
Ali, kakve sve to veze ima sa životom u inozemstvu?
Studija
Nedavna studija skupine istraživača sa Sveučilišta Rice (Rice University), Sveučilišta Columbia (Columbia University), Sveučilišta Sjeverne Karoline (the University of North Carolina) i Instituta za tehnologiju iz Massachusettsa (the Massachusetts Institute of Technology) istraživala je odnos između života u inozemstvu i razine samosvijesti u ljudi. Pronašli su neke zanimljive veze.
Studija se temeljila na povratnim informacijama od gotovo 2 000 osoba, uključujući neke koje su živjele u inozemstvu i drugih koje nisu. Prema izvještaju Svjetskog gospodarskog foruma (World Economic Forum) rezultati su pokazali da život u inozemstvu podiže samosvijest kod osoba jer „potiče samopronicljiva promišljanja o tome definiraju li dijelovi njihova identiteta zaista ono što jesu ili tek odražavaju njihov kulturološki odgoj”. Jednostavno rečeno, život u stranoj kulturi potiče nas na promišljanje o našim stvarnim vrijednostima i onome što jesmo – umjesto da jednostavno prihvaćamo vrijednosti i svijest o sebi na način na koji smo odgajani.
Studija je također pokazala da je duljina vremena koje osobe provedu u inozemstvu značajnija od broja zemalja u kojima su živjele. Što su dulje odsutne, to imaju više vremena za samopromišljanje.
Koristi
Posjedovanje visoke razine samosvijesti može nam pomoći osnažiti odnose, poboljšati naše vještine i usmjeriti naše živote u pozitivnom smjeru. Potiče zadovoljstvo i samopouzdanje jer znajući tko smo znači da možemo donositi odluke koje lakše vode ka zadovoljstvu, što razvija veće samopouzdanje.
Te se odluke ne odnose samo na naše privatne živote. Postoje i dokazi da veća samosvijest može imati pozitivan učinak na zaposlenje, poboljšavajući sposobnost osoba da donose odluke na radnom mjestu te općenito o svojoj karijeri.
Zaključak
Premda život u inozemstvu može biti uzbudljiva pustolovina, može biti i mnogo više od toga. Ako ste već ondje, odvojite nešto vremena za samopromišljanje – nikad ne znate gdje vas može odvesti. A ako još niste krenuli ovim putem, nadamo se da vam je ovaj članak ukazao na takvo iskustvo, koje nudi mnogo više nego što ste isprva mogli pretpostaviti.
Korisne poveznice:
Istraživačka studija: Najkraći put prema sebi vodi oko svijeta: Život u inozemstvu povećava jasnoću samopoimanja
Svjetski gospodarski forum: Kako život u inozemstvu utječe na vašu samosvijest
Pročitajte više:
Pronađite savjetnikaEURES-a
Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES
EURES-ova baza poslova
EURES-ove usluge za poslodavce
EURES-ov kalendar događaja
Uskoro na internetu
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedInu
Pojedinosti
- Datum objave
- 11. listopada 2018.
- Autori
- Europsko nadzorno tijelo za rad | Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje
- Teme
- Posao /PoduzetništvoVanjske vijesti EURES-aVanjski dioniciVijesti o tržištu rada/vijesti o mobilnostiVijesti/izvješća/statistikeTrendovi zapošljavanjaMladost
- Povezani odjeljak(i)
- Život i rad
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles