Ugrás a fő tartalomra
EURES (EURopean Employment Services)
Sajtócikk2020. szeptember 16.Európai Munkaügyi Hatóság, A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás FőigazgatóságaOlvasási idő: 4 perc

Öt megfontolandó dolog, ha a COVID-19 idején utazna

Mivel Európa továbbra sem győzte le a COVID-19-világjárványt, nehéz eldönteni, hogy utazzunk-e egyáltalán, és ha igen, hogyan, mikor és hová. A soron következő utazás tervezésének megkönnyítése érdekében felsoroltuk azt az öt legfontosabb dolgot, amelyeket az utazás előtt nem árt figyelembe venni.

Five things to consider when travelling during COVID-19 times
Shutterstock

1. Volt a közelmúltban bármilyen tünete?

Először is alaposan át kell gondolnia saját egészségi állapotát a COVID-19 szempontjából. Ne utazzon, ha Ön vagy az Önnel kapcsolatba került személyek a közelmúltban a COVID-19 bármely tünetét tapasztalták. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a leggyakoribb tünetek a láz, a száraz köhögés és a fáradtság, és különböző, kevésbé gyakori tünetek is előfordulnak. A súlyos tünetek közé tartozik a nehézlégzés, a mellkasi fájdalom vagy nyomás, valamint a beszéd- vagy a mozgáskészség elvesztése. Ha nem észlelt tüneteket, de Önnél fokozottan fennáll a súlyos megbetegedés kockázata, akkor is meg kell gondolnia, hogy az utazás megéri-e a kockázatot.

2. Milyen szabályok és korlátozások vannak érvényben abban az országban, ahová utazik?

Ha nem tudja, milyen ajánlások és előírások vonatkoznak aktuálisan egy adott uniós tagállamba való utazásra, vegye igénybe a Re-open EU elnevezésű új online platformot, amely naprakész tájékoztatást nyújt a legfrissebb utazási ajánlásokról. A platform tájékoztat arról, hogy mely országok teszik lehetővé a belépést, hogyan utazhatunk ezekbe az országokba, és milyen intézkedésekkel szembesülünk érkezéskor. A 24 nyelven elérhető eszköz 24 óránként frissül, és interaktív térképpel segíti az utazás megtervezését. Konkrét kérdések esetén az Eurodesk személyre szabott tanácsadást nyújt. E hasznos térkép segítségével megtalálhatja az Önhöz legközelebbi információs pontot.

3. Az utazás mely módját választja és mik annak a kockázatai?

Ha a repülést választja, a repülőtéren és a zsúfolt járatokon óhatatlanul közel kerül másokhoz. A buszon vagy vonaton szintén előfordulhat, hogy nem talál álló- vagy ülőhelyet másoktól távolabb. A vezetés nagyobb fokú autonómiát enged, de nem kockázatmentes, mivel tankolás, étkezés és az illemhely felkeresése céljából általában meg kell szakítani az utat. Gondolja át az egyes közlekedési módok előnyeit és hátrányait, és próbálja a legbiztonságosabb megoldást választani.

4. Rendelkezik a COVID-19-et lefedő utazási biztosítással?

Egyes szolgáltatók utazási biztosítást kínálnak a COVID-19 kapcsán felmerülő orvosi költségek vagy lemondási díjak fedezésére. Ez a fajta biztosítás azonban nem elterjedt – sok biztosító jelenleg nem kínál ilyet –, ezért ellenőrizni kell, hogy a biztosítás kiterjed-e a koronavírus által előidézett helyzetre. Ha Ön még nem rendelkezik biztosítással, az utazás előtt érdemes körbetekinteni, hogy milyen lehetőségek közül választhat. Soha ne felejtse el az európai egészségbiztosítási kártyát magával vinni, amelyet hazája egészségbiztosítási pénztárától igényelhet.

5. Mit kell tennie hazaérkezéskor?

Tekintettel a gyorsan változó helyzetre, folyamatosan tájékozódnia kell a legfrissebb kormányzati iránymutatásokról. Számos ország azt is előírja, hogy visszaérkezéskor töltsön ki egy űrlapot. Attól függően, hogy mely országból tér vissza, előfordulhat, hogy karanténba kell vonulnia, és kerülnie kell a másokkal való érintkezést. Készüljön fel arra az eshetőségre, hogy nem ér vissza időben az újbóli munkába álláshoz, és kérdezze meg munkáltatóját, hogy szükség esetén lehetősége lesz-e távmunkázni vagy szabadságot kivenni.

Reméljük, hogy ezek a tippek segíteni fogják a biztonságos utazást a COVID-19 idején. Ha további információra van szüksége, az Eurodesk egyesült királyságbeli plan and prepare weboldala hasznos linkekkel szolgál.

Ha Ön állandó jelleggel egy másik uniós tagállamba költözik, az Európa Önökért portál ennek különböző aspektusaira vonatkozóan gyakorlati információkkal szolgál, ideértve a külföldi letelepedéshez szükséges papírmunkát is.

Az EURES-szel, az Európai Foglalkoztatási Mobilitás Portáljával partnerségben.

 

Kapcsolódó linkek:

Egészségügyi Világszervezet – koronavírus

Re-open EU

Eurodesk

Eurodesk – map

Európai egészségbiztosítási kártya

Eurodesk – plan and prepare

Európa Önökért

 

További információ:

Európai Foglalkoztatási Napok

Drop’pin@EURES

Az Ön EURES-tanácsadója

Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban

EURES állásadatbázis

Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak

EURES rendezvénynaptár

Közelgő online események

Az EURES a Facebookon

Az EURES a Twitteren

Az EURES a LinkedInen

Témák
  • EU mobilitási eszköztár
  • Javaslatok és tippek
  • Munkaerőpiaci hírek/mobilitási hírek
  • Ifjúság
Kapcsolódó szakasz(ok)
Ágazat
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Jogi nyilatkozat

A cikkek célja az EURES portál felhasználóinak tájékoztatása az aktuális témákról és trendekről, valamint viták és viták ösztönzése. Tartalmuk nem feltétlenül tükrözi az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA) vagy az Európai Bizottság álláspontját. Ezenkívül az EURES és az ELA nem támogatja a fent említett harmadik felek webhelyeit.