Skip to main content
Eiropas Komisijas logotips
EURES
Raksts par jaunumiem22 marts 2023Eiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts

Četrpadsmit būtiski e-pasta etiķetes noteikumi profesionāļiem

E-pasta sarakste var šķist kā vienkāršs uzdevums, taču pastāv vairāki pamatnoteikumi, kurus katram profesionālim vajadzētu zināt.

Fourteen essential email etiquette rules for professionals

Izmantojiet profesionālu e-pasta adresi

Profesionāla e-pasta adrese parasti ietver tikai jūsu vārdu. Izvairieties no tādu vārdu izmantošanas jūsu e-pasta adresē, kas ir neprofesionālas iesaukas, slengs, cipari vai izaicinoši apzīmējumi. Jūsu e-pasta adrese bieži ir pirmā lieta, ko par jums pamana jauni klienti vai kolēģi, tāpēc pārliecinieties, ka neatstājat negatīvu iespaidu.

Uzrakstiet vienkāršu un skaidru virsrakstu

Noformulējiet virsrakstu īsu un kodolīgu, un pārliecinieties, ka tas atspoguļo jūsu e-pasta mērķi. Neskaidrs vai maldinošs virsraksts varētu atturēt saņēmēju no jūsu e-pasta atvēršanas vai likt viņam domāt, ka jūsu vēstījums ir surogātpasts.

Apdomājieties divreiz pirms noklikšķināt uz “atbildēt visiem”

Apdomājieties divreiz pirms noklikšķināt uz pogas “atbildēt visiem”. Vai visiem saņēmējiem ir jāsaņem jūsu e-pasts, vai arī tas ir adresēts tikai vienai personai? Neviens nevēlas saņemt nebūtisku e-pastu, tāpēc pārliecinieties, ka jūsu ziņojumi tiek nosūtīti īstajiem adresātiem.

Formāla vai neformāla uzruna

Ja saņēmējs ir jauns kolēģis vai klients vai kāds, kuru jūs labi nepazīstat, pārliecinieties, ka sākat savu e-pastu ar neitrālu uzrunu (piemēram, “Cien...”). Izvairieties lietot “Čau”, “Sveiks/a” vai uzrunāt personu vārdā. Atkarībā no saņēmēja pēc neilgas sarakstes jūs varat sākt izmantot neformālāku uzrunu.

Izmantojiet vienkāršu un klasisku fontu

Izmantojiet jūsu e-pasta klienta izmantotās standarta rakstzīmes un fonta izmēru. Dažādu fontu un fontu krāsu izmantošana var padarīt jūsu e-pastu grūti lasāmu, un nopietni profesionāļi parasti no tā izvairās.

Sadaliet tekstu rindkopās

Ja vēlaties savā e-pastā aptvert vairākus tematus, sadaliet tos rindkopās. Katrai no tām varat pat pievienot nelielus apakšvirsrakstus. Tas padarīs jūsu e-pastu ievērojami vieglāk lasāmu un saprotamu.

Izvairieties no emociju ikonu lietošanas

Emociju ikonas nevajadzētu izmantot darba e-pastos, jo īpaši tad, ja jūsu saņēmējs ir klients vai kāds, kuru nepazīstat pietiekami labi.

Izvairieties no izsaukuma zīmēm

Izsaukuma zīmes darba e-pastos būtu jāizmanto ļoti apdomīgi. Tās bieži vien pauž spēcīgas emocijas, kurām nav vietas profesionālā sarakstē. Arī teikumi ar izsaukuma zīmēm var tikt nepareizi interpretēti kā agresīvi, tāpēc no tiem labāk izvairīties.

Uzmanieties ar humora izmantošanu

Humora izmantošana darba e-pastos pati par sevi nav nosodāma, bet dažādiem cilvēkiem ir atšķirīga humora izjūta. Tas jo īpaši attiecas uz saziņu ar kolēģiem vai klientiem, kuri pārstāv atšķirīgu kultūru. Kas jums šķiet smieklīgs, varētu būt aizvainojošs citam. Vislabāk izmantot humoru tikai tad, ja ļoti labi pazīstat saņēmēju.

Izmantojiet profesionālu parakstu

Labs e-pasta paraksts ir patīkams noslēgums katrai e-pasta vēstulei. Nesarežģiet savu parakstu, izvairieties no pārāk daudziem logotipiem un pārliecinieties, ka ir norādīti jūsu dati, piemēram, amats, nodaļa, uzņēmuma tālrunis un adrese.

Pirms nosūtīšanas pārlasiet e-pastu

Ierasta kļūda ir tā, ka personas rūpīgi pārlasa savas elektroniskā pasta vēstules tikai pēc to nosūtīšanas. Pārlasiet savu elektroniskā pasta vēstuli vismaz vienu reizi pirms tās nosūtīšanas, lai pārbaudītu ortogrāfiskās un gramatiskās kļūdas. Drukas kļūdas, nepareizi skaitļi un citas valodas kļūdas var atstāt negatīvu iespaidu vai pat izmaksāt jūsu uzņēmumam naudu.

Vēlreiz pārbaudiet saņēmēja adresi

Vēl viena lieta, kas jums vienmēr būtu jādara pirms nospiest pogu “Nosūtīt”, ir pārbaudīt saņēmēja e-pasta adresi. Pārliecinieties, ka nosūtat elektroniskā pasta vēstuli īstajam adresātam.

Mēģiniet atbildēt uz saņemtu elektroniskā pasta vēstuli vienas darba dienas laikā

Dažreiz darba apjoms var būt milzīgs, bet parasti mēģiniet atbildēt uz elektroniskā pasta vēstulēm vienas darba dienas laikā. Ja nevarat sniegt pilnu atbildi, nosūtiet īsu ziņu, paskaidrojot, kad sniegsiet plašāku atbildi.

Ja esat prombūtnē, uzlieciet autoatbildētāju

Ja dažas dienas nebūsiet darbā, iestatiet autoatbildētāja ziņojumu. Tādējādi, ja kāds jums nosūtīs e-pastu, kamēr jūs būsiet prombūtnē, viņš saņems automātisku atbildi, informējot, ka neesat darbā. Jūs varat pielāgot savu autoatbildētāja ziņojumu, lai pievienotu darbā atgriešanās datumu vai pat rezerves kontaktpersonu.

Pienācis laiks lūgt darba devējam palielināt darba samaksu? Izmantojiet šos padomus, lai izklāstītu savu lietu darba devējam.

 

Saistītās saites:

Kā lūgt darba devējam palielināt darba samaksu

 

Plašāka informācija:

Eiropas darba dienas

Atrast EURES padomdevējus

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES Darbu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES pasākumu kalendārs

Gaidāmie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

Sīkāka informācija

Temati
Ieteikumi un padomi
Saistītā(s) sadaļa(s)
Ieteikumi un padomi
Nozare
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.