Skip to main content
EURES
Artikkel14. november 2022Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Could a four-day working week be the future for your employees?

Conversations around a four-day working week have reignited recently with momentum growing for its implementation. Here, we share some of the reasons why a four-day working week could be the future for your employees.

Could a four-day working week be the future for your employees?

Suurem tootlikkus

On üldine väärarvamus, et mida rohkem töötad, seda tootlikum oled. Kuigi see võib alguses näida ebaloogiline, võib töönädala lühendamine suurendada tootlikkust.

Paljud uuringud on tõendanud, et lühema töönädalaga töötajate motivatsioon töötada on suurem ning nad suudavad oma aega tõhusamalt suunata ja hallata. Suurepärane näide selle kohta on Microsofti Jaapani tütarettevõtte 2019. aasta katse, mis tõendas, et tootlikkus ja töötajate rahulolu suurenes 40%. Enamik Ühendkuningriigis 4-päevase töönädala katseprogrammis osalevaid ettevõtteid on öelnud, et tootlikkus ei ole vähenenud ja sageli on olukord oluliselt parem. Nii et kui teile tekitab muret tootlikkus, võib teile ja teie töötajatele olla lahendus 4-päevane töönädal.

Parem vaimne tervis ja heaolu

Elame konkurentsirohkes ja nõudlikus töökeskkonnas. Tööandjad nõuavad töötajatelt üha rohkem, mis tähendab, et töökoormus ja ootused suurenevad pidevalt. Kaks puhkepäeva ei pruugi töötajatele olla piisav, et välja puhata. See võib põhjustada läbipõlemist ja vaimse heaolu probleeme.

Täiendav puhkepäev annab teie töötajatele võimaluse puhata ja täielikult taastuda. See tähendab, et nad puuduvad vähem töölt haiguse tõttu – mis võib omakorda põhjustada täiendavat vaimset stressi, sest töötajad tunnevad, et nad ei jõua tööga teistele järele. Islandil korraldatud katseuuringus teatasid töötajad väiksemast stressist, harvemast läbipõlemisest ning vaimse ja füüsilise tervise paranemisest. Nad tundsid end tööl ka õnnelikumana ja energilisemana.

Suurem töötajate õnnelikkus

Töönädala lühendamine ja pikem nädalavahetus annab töötajatele rohkem vaba aega ning parandab nende töö- ja eraelu tasakaalu. See võib vähendada survet ja stressi, mida töötajad toovad tööle kaasa, mis tähendab, et teie tööjõud on motiveeritum ja pühendunum.

Lisapäev võimaldab töötajatel olla koos sõprade ja perega. Kui neil on aega teha midagi toredat ja meeldivat, võib see suurendada teie töötajate üldist õnnelikkust ja võib aidata suurendada lojaalsust ettevõtte suhtes.

Parem keskkonnale

Pandeemia tõttu on paljudele kaugtöö muutunud tavaliseks. Samas ei ole kaugtöö võimalik kõigis tegevusvaldkondades ja mõnel juhul võib 4-päevane töönädal aidata töötajatel säästa kütuse- ja sõidukulusid ning vähendada oma CO2-jalajälge. Microsofti Jaapani tütarettevõtte 2019. aasta katses vähenesid näiteks elektrikulud ligi veerandi.

Lisaks hinnatakse Henley Business Schooli 2012. aasta uuringus, et 4-päevane töönädal vähendaks töötajate nädalast läbisõitu ligikaudu 560 miljoni miili (900 km) võrra. Ajal, mil suurel osal meist on tõsine elukalliduse kriis, on sellel täiendaval kokkuhoiul suur tähtsus.

Kas otsite rohkem nõuandeid, kuidas hoida töötajad õnnelikuna? Tutvuge artikliga „Kuidas olla hea tööandja“.

 

Seotud lingid

Microsofti Jaapani tütarettevõtte 2019. aasta katse

4-päevase töönädala katseprogramm

Island

Henley Business Schooli 2012. aasta uuring

Kuidas olla hea tööandja

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
EttevõtlusNõuanded ja soovitused
Seotud jaotis(ed)
Nõuanded ja soovitused
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.