
Mi a platformalapú munkavégzés?
A platformalapú munkavégzés a fizetett munka digitális platformokon keresztül történő szervezésének új formája. A platform-munkavállalók széles körű, fizetett szolgáltatásai online vehetők igénybe. Ilyen platformok például az Uber, a Bolt és az Upwork.
A platformgazdaság számos előnnyel jár mind a munkavállalók, mind a fogyasztók számára. Az alacsony belépési követelményeknek és a rugalmas munkaidőnek köszönhetően a digitális platformok megkönnyítik az egyének számára, hogy önálló vállalkozóvá váljanak, és társadalmi helyzetüktől függetlenül jövedelemhez jussanak.
Az Európai Bizottság szerint az EU-ban a platformgazdaságból származó bevételek 2020-ban 20 milliárd EUR-t tettek ki. Csak az EU-ban több mint 500 digitális munkaplatform működik, illetve több mint 28 millió platform-munkavállaló dolgozik.
Melyek a platform-munkavállalók előtt álló kihívások?
A platformok szinte mindig önálló vállalkozónak minősítik a platform-munkavállalókat. Európa legtöbb jogrendszerében ez azt jelenti, hogy nem vagy csak korlátozottan férnek hozzá a munkavállalói védelemhez, például a kollektív tárgyaláshoz való joghoz, az egészség- és biztonságvédelemhez, illetve a szociális biztonsági rendszerekhez.
Emellett a foglalkoztatás és a jövedelem gyakran kiszámíthatatlan, és azokat a munkavállalók által nem befolyásolható algoritmusok határozzák meg. A munkakörülmények a platform típusától, a feladatok jellegétől és a feladatok elvégzéséhez szükséges készségek szintjétől függően változnak.
A platformalapú munkavégzés munkakörülményeinek javításáról szóló uniós irányelv
2021 decemberében az Európai Bizottság a platformalapú munkavégzés munkakörülményeinek javítására irányuló irányelvjavaslatot terjesztett elő. A javasolt irányelv felsorolja azokat a kritériumokat, amelyek alapján megállapítható, hogy a platform munkaadó-e. Ha a platform megfelel a szükséges kritériumoknak, jogilag vélelmezhető, hogy munkáltatónak minősül. Az irányelvjavaslat eredményeként a becslések szerint 1,7–4,1 millió embert lehetne munkavállalóvá átsorolni. Mások valóban önálló vállalkozóvá válhatnak, ahogy egyes platformok módosítják üzleti modelljüket.
A munkavállalóként való besorolás azt jelenti, hogy a platform-munkavállalók hozzáférnek a következőkhöz:
- garantált pihenőidő és fizetett szabadság;
- legalább a nemzeti vagy ágazati minimálbér (adott esetben);
- biztonság és egészségvédelem;
- munkanélküliségi, betegségi és egészségügyi ellátások;
- szülői szabadság;
- nyugdíjjogosultság;
- munkahelyi balesetekkel és foglalkozási megbetegedésekkel kapcsolatos ellátások.
Az Európai Bizottság által javasolt irányelv célja továbbá, hogy növelje az algoritmusok platformok általi használatának átláthatóságát, biztosítva a humán nyomon követést és az automatizált döntések megtámadásához való jogot.
A nemzeti hatóságok gyakran nehezen férnek hozzá a platformokra és az azokon keresztül dolgozó személyekre vonatkozó adatokhoz. A Bizottság javaslata átláthatóbbá kívánja tenni a platformokat azáltal, hogy egyértelművé teszi a nemzeti hatóságok felé fennálló munkabejelentési kötelezettségeket. Az új szabályok értelmében a platformoknak a nemzeti hatóságok rendelkezésére kell bocsátaniuk bizonyos, a tevékenységeikkel és a rajtuk keresztül dolgozó személyekkel kapcsolatos információkat.
A platform-munkavállalók jogaival kapcsolatos egyéb források
A platformgazdasággal kapcsolatos kezdeményezések: Az Eurofound webes adattára a platformgazdasággal kapcsolatos nemzeti kezdeményezések széles körét fogja egybe. A szűrő segítségével országspecifikus keresést végezhet.
A platform-munkavállalók munkakörülményeinek javítására irányuló kezdeményezések:Célok, módszerek, erősségek és gyengeségek: Ez az Eurofound-jelentés értékeli a platformalapú munkavégzés negatív aspektusainak kezelésére irányuló egyes tagállami kezdeményezéseket, és további intézkedésekre vonatkozó ajánlásokat fogalmaz meg.
Kérdések és válaszok:A platformalapú-munkavégzés munkakörülményeinek javítása: Az Európai Bizottság válaszol a platformgazdasággal kapcsolatban gyakran feltett kérdésekre, és további információkkal szolgál a javasolt irányelvről, valamint az erőforrásokra mutató linkekről.
A platformalapú munkavégzés csak egyike azoknak a lehetőségeknek, amelyekkel a fiatal álláskeresők elindíthatják karrierjüket. Olvassa el ezt a cikket, ha többet szeretne tudni arról, hogy milyen gyakornoki lehetőségek állnak a fiatalok rendelkezésére az EU-ban.
Kapcsolódó linkek:
A platformalapú munkavégzés munkakörülmények javítása
A platformgazdasággal kapcsolatos kezdeményezések
Kérdések és válaszok:A platformalapú munkavégzés munkakörülményeinek javítása
Az ifjúság európai éve:Szakmai gyakorlatok
További információ:
Az Ön EURES-tanácsadója
Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban
EURES állásadatbázis
Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak
EURES rendezvénynaptár
Közelgő online események
Az EURES a Facebookon
Az EURES a Twitteren
Az EURES a LinkedInen
Leírás
- Közzététel dátuma
- 17 március 2022
- Szerzők
- Európai Munkaügyi Hatóság | A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága
- Témák
- Üzlet / VállalkozásMunkaerőpiaci hírek/mobilitási hírekHírek/jelentések/statisztikaIfjúság
- Kapcsolódó szakasz(ok)
- Munkaerő-piaci információk
- Ágazat
- Accomodation and food service activitiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesArts, entertainment and recreationEducationHuman health and social work activitiesInformation and communicationOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesTransportation and storage