Glavni sadržaj
EURES (EURopean Employment Services)
Novinski članak16. rujna 2020.Europsko nadzorno tijelo za rad, Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje

Pet stvari koje trebate uzeti u obzir kada putujete u vrijeme pandemije bolesti COVID-19

Budući da se Europa i dalje suočava s pandemijom bolesti COVID-19, teško je znati može li se, kako, kada i kamo putovati. Kako bismo vam barem malo olakšali planiranje sljedećeg putovanja, sastavili smo popis pet ključnih stvari koje trebate uzeti u obzir prije putovanja.

Five things to consider when travelling during COVID-19 times
Shutterstock

1. Jeste li nedavno imali neke simptome?

Prvo trebate pažljivo razmisliti o vlastitom stanju kad je riječ o bolesti COVID-19. Nemojte putovati ako ste vi ili netko od osoba s kojima ste bili u kontaktu nedavno imali neke od simptoma COVID-a 19. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji najčešći su simptomi vrućica, suhi kašalj i umor, a javljaju se i razni manje uobičajeni simptomi. Ozbiljni simptomi uključuju poteškoće s disanjem, bol ili pritisak u prsima te gubitak govora ili pokreta. Ako niste imali simptome, ali ste izloženi osobito visokom riziku od teške bolesti, razmislite je li putovanje vrijedno tog rizika.

2. Koja su pravila i ograničenja na snazi u zemlji u koju putujete?

Ako niste sigurni koja su pravila trenutačno na snazi i što se savjetuje u vezi s putovanjem u neku državu EU-a, možete se poslužiti alatom Re-open EU, novom internetskom platformom s najnovijim informacijama i savjetima u vezi s putovanjima. Tamo ćete pronaći informacije o tome koje zemlje dopuštaju ulazak posjetiteljima, kako možete tamo otputovati te koje će vas mjere dočekati kada stignete. Alat se posuvremenjuje svaka 24 sata, dostupan je na 24 jezika i uključuje interaktivnu kartu koja će vam pomoći u planiranju putovanja. Ako imate specifičnih pitanja, na mreži Eurodesk možete dobiti i personalizirani savjet. Na ovoj korisnoj karti možete pronaći informativni centar najbliži vama.

3. Kako putujete i koji su rizici?

Putovanje avionom znači da ćete provesti određeno vrijeme na terminalima u zračnim lukama, a u slučaju popunjenog aviona doći ćete u bliski kontakt s drugima. Putujete li autobusom i vlakom također možete sjediti ili stajati blizu drugih osoba. Vožnja vam pruža veću kontrolu, no i ona nosi određeni rizik jer ćete se morati zaustaviti radi goriva, hrane ili toaleta. Razmislite o prednostima i nedostatcima svake vrste prijevoza i pokušajte odabrati najsigurniju opciju.

4. Imate li putno osiguranje koje pokriva bolest COVID-19?

Neki osiguravatelji možda nude putno osiguranje koje pokriva troškove zdravstvene zaštite ili otkazivanja putovanja povezane s bolešću COVID-19. Međutim, takva vrsta pokrića nije uobičajena, odnosno mnogi osiguravatelji trenutačno ne nude takve police, pa stoga trebate provjeriti ima li vaša polica osiguranja takvo pokriće. Ako još nemate policu osiguranja, prije putovanja morat ćete istražiti koje mogućnosti imate na raspolaganju. Na putovanjima uvijek nosite sa sobom i svoju Europsku karticu zdravstvenog osiguranja. Možete ju dobiti od svojeg nacionalnog pružatelja usluga zdravstvenog osiguranja.

5. Što ćete trebati napraviti po povratku?

S obzirom na to da se situacija brzo mijenja, trebat ćete se stalno informirati o najnovijim smjernicama vlade. U mnogim državama sada se od vas traži da po dolasku ispunite obrazac. Ovisno o tome iz koje se države vraćate, možda ćete se morati izolirati i izbjegavati kontakt s drugima. Pripremite se za mogućnost da se nećete na vrijeme vratiti na posao tako da pitate svojeg poslodavca hoćete li moći raditi na daljinu ili po potrebi uzeti slobodne dane.

Nadamo se da će vam ovi savjeti pomoći da putujete sigurno za vrijeme pandemije bolesti COVID-19. Ako su vam potrebne dodatne informacije, na mreži Eurodesk u Ujedinjenoj Kraljevini, na stranici planirajte i pripremite se, možete pronaći popis korisnih poveznica.

U slučaju da se trajno selite u drugu državu EU-a, pogledajte i mrežno mjesto Vaša Europa na kojem se nalaze praktične informacije o raznim aspektima, kao i sve formalnosti koje ćete tada morati ispuniti.

U suradnji s EURES-om, europskim portalom za mobilnost pri zapošljavanju.

 

Korisne poveznice:

Svjetska zdravstvena organizacija

Re-open EU

Eurodesk

Eurodesk – karta

Europska kartica zdravstvenog osiguranja

Eurodesk – planirajte i pripremite se

Vaša Europa

 

Pročitajte više:

Europski dani poslova

Drop’pin@EURES

Pronađite savjetnika EURES-a

Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES

EURES-ova baza poslova

EURES-ove usluge za poslodavce

EURES-ov kalendar događaja

Uskoro na internetu

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedInu

Teme
EU alati za mobilnostSavjetiVijesti o tržištu rada/vijesti o mobilnostiMladost
Povezani odjeljak(i)
Pomoć i podrškaŽivot i rad
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Odricanje

Članci su namijenjeni korisnicima portala EURES pružiti informacije o aktualnim temama i trendovima te potaknuti raspravu i debatu. Njihov sadržaj ne odražava nužno stav Europske uprave za rad (ELA) ili Europske komisije. Nadalje, EURES i ELA ne podržavaju gore navedene web stranice trećih strana.