Skip to main content
Logo Evropské komise
EURES
Zpráva26 březen 2021Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Čtyři skutečnosti, které byste měli vědět o sezónní práci v roce 2021

Sezónní zaměstnání jsou skvělou možností, jak si vyzkoušet život a práci v zahraničí. Pokud letos uvažujete o letní brigádě v Evropě, zřejmě si nejste jistí, jak se situace vyvine. Níže naleznete čtyři skutečnosti, které byste měli vědět o sezónní práci v letošním roce.

Four things you should know about seasonal work in 2021
Shutterstock

1.Sezónní práce má mnoho přínosů

Zaprvé existuje řada dobrých důvodů, proč zvažovat sezónní práci. Může vám pomoci osvojit si nové dovednosti, vyzkoušet si novou profesi, otevřít se novým příležitostem a setkat se s novými lidmi. Představuje také vynikající možnost, jak strávit čas v zahraničí a být za tuto zkušenost navíc zaplacen.

Sezónní práce vám může pomoci získat cenné zkušenosti, aniž byste se museli k něčemu dlouhodobě zavázat. Je tudíž úžasnou možností pro studenty a mladé lidi, kteří hledají krátkodobou letní brigádu.

Mnozí zaměstnavatelé potřebují během rušné letní sezóny více zaměstnanců, a budou tedy velmi rádi, jestliže přijedete a budete pro ně určitou dobu pracovat a pak se zase vrátíte domů.

2.Příležitosti budou

Loňský rok byl bezpochyby neobvyklý pro všechny. Možná se obáváte, že kvůli pandemii COVID-19 nebudou sezónní práce k dispozici. Je však pravděpodobné, že zaměstnavatelé budou i tak hledat sezónní zaměstnance.

Většinu sezónních prací lze nalézt v odvětvích, jako je cestovní ruch, pohostinství, zábava a zemědělství. Tato odvětví jsou pro hospodářství EU skutečně důležitá, a lze tedy očekávat, že jakmile to bude bezpečné, znovu se rozběhnou.

Pokud se do léta budou moci znovu otevřít hotely, rekreační střediska, restaurace a bary, budou muset před rušnou letní sezónou rychle přijmout nové zaměstnance. Jestliže k tomu dojde, možná jste tím, koho hledají.

3.Jakožto sezónní pracovník v EU máte svá práva

Jakožto sezónní pracovník máte právo na stejné, spravedlivé pracovní podmínky jako místní pracovníci. To zahrnuje mzdu, pracovní dobu a bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

EU rovněž nedávno vyzvala členské státy, aby lépe chránily sezónní pracovníky. Vaše pracoviště by například mělo uplatňovat vhodná hygienická opatření a opatření k omezení fyzického kontaktu, aby vás chránilo před riziky onemocnění COVID-19.

Může se stát, že některá menší pracoviště vám při nástupu nenabídnou oficiální smlouvu, ale nedovolte jim, aby vás takto zneužili. Mějte na paměti svá práva sezónního pracovníka a dejte svému zaměstnavateli jasně najevo, že očekáváte, že dodrží to, na čem jste se domluvili.

V sekci Život a práce na portálu EURES naleznete informace o ubytování, školách, daních, životních nákladech, zdravotnictví, předpisech týkajících se sociálního zabezpečení a srovnatelnosti kvalifikací v zemi, o niž se zajímáte.

4.Situace se neustále mění

Pokud cestujete do zahraničí, a to i za prací, je třeba, abyste byli neustále v obraze o pokynech týkajících se cestování a o omezeních ve vaší domovské zemi i v zemi, do které cestujete. V této souvislosti je skvělým nástrojem platforma Re-open EU, na které naleznete nejnovější informace o cestování.

V celé Evropě nyní probíhá očkování, některé země však pokročily více než ostatní. To může mít vliv také na to, jak rychle restaurace, hotely, bary, festivaly a turistické atrakce znovu zahájí provoz.

Především je obtížné předvídat, jak se situace v souvislosti s virem dále vyvine, zkuste proto být flexibilní a praktičtí. Zůstaňte otevření různým příležitostem a mějte záložní plán pro případ, že se okolnosti změní.

Doufáme, že jste v tomto článku nalezli užitečné tipy ohledně sezónní práce v roce 2021. Máte-li zájem o více informací o příležitostech v zahraničí, obraťte se ještě dnes na svého místního poradce EURES.

Připraveno v rámci partnerství s Evropským portálem pracovní mobility EURES
 

Související odkazy:

8 důvodů, proč byste měli zvážit sezónní práci

Koronavirus: Evropská komise vyzývá k zavedení opatření na ochranu sezónních pracovníků

Chcete bezpečně cestovat do jiné země EU?Prostřednictvím nového interaktivního nástroje se dozvíte vše potřebné

Vyhledávání poradců EURES

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Rady a tipyZprávy z trhu práce/zprávy o mobilitěTrendy náboruMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.