Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)
Novice4. november 2021Evropski organ za delo, Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanjePredviden čas branja: 4 min

Prihodnost dela je hibridna: opravljanje dela na različnih lokacijah

Vse več raziskav kaže, da zaposleni raje opravljajo hibridno obliko dela, saj jim to ponuja prožnost in možnost, da svoj čas porazdelijo med domača in službena opravila.

The future of work is hybrid: blending work from different locations
EURES

Številni zaposleni cenijo večjo prožnost, ki jim jo je delo od doma ponudilo med pandemijo. Čeprav je nujno, da se postopoma vrnemo na naše delovno mesto in se s sodelavci srečamo tudi v živo, bomo tudi v bližnji prihodnosti delali na daljavo.

Hibridni načini dela namreč omogočajo večjo prožnost. Vsega dela ni treba opraviti v pisarni. Vendar bo za vzpostavitev hibridnega dela po koncu pandemije covida-19 potreben velik miselni preskok na področju dela, saj bo treba vzpostaviti nove načine dela ter pripraviti s tem povezane politike in prakse.

Hibridni model

Podobno kot takrat, ko delamo cel čas na daljavo, se moramo tudi v hibridnih razmerah bolj osredotočiti na vodenje zaposlenih in ne zgolj na izpolnjevanje nalog. To pomeni, da je treba več pozornosti nameniti medsebojni podpori, zaupanju in zanašanju na druge, pojasnitvi delovnih odnosov in zagotavljanju, da so vsi zaposleni povabljeni na sestanke. Kar šteje, ni prisotnost, ampak rezultati.

Med pandemijo smo se morali naučiti, kako virtualno obuditi neformalno komunikacijo, ki je pred tem potekala na hodnikih ali med kosilom. Z delno vrnitvijo v pisarne bo več priložnosti za neformalne, osebne in družabne stike. Poleg tega moramo biti še naprej proaktivni pri izmenjavi informacij in skrbeti za dajanje konstruktivnih povratnih informacij.

Učinkovito sporazumevanje

Hibridno delo temelji na učinkovitem sporazumevanju. To je ključnega pomena za uspeh, prinaša pa tudi številna tveganja. Kadar sporazumevanje ne poteka pravilno, lahko privede do slabega pretoka informacij, vrzeli v znanju, ovir za učinkovito skupinsko delo in izključevanja tistih zaposlenih, ki niso prisotni v pisarni. Za učinkovito sporazumevanje so odgovorni vsi v skupini. Enote/oddelki/skupine bi se morali dogovoriti o svojih prednostnih nalogah in skupaj določiti jasna pričakovanja, med drugim glede tega, da se določen čas nameni nemotenemu delu in se dogovori o tem, kdaj je fizična prisotnost v pisarni nujna in kdaj ne.

Postopna vrnitev na delo v odprtih pisarniških prostorih

Čeprav imamo vzpostavljene protokole o varnosti in zdravju pri delu v času covida-19, ne smemo pozabiti tudi na čustveno in duševno zdravje zaposlenih. Nekateri ljudje so lahko zaskrbljeni ali pa imajo pomisleke glede vrnitve na delo v odprte pisarniške prostore. To lahko zahteva nekaj časa in prilagoditev. Zato vodstvene delavce spodbujamo k prožnemu pristopu, razumevajoči in odprti razpravi z vsakim posameznikom ter razmisleku o morebitnih prilagoditvah in/ali podpori, da se bodo lahko zaposleni lažje in uspešneje vrnili na delovno mesto.

Spremljanje in ocenjevanje dela zaposlenih

Kadar zaposleni delajo na daljavo ali po bolj prožnem delovniku, je njihovo uspešnost morda težje spremljati. Namesto ocenjevanja zaposlenih s fizično prisotnostjo in časom, preživetim v pisarni (ali na virtualnih sestankih), se bodo morali vodstveni delavci prilagoditi, da bodo uspešnost ocenjevali na podlagi rezultatov, izpolnjenih ciljev, projektov, prispevkov in dodane vrednosti. Zato je pomembno, da se redno osebno srečajo z vsakim posameznim članom skupine ter se pogovorijo o uspešnosti, zagotavljajo redne povratne informacije in po potrebi prilagodijo delovne cilje.

Delo v hibridni skupini

Hibridna skupina je skupina, v kateri nekateri ljudje na določen dan delajo na daljavo, drugi pa v pisarni. Da bi to ureditev dela uporabljali v čim večjem obsegu, moramo ponovno razmisliti o našem skupnem sodelovanju. V nekaterih skupinah posamezni sodelavci že več let delajo po hibridnem sistemu, v okviru katerega zaposleni delajo na različnih lokacijah. Za druge pa je to nova realnost, zato bodo potrebovali nekaj časa, da se prilagodijo. Pri hibridnih skupinah se moramo bolj osredotočiti na vodenje skupine, njihove posameznike in same sebe – vse to so naloge, ki jih je lažje opraviti, če smo vsi fizično prisotni v istem prostoru. Pri tem moramo vsi odigrati svojo vlogo.

Izkoriščanje novih, prožnih načinov dela

Pri razmisleku o prožnih načinih dela in o tem, kako se najbolje prilagoditi delu na daljavo/hibridnemu delovnemu okolju, je priporočljivo upoštevati naslednjih pet ključnih načel:

  1. Spodbujajte kulturo zaupanja, odgovornosti in rezultatov: cenite vedenje na delovnem mestu in rezultate;
  2. Vključite pametne in zdrave delovne prakse: poiščite pravo ravnovesje med vašim delom in tem, kako to počnete;
  3. Naučite se uporabljati orodja za sodelovanje: prožno delo je odvisno od naše sposobnosti sodelovanja ob različnih časih in na različnih lokacijah;
  4. Eksperimentirajte in se prilagodite: bodite vedoželjni, predlagajte izboljšave in preizkusite različne prakse in pravila;
  5. Dogovorite se o skupnih pravilih v skupini: prožno delo prilagodite potrebam in okoliščinam v svoji skupini. Dogovore redno dopolnjujte.

Hibridno delo postavlja delodajalcem in vodstvu nove zahteve. Čeprav so morda osvojili nova znanja in spretnosti na področju vodenja zaposlenih na daljavo, hibridno delo prinaša tudi edinstvene izzive, ki se razlikujejo od tega, ali nekdo večinoma dela na daljavo oziroma je večinoma prisoten v pisarni.

Hibridni model podjetjem ponuja nove priložnosti za vzpostavitev novih načinov dela. Kaj bi morala podjetja upoštevati pri izvajanju tega novega modela? Preberite naš članek Kako se lahko delodajalci pripravijo na nov hibridni način dela.

 

Sorodne povezave:

Kako se lahko delodajalci pripravijo na nov hibridni način dela

 

Več o tem:

Evropski dnevi zaposlovanja

Poišči Euresove svetovalce

Življenjske in delovne razmere v državah Euresa

Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih

Euresove storitve za delodajalce

Euresov koledar prireditev

Prihodnji spletni dogodki

Eures na Facebooku

Eures na Twitterju

Eures na LinkedInu

Teme
  • Poslovanje/podjetništvo
  • Trendi zaposlovanja
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Izjava o omejitvi odgovornosti

Članki so namenjeni zagotavljanju informacij uporabnikom portala EURES o aktualnih temah in trendih ter spodbujanju razprav in debat. Njihova vsebina ne odraža nujno stališča Evropskega urada za delo (ELA) ali Evropske komisije. Poleg tega EURES in ELA ne podpirata zgoraj omenjenih spletnih mest tretjih oseb.