Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy13 grudnia 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Bądź własnym szefem: wzrost samozatrudnienia

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej relacji pracodawca-pracownik i wybiera pracę na zlecenie z różnymi klientami.

Według nowego sprawozdania Eurostatu, agencji statystycznej Unii Europejskiej, w 2016 r. 30,6 mln osób w wieku 15–64 lata w UE prowadziło działalność na własny rachunek w różnych branżach, od naprawy motocykli po leśnictwo.

W 2016 r. osoby zatrudnione stanowiły łącznie 14% wszystkich zatrudnionych. Oznacza to niewielki wzrost w porównaniu z 2015 r., kiedy liczba ta wynosiła 30,3 mln. Wśród osób poniżej 25 roku życia liczba ta wzrosła w tym okresie z 77 300 do 90 000.

W 2016 r. dwóch na trzech samozatrudnionych stanowili mężczyźni (67%), ponad połowa (55%) była w wieku 45 lat lub więcej, około jedna trzecia (35%) posiadała wykształcenie wyższe, a siedmiu na dziesięciu (71%) pracowało samodzielnie, tj. nie zatrudniało żadnej innej osoby.

Największy odsetek samozatrudnionych odnotowuje się w Grecji, gdzie prawie jedna na trzy osoby pracujące jest swoim własnym szefem. We Włoszech liczba ta wynosi jeden na pięć (21%), a w Polsce – 18%. Dane Eurostatu wskazują, że spośród państw członkowskich, w których samozatrudnienie jest mniej popularne, najniższy wskaźnik popularności odnotowano w Danii (tylko 8%), zaś w Niemczech, Estonii, Luksemburgu i Szwecji wskaźnik ten wynosi 9%. Średnia w UE to 14%.

Jeżeli chodzi o dane liczbowe dla poszczególnych sektorów, w 2016 r. odnotowano liczbę 4,8 mln osób samozatrudnionych w sektorze handlu detalicznego i hurtowego oraz napraw pojazdów silnikowych, co stanowi 16% wszystkich samozatrudnionych w 2016 r. w UE, . Kolejnym sektorem pod względem popularności samozatrudnienia było rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo (4,4 mln – 14%), zaś innymi popularnymi sektorami wśród freelancerów były: sektor budownictwa (3,9 mln – 13%) oraz sektor działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (3,7 mln – 12%).

W niektórych państwach EURES może pomóc nawiązać kontakty między samozatrudnionymi z każdego państwa UE a pracodawcami, którzy poszukują różnych umiejętności i talentów. Hanna-Maria, niezależna śpiewaczka operowa z Malmö na południu Szwecji, wie to z własnego doświadczenia. Kiedy stwierdziła, że potrzebuje nowych wyzwań, nie traciła czasu i poprosiła o pomoc lokalnego doradcę EURES, zapewniając sobie w ten sposób możliwość wzięcia udziału w przesłuchaniu w Hamburgu z pomocą ZAV. Od tamtej pory nie wraca myślami do przeszłości.

„Współpraca z EURES wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Rozmawiałam ze swoimi kolegami, którzy również są niezależnymi śpiewakami operowymi i którzy mieli dobre doświadczenia ze współpracy z EURES. Bardzo chciałabym znaleźć pracę w Niemczech. Jest tam o wiele więcej oper niż w Szwecji i w wielu innych państwach członkowskich”.

Hanna-Maria przez trzy lata uczyła się języka niemieckiego, więc może pochwalić się pewną znajomością tego języka, którą z pewnością szybko rozwinęłaby po przeprowadzce. Pewne jest jednak to, że umie już śpiewać po niemiecku i w pełni korzysta z pomocy lokalnych i sektorowych ekspertów, którą uzyskuje jako osoba samozatrudniona.

 

Powiązane linki:

Sprawozdanie Eurostat – Przegląd sytuacji samozatrudnienia w UE

Prowadziło działalność na własny rachunek

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościWiadomości/raporty/statystykiMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.