Skip to main content
Logo Európskej komisie
EURES
Novinový článok2 október 2020Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

„Najlepšia voľba“: Giorgio sa zamýšľa nad svojimi skúsenosťami so sieťou EURES

Elektroinžinier Giorgio Cover sa v roku 2014 presťahoval z Talianska do Holandska po tom, čo si našiel na portáli EURES nové pracovné miesto. Po niekoľkých rokoch sa Giorgio stále teší z toho, že môže pracovať v Holandsku. Spojili sme sa s ním, aby sme sa ho opýtali na jeho skúsenosti.

“The best choice”: Giorgio reflects on his EURES experience
Stefania Garofalo, 2018/Egin Erdal

Giorgiov príbeh nás začal zaujímať, keď nám jeho talianska poradkyňa siete EURES, Stefania Garofalo, ukázala video rozhovor (v taliančine), ktorý spolu nafilmovali pri jej návšteve Holandska v roku 2018. V tomto videu sa Giorgio zamýšľa nad rýchlym postupom, vďaka ktorému sa pred niekoľkými rokmi presťahoval.

„Moje lietadlo odlietalo večer a na druhý deň ráno som už sedel v kancelárii!“

Giorgio práve usilovne pracoval vo vinici svojho strýka, keď mu zazvonil telefón a dostal ponuku práce v Holandsku. Od tohto momentu išlo všetko veľmi rýchlo – za menej ako 20 dní už Giorgio nastupoval do lietadla. Ako si spomína vo videu, „moje lietadlo odlietalo večer a na druhý deň ráno som už sedel v kancelárii!“

Vďaka pomoci Stefanie si Giorgio našiel prácu vo firme Aqua Vision BV, ktorá poskytuje poradenstvo v oblasti hydrografie a sídli v Utrechte, kde sa uchádzal o voľné pracovné miesto, ktoré uverejnil jeden zo Stefaniných kolegov z Holandska.

„Giorgio našiel ponuku na portáli siete EURES“, vysvetľuje Stefania vo videu. Od toho momentu to už bolo veľmi jednoduché: „To, čo sa dočítal, ho presvedčilo a rozhodol sa o miesto uchádzať. Spoločnosť si ho vybrala ako uchádzača a oslovila ho.“

Počas rozhovoru o živote a práci Giorgio uviedol, že sa v Holandsku cíti dobre, aj keď pripúšťa, že vzhľadom na to, že pochádza z Talianska, nedokáže oceniť holandské počasie. Stefania takisto žartuje, že Giorgio si zjavne precvičuje svoje jazykové zručnosti v praxi, a to až tak, že počas ich rozhovoru neustále skáče z taliančiny do angličtiny.

„Človek rastie“

Po tom, čo sa Stefania podelila o toto video, sme kontaktovali Giorgia, aby sme sa dozvedeli viac o jeho minulosti a získali aktuálne informácie o posledných dvoch rokoch, pred ktorými toto video vzniklo.

Giorgio, ktorý má teraz 31 rokov, stále žije v Holandsku, aj keď pred nedávnom začal pracovať ako elektroinžinier v Inštitúte pre morský a atmosférický výskum na univerzite v Utrechte. Pri spomienkach na svoj odchod pre piatimi rokmi Giorgio tvrdí, že „rozhodnutie odísť bolo najlepším rozhodnutím, ktoré mohol urobiť“.

Aj keď Giorgio už dobre poznal Holandsko, pretože keď mal devätnásť rokov, zúčastnil sa na kultúrnom výmennom pobyte a veľakrát sa tam vrátil, presťahovanie z Talianska bol veľký krok.

Vyrastal na vidieku v provincii Treviso na severe Talianska, kde mala jeho rodina malý statok a vinice. Napriek tomu, že je vyštudovaný elektroinžinier z univerzity v Udine, jeho jedinými pracovnými skúsenosťami pred odchodom do Holandska bola práca na farme. „Vyrastal som s poznaním, čo je to tvrdá práca na poli“, tvrdí.

Giorgio takisto dodáva, že „byť preč od rodiny a komfortnej zóny, sám v inej krajine, vo vás prebudí niečo, o čom ste predtým ani netušili, že máte“. „Človek rastie, pretože získava nový pohľad na vec. Ak sa porovnám s tým, kým som bol, vidím, že som sa veľmi zmenil.“

Aj keď sa teší, že sa jedného dňa opäť presťahuje do Talianska, Giorgio tvrdí, že je teraz šťastný a zameriava sa na získavanie cenných skúseností. „Nateraz chcem zostať tu v Holandsku, aby som odborne rástol, vzdelával sa a zbieral poznatky z rôznych oblastí, a to čo najviac.“

 

Súvisiace odkazy:

Portál siete EURES

Video rozhovor (v taliančine)

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcov siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
Úspešné príbehyMladosti
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.