby sprostać wzrostowi popytu.
  • Kreatywność, zdecydowanie, samodzielność i zdolność do gromadzenia i oceny informacji są najważniejszymi zadaniami i umiejętnościami pracowników w tej branży.
  • Pracownicy zazwyczaj posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe i nie oczekuje się, aby do 2030 r. miało się coś zmienić w tej kwestii.
  • Wiele zawodów prawniczych, socjalnych i związanych z kulturą zależy od finansowania publicznego.

Zadania i umiejętności

Poniżej przedstawiono najważniejsze zadania i umiejętności o znaczeniu ogólnym:

  • kreatywność i zdecydowanie
  • samodzielność
  • gromadzenie i ocena informacji
  • praca zespołowa
  • obsługa i pomoc
  • umiejętność czytania i pisania
  • perswazja i wywieranie wpływu
  • korzystanie z technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT)
  • nauczanie i szkolenie
  • wykonywanie rutynowych czynności
  • zarządzanie i koordynowanie
  • umiejętność rozumowania matematycznego
  • zręczność
  • wytrzymałość
  • wykorzystywanie maszyn

Co nas czeka w przyszłości?

  • Szacuje się, że w okresie od 2018 r. do 2030 r. zostanie utworzonych 3,3 mln nowych miejsc pracy w tych sektorach.
  • Wzrost ten będzie niższy w przypadku prawników, specjalistów nauk społecznych i specjalistów w dziedzinie kultury (17%) niż w przypadku techników i innego średniego personelu (42%). (należy jednak zauważyć, że niska liczebność próby w wielu państwach oznacza, że do tych wartości procentowych należy podchodzić z pewną dozą ostrożności)
  • Istnieje prawdopodobieństwo, że prawnicy, specjaliści nauk społecznych i specjaliści w dziedzinie kultury oraz technicy i inny średni personel będą w coraz większym stopniu podnosić swoje kwalifikacje zawodowe.
  • Oczekuje się, że w okresie od 2018 r. do 2030 r. odsetek wysoko wykwalifikowanych specjalistów i techników i innego średniego personelu w branży wzrośnie z 65% do 69%.

Które czynniki stymulujące zmiany wpłyną na ich umiejętności?

Do kategorii „prawników, specjalistów nauk społecznych i specjalistów w dziedzinie kultury oraz techników i innego średniego personelu” zalicza się szereg różnych miejsc pracy, a zatem czynniki stymulujące zmiany mogą w różny sposób wpływać na takie miejsca pracy. Na lata 2018–2030 przewiduje się jednak pewne podstawowe tendencje:

  • Postęp technologiczny: Coraz większa cyfryzacja, automatyzacja i wykorzystywanie ICT oznacza, że pracownicy będą musieli rozwijać różne umiejętności i przystosować się do wykonywania różnych zadań.
  • Ograniczone finansowanie publiczne: Wiele miejsc pracy – zwłaszcza w sektorze usług publicznych, sztuki i rozrywki – zależy od finansowania publicznego. W miarę jak budżety publiczne będą coraz bardziej ograniczane, zmniejszą się szanse na zatrudnienie w takich miejscach pracy.
  • Zmiany demograficzne: Zjawisko starzenia się społeczeństwa w UE może prowadzić do większego zapotrzebowania na pracowników socjalnych, lecz te miejsca pracy również mogą podlegać zmianom ze względu na ograniczenia budżetu i nowe technologie.
  • Globalizacja: Rosnąca globalizacja będzie skutkować większym zapotrzebowaniem na pracowników posługujących się więcej niż jednym językiem. Niektóre stanowiska mogą się również wiązać z większym nakładem pracy transgranicznej.
  • Przepisy dotyczące ochrony środowiska: Zwiększenie świadomości w zakresie kwestii dotyczących środowiska oraz potrzeba ochrony środowiska doprowadzą do utworzenia nowych obszarów regulacji prawnych, a także popytu na umiejętności, dzięki którym umożliwi się ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
  • Zwiększona automatyzacja Oczekuje się, że automatyzacja będzie miała istotny wpływ na zawody, w ramach których wykonywane zadania będą mogły podlegać automatyzacji, a to wiąże się z ograniczoną komunikacją, współpracą i myśleniem krytycznym. Prawnicy, specjaliści nauk społecznych i specjaliści w dziedzinie kultury oraz technicy i inny średni personel są grupą zawodową, która jest w bardzo niskim stopniu zagrożona automatyzacją.

W jaki sposób można zaspokoić takie potrzeby w zakresie umiejętności?

Wiele zawodów w tej grupie podlega regulacjom prawnym, a właściwe organy zawodowe mają rolę do odegrania w tym, aby osoby fizyczne posiadały odpowiednie umiejętności w zakresie wykonywanej pracy (np. poprzez określenie konkretnych umiejętności wymaganych przez pracowników w niektórych zawodach). Istnieje wiele różnych sieci umożliwiających dzielenie się dobrymi praktykami między specjalistami i technikami i innym średnim personelem [np. European Social Network (europejska sieć społeczna)].

Zapewnienie ustawicznego doskonalenia zawodowego obecnych pracowników stanowi wspólne wyzwanie. W zależności od konkretnego podtypu zawodu z większymi wyzwaniami będą zmagać się specjaliści, którzy w dużej mierze są samozatrudnieni (np. prawnicy) lub są freelancerami (np. dziennikarze).

 

Powiązane linki:

Skills Forecast

Prawników, specjalistów nauk społecznych i specjalistów w dziedzinie kultury oraz techników i inny średni personel

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Wiadomości wewnętrzne EURESWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościWiadomości/raporty/statystykiTrendy rekrutacyjne
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.