Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy9 lutego 2023Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Pięć zawodów, na które będzie zapotrzebowanie w 2023 r.

Wiele osób uważa, że aby zdobyć dobrą, dobrze płatną pracę, trzeba mieć wykształcenie wyższe, jednak nie zawsze jest to prawdą. Ponieważ świat szybko się zmienia i rozwija, pracodawcy doceniają praktyczne, zawodowe umiejętności. Poniżej przedstawiamy pięć zawodów, na które będzie zapotrzebowanie w 2023 r.

Five in-demand vocational jobs for 2023

1. Operator maszyn

Sektor budowlany szybko się rozwija: przede wszystkim ze względu na starania, aby stał się bardziej ekologiczny i zrównoważony. Cedefop, Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego, przewiduje, że w tej dekadzie wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników budowlanych oraz operatorów i monterów maszyn. Na rynku pracy dostępne są różne oferty: od murarza, pracownika budowlanego i stolarza po spawacza i dekarza. Podjęcie pracy w roli operatora maszyn może okazać się ciekawą możliwością wejścia do tego sektora.

Na przykład obowiązkiem operatora dźwigu jest bezpieczne używanie maszyn na placach budowy. Osoba na tym stanowisku ma okazję pracować przy różnorodnych projektach, które mogą być długie i trudne, ale bardzo satysfakcjonujące. Wynagrodzenie również wydaje się lepsze, niż w wielu innych zawodach w sektorze budowlanym. Istnieje możliwość zapisania się na specjalistyczne szkolenia dla operatorów dźwigów. Są one obecnie bardzo popularne i cieszą się dużym popytem. Kursy te zapewniają niezbędne narzędzia, umiejętności i praktyczne doświadczenie wraz z odpowiednimi kwalifikacjami.

2. Mechanik

Podążając za tematem maszyn, zapotrzebowanie na mechaników jest nadal duże. Mechanicy są poszukiwani nie tylko do pracy przy samochodach, autobusach i innych pojazdach, lecz także w wielu branżach, takich jak budownictwo, produkcja i lotnictwo. Umiejętności zdobywane w zawodzie mechanika przydadzą się również w wielu zawodach przyszłości, na przykład w sektorze zielonej energii. Obok umiejętności twardych pracodawcy cenią sobie umiejętności miękkie, takie jak umiejętności współpracy i komunikacji. Wprawdzie wiele uczelni oferuje kierunki związane z inżynierią mechaniczną, jednak aby zostać mechanikiem, nie trzeba mieć wykształcenia wyższego. Duże zapotrzebowanie na rynku przyczyniło się do wzrostu liczby szkoleń zawodowych, które umożliwiają zdobycie potrzebnych kwalifikacji.

3. Elektryk

W miarę przechodzenia na zrównoważone i odnawialne technologie zapotrzebowanie na elektryków będzie stale rosło. Praca w zawodzie elektryka może być dobrze płatna, a wielu elektryków z czasem zakłada własne firmy. Aby zostać elektrykiem, nie trzeba mieć wykształcenia wyższego, a liczne oferty organizatorów szkoleń obejmują zdobywanie doświadczenia w miejscu pracy. Systemy szkoleń umożliwiają doskonalenie rzemiosła przy jednoczesnym rozwijaniu uniwersalnych umiejętności miękkich. Osoby rozpoczynające swoją karierę jako elektrycy mogą również zostać inżynierami elektrykami, projektantami i kierownikami.

4. Higienista stomatologiczny

W sektorze opieki zdrowotnej i społecznej zapotrzebowanie na pracowników wciąż rośnie. Choć wiele zawodów w tej branży wymaga ukończenia studiów wyższych, zaskoczeniem może być fakt, że aby wykonywać zawód higienisty stomatologicznego, nie jest to konieczne. Higieniści stomatologiczni pomagają zapobiegać próchnicy zębów. Program praktyk zawodowych przewiduje zdobywanie praktycznych umiejętności i kwalifikacji, które umożliwią rozwój w tej roli. Zarobki są dobre i jest to świetna ścieżka kariery dla osób lubiących elastyczność, ponieważ higieniści stomatologiczni mogą być zatrudnieni w jednej placówce lub pracować jako freelancerzy.

5. Szef kuchni

Dla większości z nas jedzenie jest źródłem przyjemności. Wraz z ponownym otwarciem restauracji i kawiarni po pandemii COVID-19 oraz rozkwitem sektora usług dostawczych, także w tym roku umiejętności kulinarne będą pożądane. Co więcej, Cedefop przewiduje, że usługi zakwaterowania i usługi gastronomiczne będą sektorami o największym wzroście liczby miejsc pracy w okresie od teraz do 2030 r. Oznacza to, że nie powinno zabraknąć miejsc pracy dla kucharzy i innych pracowników kuchni. Ze względu na powtórny wzrost popularności podróży i turystyki (po spadku w czasie pandemii) pojawią się również miejsca pracy w hotelarstwie dla pracowników takich jak kierownicy hotelowi i osoby sprzątające.

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.

 

Powiązane linki:

Cedefop: Zawody przyszłości

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
  • Porady i wskazówki
  • Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
  • Wiadomości/raporty/statystyki
  • Trendy rekrutacyjne
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Construction
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Human health and social work activities
  • Manufacturing
  • Professional, scientific and technical activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.