Pāriet uz galveno saturu
EURES (EURopean Employment Services)
Raksts par jaunumiem2019. gada 11. oktobrisEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorātsLasīšanas ilgums: 5 min

Mentorēšana karjeras jomā: Atbalsts nākotnes darbiniekiem

Kad esi bijis pilna laika students, atrast pilna laika darbu ne vienmēr ir viegli. Neatkarīgi no tā, vai absolvēta skola, universitāte vai profesionālās izglītības iestāde, pāreja uz darba vidi var būt sarežģīta, taču ar lielisku atbalstu to var padarīt vieglāku. Mēs tikāmies ar Paul Kitchen, karjeras mentoru University of Nottingham (Notingemas Universitātē), lai uzzinātu vairāk par padomiem, ko viņš sniedz nākotnes darbiniekiem.

Career mentoring: Supporting the workforce of tomorrow
EURES

Pastāstiet vairāk par sevi un savu mentora lomu?

Es absolvēju University of Nottingham (Notingemas Universitāti) 1983. gadā. Lai gan vēlējos kļūt par izglītības psihologu, es sāku darboties uzņēmējdarbības jomā, nezinot gandrīz neko par to, kā gūt panākumus. Vienu pēc otra es nomainīju amatus un tādēļ specializējos uzņēmējdarbības attīstībā, jo īpaši saistībā ar partnerības stratēģiju izstrādi. Tagad man ir pašam savs uzņēmums, kas palīdz attīstīties mazajiem uzņēmumiem.

Pirms mazliet vairāk nekā trīs gadiem universitāte vērsās pie absolventiem ar nolūku uzlabot tās atbalsta sistēmu studentiem un nesenajiem absolventiem. Kā mentors karjeras jomā cenšos palīdzēt jauniešiem viņu karjeras sākumā, kā arī pats ieguldu mūžizglītībā.

Kādu atbalstu jūs sniedzat saviem studentiem?

Palīdzu saviem mācekļiem saprast, kādu pieeju izmantot uzņēmējdarbības vidē un kā sagatavoties tai, konsultējot par stažēšanos, iekārtošanu darbā vai nodarbinātību. Studenti izvēlas mentoru, balstoties uz viņa biogrāfiju, pieredzi un prasmēm, lai no mentora perspektīvas būtu cieša saderība.

Atbalsts ietver interviju struktūru, jautājumu uzdošanas paņēmienus, profilu, kādu darba devēji meklē, CV un motivācijas vēstules rakstīšanu, uzņēmumā izmantoto valodu un sanāksmju tempu. Reizēm sarunas gaitā studenti gūst izpratni par dažām savām stiprajām un vājajām īpašībām, un tas palīdz viņiem saprast, kādi būtu viņiem atbilstošie amati.

Jūs ne tikai palīdzat ar tādiem praktiskākiem elementiem kā CV un sagatavošanās intervijai, bet arī sniedzat studentiem emocionālu atbalstu. Pastāstiet par to vairāk!

Šis ir faktors, kas nosaka, vai attiecības izdosies. Šī nav parasta pazīšanās. Jūs sadarbojaties ar vienu mērķi: sagatavot studentu darba tirgum. Abām pusēm jābūt motivētām. Kā jebkurās citās attiecībās, ir svarīgi izprast attiecību struktūru un ieviest dažus noteikumus un robežas.

Studentus bieži māc šaubas, taču viņi arī uzņemas nepārdomātus riskus un ir drosmīgi. Vairums studentu ir iemācījušies salīdzināt savu un savu līdzbiedru sniegumu, nevis balstīties uz saviem iekšējiem standartiem. Ir būtiski viņiem palīdzēt atbrīvoties no citu lolotajām cerībām un apzināt reālistiskas ieceres pašiem.

Uzskatu, ka šis ir uzticības veidošanas stūrakmens. Kad pieņemat savus lēmumus par nākotni, nevis cenšaties piepildīt citu cilvēku cerības, jūs apstiprināt, ka jūsu vēlmes ir svarīgas. Jūs esat svarīgs. Jūs arī varat meklēt atbildes sevī, un, kad tās esat atradis, jūs ticat savai spējai veidot nākotni.

Studenti var pabeigt un pabeidz šo ceļu paši. Mentors lielākoties darbojas kā palīgs, kas sniedz nelielas norādes. Man šī apziņa par viņu ceļojumu ir tas, kas to padara par izaugsmes pieredzi.

Otra uzņēmējdarbības puse, protams, ir darba devēji. Kā, jūsuprāt, uzņēmumi var kļūt saistošāki jauniešiem?

Viņi var uzskatāmi ievērot daudzveidību un iekļaušanu, uzņēmumu sociālo atbildību, rūpēties par vidi un savu darbinieku garīgo veselību. Es ieteiktu izveidot intervijas videomateriālus ar reāliem absolventiem, kuri ir novērtēti darbinieki, lai parādītu, kā viņi pārvarēja grūtības un guva panākumus uzņēmumā.

Darba tirgus strauji mainās. Kā tas, jūsuprāt, ietekmē studentus, viņu spēju atrast darbu un viņu spēju pielāgoties jaunajai darba videi?

Ja viņiem nav nekādas pieredzes darba tirgū, ir grūti. Tomēr darba devēji sāk atzīt, ka pieņemšana darbā, balstoties uz pieredzi vien, viņiem nebūs piemērota laikā, kad mēs virzāmies uz ceturto rūpniecisko laikmetu.

Mašīnmācīšanās, mākslīgais intelekts un automatizācija strauji maina kritērijus, kādus darba devēji izmanto talantīgu darbinieku meklēšanā. Daudz lielāku vērtību darbavietā gūst problēmu risināšanas prasmes, noturība un radošums, arī mūsu sociālās prasmes. Lielākā daļa laika tiks pavadīta, strādājot nelielās komandās un meklējot saskarni ar tehnoloģiju, lai panāktu labākos rezultātus. Būt cilvēkam kļūs par rādītāju, ko darba devēji iemācīsies izmērīt.

Mums jāattīsta spēja pielāgoties un mācīties ko jaunu. Tādā ziņā studenti ir piemēroti, jo viņiem ir prasmes mācīties un spēja pilnveidoties. Viņiem būs jāattīsta aizraušanās un motivācija attiecībā uz mūžizglītību, kā arī jāizmanto jaunapgūtais darbavietā, lai palīdzētu uzņēmumiem, kuros tie strādā, kļūt pēc iespējas elastīgākiem.

Un, visbeidzot, kas jums visvairāk patīk karjeras mentora darbā?

Redzēt, kā cilvēki aug. Vērot cilvēku izaugsmi ir viena no dzīves lielākajām dāvanām. Tev var būt ievērojama ietekme uz pārliecību, domāšanas veidiem, robežām, domu neatkarību un radošumu. Tu vari radīt reālas pārmaiņas, tāpat arī tevi šīs norises var pārmainīt. Esmu guvis lielisku ieskatu dažādos darba stilos, kā arī padziļinātu izpratni par problēmām, ar kādām saskaras mūsu talantīgie jaunieši.

 

Saistītās saites:

Notingemas Universitāte

Notingemas Universitāte — mentorēšana karjeras jomā

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Drop’pin@EURES

Atrast EURES darbiniekus

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES darbavietu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES pasākumu kalendārs

Turpmākie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

Sīkāka informācija

Temati
  • Ārējās ieinteresētās puses
  • Ieteikumi un padomi
  • Veiksmes stāsti
  • Jaunatne
Nozare
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.