Skip to main content
EURES
Zpráva14. listopadu 2022Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Mohl by být čtyřdenní pracovní týden pro vaše zaměstnance realitou budoucnosti?

Diskuse ohledně čtyřdenního pracovního týdne v poslední době znovu ožily, přičemž jeho zavedení se stává stále aktuálnější. Níže naleznete některé důvody, proč by čtyřdenní pracovní týden mohl být pro vaše zaměstnance realitou budoucnosti.

Could a four-day working week be the future for your employees?

Zvýšení produktivity

Obecně panuje mylná představa, že čím více hodin pracujeme, tím jsme produktivnější. Ačkoli se to může zdát zpočátku nelogické, kratší pracovní týden může vést k vyšší produktivitě.

Z výsledků mnoha studií vyplývá, že pokud zaměstnanci pracují méně dní, jsou k práci více motivováni a jsou schopni lépe se soustředit a hospodařit se svým časem. Tuto skutečnost dokonale ilustruje experiment společnosti Microsoft v Japonsku z roku 2019, který prokázal 40% zvýšení produktivity a spokojenosti zaměstnanců. Většina společností, které se zapojily do pilotního programu čtyřdenního pracovního týdne ve Spojeném království, uvedla, že produktivita se nesnížila, naopak, v mnoha případech došlo k jejímu výraznému zlepšení. Takže pokud vám jde o produktivitu, čtyřdenní pracovní týden může být pro vás a vaše zaměstnance řešením.

Zlepšení duševního zdraví a pohody

Žijeme ve vysoce konkurenčním a náročném pracovním prostředí. Zaměstnavatelé kladou na zaměstnance stále vyšší nároky, v důsledku čehož narůstá pracovní zátěž a zvyšují se očekávání. Pouze dva dny pracovního volna tak nemusí stačit k tomu, aby se vaši zaměstnanci zotavili, což může vést k vyhoření a duševní nepohodě.

Další den volna by vašim zaměstnancům umožnil si odpočinout a plně obnovit síly. To by vedlo k omezení absencí z důvodu nemocí, což jsou absence, které mohou způsobit další duševní stres, neboť zaměstnanci mohou mít pocit, že jsou s prací pozadu. Zaměstnanci zapojení do pilotní studie na Islandu uváděli menší stres, méně případů vyhoření a zlepšení duševního a fyzického zdraví. V práci se rovněž cítili spokojenější a měli více energie.

Zvýšení spokojenosti zaměstnanců

Zkrácení pracovního týdne a delší víkend poskytne vašim zaměstnancům více volného času a zlepší jejich rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. To může snížit úroveň tlaku a stresu, který zaměstnanci přinášejí na pracoviště, což znamená, že budete mít motivovanější a oddanější pracovníky.

Další den volna by zaměstnancům umožnil strávit čas s jejich přáteli a rodinami. Pokud mají zaměstnanci čas dělat věci, které mají rádi a přinášejí jim potěšení, může to zvýšit jejich spokojenost a potenciálně přispět k posílení jejich loajality vůči vaší společnosti.

Pomoc životnímu prostředí

Pro mnoho lidí se v souvislosti s pandemií stala práce na dálku normou. Avšak ne všechna odvětví práci na dálku umožňují. V některých případech může čtyřdenní pracovní týden pomoci zaměstnancům ušetřit palivo a náklady na dojíždění a snížit jejich uhlíkovou stopu. V rámci experimentu společnosti Microsoft v Japonsku z roku 2019 například došlo ke snížení nákladů na elektřinu téměř o čtvrtinu.

Podle odhadů studie Henley Business School z roku 2012 by čtyřdenní pracovní týden navíc pro zaměstnance znamenal každý týden snížení počtu odřízených mil o přibližně 560 milionů (ekvivalent 900 milionů kilometrů). V době, kdy se mnoho z nás potýká s prudce rostoucími životními náklady, získávají tyto dodatečné úspory na důležitosti.

Zajímají vás další tipy, jak zachovat spokojenost vašich zaměstnanců? Přečtěte si náš článek o tom, jak být výborným zaměstnavatelem.

 

 

Související odkazy:

Experiment společnostiMicrosoft v Japonsku v roce 2019

Pilotní program čtyřdenního pracovního týdne

Island

Studie Henley Business School z roku 2012

Jak být výborným zaměstnavatelem

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníRady a tipy
Související sekce
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.