Skip to main content
Logo Európskej komisie
EURES
Novinový článok14 november 2022Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Mohol by byť štvordňový pracovný týždeň budúcnosťou pre vašich zamestnancov?

V dôsledku zintenzívnenia úsilia o zavedenie štvordenného pracovného týždňa sa opätovne otvorili diskusie o tejto otázke. Chceme sa s vami podeliť o dôvody, prečo by štvortýždňový pracovný týždeň mohol byť pre vašich zamestnancov budúcnosťou.

Could a four-day working week be the future for your employees?

Vyššia produktivita

Existuje klamná predstava, že vyšší počet pracovných hodín znamená vyššiu produktivitu. Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať nelogické, kratší pracovný týždeň môže vyústiť do vyššej produktivity.

Na základe mnohých štúdií sa ukázalo, že ak zamestnanci pracujú menší počet dní, majú väčšiu motiváciu pracovať, sústrediť sa a efektívnejšie narábať s časom. Vynikajúcim príkladom je experiment spoločnosti Microsoft v Japonsku v roku 2019, v ktorom sa preukázalo zvýšenie produktivity a spokojnosti zamestnancov o 40 %. Väčšina podnikov, ktoré sa zúčastnili na pilotnom programe týkajúcom sa štvordňového pracovného týždňa v Spojenom kráľovstve, uviedla, že produktivita sa neznížila a v mnohých prípadoch došlo k výraznému zlepšeniu. Ak vám teda produktivita robí starosti, štvordňový pracovný týždeň môže byť pre vás a vašich zamestnancov tou správnou odpoveďou.

Lepšie duševné zdravie a lepšia pohoda

Náš pracovný svet je veľmi konkurenčný a náročný. Zamestnávatelia od svojich zamestnancov vyžadujú neustále viac, čo prináša väčšie pracovné zaťaženie a vyššie očakávania. Len dva voľné dni nemusia stačiť, aby si vaši zamestnanci dostatočne oddýchli. Výsledkom môže byť vyhorenie a problémy v oblasti duševného zdravia a pocitu spokojnosti.

Jeden deň naviac poskytne vašim zamestnancom možnosť odpočinúť si a plne sa zotaviť. To znamená, že budú mať menej absencií súvisiacich s chorobou, ktoré môžu zapríčiniť ďalší psychický stres, pretože zamestnanci budú mať pocit, že nestíhajú plniť pracovné úlohy. Zamestnanci v pilotnej štúdii na Islande uvádzali menší stres, menej prípadov vyhorenia a lepšie duševné a fyzické zdravie. Takisto sa cítili šťastnejšie a mali väčšiu chuť pracovať.

Vyššia spokojnosť zamestnancov

Kratší pracovný týždeň a dlhší víkend znamená viac voľného času pre zamestnancov a lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Takýmto spôsobom je možné znížiť tlak a stres, s ktorými zamestnanci nastupujú na pracovisko, čo znamená, že získate motivovanejšiu a angažovanejšiu pracovnú silu.

Vďaka jednému voľnému dňu navyše môžu zamestnanci stráviť čas so svojimi priateľmi a rodinami. Ak budú mať čas na veci, ktoré majú radi, môže sa zvýšiť ich celková spokojnosť a prípadne aj ich oddanosť voči spoločnosti.

Lepšie životné prostredie

V dôsledku pandémie sa práca na diaľku stala pre mnohých normou. Takýto typ práce však nie je možný vo všetkých odvetviach a v niektorých prípadoch by štvordňový pracovný týždeň pomohol zamestnancom ušetriť náklady na palivo a dochádzanie, ako aj znížiť ich uhlíkovú stopu. Napríklad v rámci experimentu spoločnosti Microsoft v Japonsku v roku 2019 sa náklady na elektrickú energiu znížili takmer o štvrtinu.

Okrem toho sa Štúdia Henley Business School z roku 2012odhaduje, že počas štvordňového pracovného týždňa by zamestnanci najazdili každý týždeň približne o 560 miliónov míľ (900 kilometrov) menej. V čase, keď mnohí z nás čelia vážnej kríze týkajúcej sa vysokých životných nákladov, majú tieto dodatočné úspory o to väčší význam.

Hľadáte ďalšie tipy, ako udržať spokojnosť svojich zamestnancov? Prečítajte si náš článok o tom, ako sa stať vynikajúcim zamestnávateľom.

 

Súvisiace odkazy:

Experiment spoločnosti Microsoft v Japonsku v roku 2019

Pilotný program týkajúci sa štvordňového pracovného týždňa

Island

https://www.henley.ac.uk/news/2019/four-day-week-pays-off-for-uk-business

Ako sa stať vynikajúcim zamestnávateľom

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest portálu EURES

Služby portálu EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
Obchod / PodnikanieRady a tipy
Súvisiace sekcie
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.