Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy4 listopada 2021Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 4 min

Przyszłość pracy ma charakter hybrydowy: łączenie pracy z różnych lokalizacji

Coraz więcej badań pokazuje, że pracownicy wolą pracę hybrydową, zapewniającą elastyczność i możliwość podziału czasu między domem a miejscem pracy.

The future of work is hybrid: blending work from different locations
EURES

Wielu pracowników docenia większą elastyczność, jaką zaoferowała im praca z domu w czasie pandemii. Choć ważne jest, aby stopniowo wracać do naszych miejsc pracy i czerpać korzyści ze współpracy osobistej, w najbliższej przyszłości będziemy nadal częściowo pracować zdalnie.

Hybrydowe sposoby pracy oferują większą elastyczność. Nie każda praca musi być wykonywana w biurze w tym samym czasie. Jednak po pandemii COVID-19 praca hybrydowa będzie wymagać znaczącej zmiany w kulturze i ustanowienia nowych sposobów pracy, wraz z powiązanymi politykami i praktykami.

Model hybrydowy

Podobnie jak w przypadku pracy całkowicie zdalnej, w sytuacji hybrydowej musimy skupić się w większym stopniu na zarządzaniu ludźmi, a nie tylko na wykonywaniu zadań. Oznacza to skoncentrowanie się w większym stopniu na wzajemnym wspieraniu się, budowaniu obustronnego zaufania i poleganiu na sobie nawzajem, wyjaśnianiu stosunków roboczych i dbaniu o to, by wszyscy brali udział w spotkaniach. Znaczenie ma nie obecność, ale wyniki.

Podczas pandemii musieliśmy nauczyć się, jak odtworzyć wirtualnie nieformalną komunikację, która wcześniej miała miejsce w korytarzach lub podczas obiadu. Po częściowym powrocie do biura pojawi się więcej możliwości nieformalnych interakcji osobistych i społecznych. Ponadto musimy nadal aktywnie uczestniczyć w wymianie informacji i regularnie przekazywać konstruktywne informacje zwrotne.

Skuteczna komunikacja

Praca hybrydowa opiera się na skutecznej komunikacji. Ma to zasadnicze znaczenie dla powodzenia, ale jest to również obszar potencjalnie wysokiego ryzyka. W przypadku złego zarządzania komunikacją może to skutkować słabym przepływem informacji, lukami w wiedzy, przeszkodami utrudniającymi skuteczną pracę zespołową oraz wykluczeniem członków zespołu, którzy są poza biurem. Skuteczną komunikację należy postrzegać jako odpowiedzialność wszystkich członków grupy. Jednostki/sekcje/zespoły powinny wspólnie omawiać swoje priorytety i określać jasne oczekiwania, w tym rezerwować czas na ukierunkowaną pracę i uzgadniać, kiedy konieczna jest fizyczna obecność w biurze, a kiedy nie.

Stopniowy powrót do pracy w otwartej przestrzeni biurowej

Chociaż mamy protokoły COVID-19 dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, nie powinniśmy zapominać o dobrostanie emocjonalnym i psychicznym. Niektórzy pracownicy mogą odczuwać niepokój lub doświadczać trudności w powrocie do środowiska pracy w otwartej przestrzeni. Może to wymagać czasu i dostosowań. W związku z tym zachęcamy kadrę kierowniczą do elastycznego podejścia, wyczulonej na potrzeby postawy i otwartej dyskusji z każdą osobą oraz do omówienia wszelkich dostosowań lub wsparcia w celu ułatwienia skutecznego powrotu do miejsca pracy.

Monitorowanie i ocena pracy pracowników

Jeżeli pracownicy pracują zdalnie lub bardziej elastycznie, obserwowanie ich wyników może być trudniejsze. Zamiast oceniać pracowników na podstawie fizycznej obecności i czasu spędzanego w biurze (lub podczas wirtualnych spotkań), kadra kierownicza będzie musiała przyzwyczaić się do oceny wydajności w pracy w oparciu o wyniki, osiąganie celów, rezultatów, wkładu i wartości. W związku z tym ważne jest, aby kierownicy w sposób regularny spotykali się indywidualnie z członkami zespołu w celu omówienia wyników, przekazania informacji zwrotnych i, w razie potrzeby, zaktualizowania celów zawodowych.

Praca w zespole hybrydowym

Zespół hybrydowy to zespół, w którym każdego dnia niektóre osoby pracują zdalnie, a inne – w biurze. Aby zmaksymalizować to rozwiązanie, musimy ponownie zastanowić się nad sposobem, w jaki współpracujemy. W przypadku niektórych zespołów ich członkowie już od kilku lat pracują w sytuacji hybrydowej, gdzie pracownicy znajdują się w różnych miejscach. Dla innych jest to jednak nowa rzeczywistość i te osoby muszą przejść przez okres dostosowawczy. W zespołach hybrydowych musimy skupić się w większym stopniu na zarządzaniu zespołami, osobami w zespołach i samymi sobą – zadania te są łatwiejsze, gdy pracujemy w tej samej przestrzeni fizycznej. Wszyscy mamy w tym do odegrania pewną rolę.

Korzystanie z nowych, elastycznych sposobów pracy

Rozważając elastyczne sposoby pracy i najlepsze sposoby dostosowania się do zdalnego/hybrydowego środowiska pracy, należy wziąć pod uwagę te pięć kluczowych zasad:

  1. Wspieranie kultury zaufania, odpowiedzialności i wyników: doceniaj postawy i wyniki.
  2. Przyjęcie inteligentnych i zdrowych metod pracy: znajdź właściwą relację między tym, co robisz, a tym, w jaki sposób to robisz.
  3. Skuteczne korzystanie z narzędzi współpracy: elastyczna praca zależy od naszej zdolności do współpracy w różnych godzinach i miejscach.
  4. Eksperymentowanie i adaptacja: bądź ciekawy, proponuj ulepszenia i eksperymentuj z różnymi praktykami i przepisami.
  5. Dokonywanie ustaleń zespołowych: określ system elastycznej pracy w zależności od potrzeb i kontekstu twojego zespołu. Regularnie weryfikuj te ustalenia.

Praca hybrydowa stawia nowe wymagania pracodawcom i kadrze kierowniczej. Chociaż mogli oni rozwinąć nowe umiejętności zarządzania zdalną siłą roboczą, praca hybrydowa wiąże się z wyjątkowymi wyzwaniami, które różnią się zarówno od, w przeważającej mierze, pracy zdalnej, jak i, głównie, pracy biurowej.

Taki hybrydowy model otwiera przed przedsiębiorstwami nowe możliwości ustanowienia nowatorskich metod pracy. Co przedsiębiorstwa powinny wziąć pod uwagę przy wdrażaniu nowego modelu? Przeczytaj nasz artykuł: Jak pracodawcy mogą się przygotować na nowe, hybrydowe metody pracy?

 

Powiązane linki:

Jak pracodawcy mogą się przygotować na nowe, hybrydowe metody pracy?

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Tematy
  • Biznes/Przedsiębiorczość
  • Trendy rekrutacyjne
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.