Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
EURES

W czym EURES może Ci pomóc?

EURES pomaga osobom poszukującym pracy w znalezieniu zatrudnienia i pracodawcom w rekrutacji pracowników z całej Europy

Zasada swobodnego przepływu pracowników Unii Europejskiej jest uważana za jedno z najważniejszych praw obywateli UE. Oznacza to, że możesz przenieść się do dowolnego państwa członkowskiego UE, a także Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii w celu poszukiwania i podjęcia pracy.

Czasami jednak może się wydawać, że korzystanie z tego prawa jest przytłaczające i trudne. Właśnie dlatego celem EURES jest zapewnianie w tym procesie wsparcia i pomocy osobom poszukującym pracy i pracodawcom.

Wiąże się to z zapewnieniem szerokiego zakresu usług dostępnych na portalu EURES lub za pośrednictwem rozległej sieci ponad tysiąca doradców pracujących w organizacjach członkowskich i partnerskich EURES.

Usługi EURES dla osób poszukujących pracy i pracodawców obejmują:

  • dopasowanie ofert zatrudnienia i CV na portalu EURES,
  • informowanie i doradztwo oraz inne usługi wsparcia dla pracowników i pracodawców,
  • dostęp do informacji o warunkach życia i pracy w państwach członkowskich UE, takich jak podatki, emerytury, ubezpieczenia zdrowotne i ubezpieczenia społeczne,
  • specjalne usługi wsparcia dla pracowników przygranicznych i pracodawców w regionach transgranicznych,
  • wsparcie dla konkretnych grup w ramach EURES Targeted Mobility Schemes,
  • wsparcie dynamicznych wydarzeń rekrutacyjnych za pośrednictwem platformy Europejskich Dni Pracy (online),
  • informowanie o pomocy po rekrutacji i dostęp do takiej pomocy, jak np. szkolenie językowe i pomoc w integracji w kraju docelowym.

Aby dowiedzieć się więcej o usługach EURES, można odwiedzić różne sekcje tej strony internetowej, znaleźć dane kontaktowe członków i partnerów EURES na stronie „EURES w twoim kraju” lub skontaktować się bezpośrednio z doradcą EURES telefonicznie, e-mailowo lub na czacie. Możesz również skontaktować się z biurem informacyjnym EURES w celu uzyskania pomocy w korzystaniu z portalu lub odpowiedzi na inne pytania.

 

Przeczytaj więcej na temat EURES i jego usług:

Znaleźć pracę w Europie – Przewodnik dla poszukujących pracy

Rekrutacja w Europie – przewodnik dla pracodawców