Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
EURES
Artykuł prasowy5 kwiecień 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

„Złota rączka” z Chorwacji rozpoczyna karierę inżyniera w Niemczech dzięki programowi „Twoja pierwsza praca z EURES-em”

Droga Gorana Marinovica do inżynierii precyzyjnej nie była standardowa. W swojej rodzimej Chorwacji wykonywał różne prace – pracował jako hydraulik, sprzedawca, organizator, a nawet prowadził warsztaty w oceanarium.

Croatian handyman finds career as an engineer in Germany thanks to Your first EURES Job
European Commission

„Miałem pracę w swoim kraju, ale pracowałem wiele godzin i otrzymywałem w zamian niewiele pieniędzy” – mówi Goran.Początkowo uczył się, aby zostać technikiem drogownictwa, ale nigdy nie pracował w zawodzie, a na początku 2017 r. pracował jako „złota rączka” w siłowni.

Sytuacja zmieniła się, kiedy Goran usłyszał o programie „Twoja pierwsza praca z EURES-em”(TppE) i stwierdził, że nadszedł czas, aby rozpocząć nowe życie w Niemczech. Goran skontaktował się z Chorwackimi Służbami Zatrudnienia, służbami partnerskimi unijnego programu mobilności zawodowej, których pracownicy następnie pomogli mu znaleźć Duale Ausbildung, rodzaj szkolenia zawodowego łączącego szkolenie w miejscu pracy z nauką w szkole. „Bardzo mnie to ucieszyło” – mówi. „[To była] wspaniała szansa na przyszłość”.

Przedsiębiorstwo, które złożyło tę ofertę, to Stangl & Co. GmbH, firma inżynierska produkująca części precyzyjne na zamówienie dla różnych gałęzi przemysłu. Dla Markusa Meistera z przedsiębiorstwa Stangl & Co. program TppE także jest wspaniałą okazją. Kiedy Markus usłyszał o programie po raz pierwszy w grudniu 2016 r., natychmiast zainteresował się jego ofertą dla przedsiębiorstwa.

Firma, której siedziba znajduje się w powiecie Cham w Bawarii, miała dotąd trudności z rekrutacją potrzebnego personelu. Jak wyjaśnia Markus: „W naszym regionie i w naszej branży wyraźnie brakuje osób, których potrzebujemy na miejscu. Stopa bezrobocia w regionie także jest bardzo niska, co utrudnia pracodawcom rekrutację personelu, którego potrzebują”.

„Większość młodych ludzi woli także rozpocząć karierę akademicką i wyjechać na studnia niż karierę specjalistyczną lub zawodową” – dodaje.

Przewidując trudności związane z rekrutacją „w ciągu następnych 5–10 lat”, Markus i jego współpracownicy rozpoczęli przeglądanie zbioru potencjalnych kandydatów z zagranicy dostarczonego przez pracowników EURES. Pomimo trudności ze znalezieniem kandydatów na miejscu Markus wiedział, że przedsiębiorstwo Stangl & Co. mogło zaproponować osobom poszukującym pracy z zagranicy atrakcyjną ofertę obejmującą szkolenie w miejscu pracy, intensywną naukę języka i perspektywę dłuższego stażu w przemyśle wymagającym wysokich kwalifikacji.

Niedługo po tym jak doradcy EURES w Chorwackich Służbach Zatrudnienia udało się skontaktować Gorana z Stangl & Co., rozpoczął on sześciotygodniowe szkolenie w firmie. Po ukończeniu kursu i wstępnym szkoleniu z języka niemieckiego, na które TppE zapewniało wsparcie finansowe, Goran przyjął ofertę trzyipółletniego stażu.

Znalezienie nowych pracowników z zagranicy, których można przeszkolić, aby wykonywali specjalistyczne obowiązki wymagane w branży, pomogło Markusowi i jego współpracownikom w Stangl & Co. ograniczyć problemy z rekrutacją. Markus chce nadal prowadzić rekrutacje za pośrednictwem TppE w nadchodzących latach, zamierza także przyjąć kolejnych dwóch stażystów jeszcze w tym roku.

„Bez programu [TppE] nie mielibyśmy szansy na przeprowadzenie rekrutacji w Chorwacji lub w Hiszpanii, gdzie możemy znaleźć odpowiednich wykwalifikowanych pracowników” – mówi i dodaje, że poleciłby program innym pracodawcom w Niemczech.

Tymczasem Goran zamienił swoje życie „złotej rączki” na karierę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji i wybrał drogę długoterminowego szkolenia, które znacznie poprawi jego przyszłe perspektywy zawodowe.

Chorwat chętnie także poleca swoje doświadczenie innym: „Poleciłbym to wszystkim bezrobotnym, którzy są otwarci na nowe rzeczy, na naukę”.

Twoja pierwsza praca z EURES-em to unijny program mobilności zawodowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości zatrudnienia i szkoleń w UE lub znaleźć pracowników o umiejętnościach, których potrzebujesz, skontaktuj się z jedną ze służb zatrudnienia lub z lokalnym doradcą EURES za pośrednictwem portalu EURES .

 

Powiązane linki:

Twoja pierwsza praca z EURES-em

Chorwackie Służby Zatrudnienia (HZZ)

Portal EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Tematy
Wiadomości zewnętrzne EURESHistorie sukcesówMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.