Skip to main content
EURES
Artykuł prasowy19 lutego 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

8 porad dla młodych przedsiębiorców

Prowadzenie własnej działalności oznacza bycie swoim własnym szefem, podejmowanie wszystkich decyzji i realizację swojej pasji. Może to jednak oznaczać wiele ciężkiej pracy, zwłaszcza na początku. Aby przyjść z pomocą młodym przedsiębiorcom przygotowaliśmy 8 najważniejszych porad.

8 tips for young entrepreneurs
EURES

Wierz w swoją wizję: Przedstawienie światu swojego pomysłu nie jest trudne, jeśli naprawdę się w niego wierzy. Im bardziej pokażesz innym swoją pasję i entuzjazm, tym bardziej będą oni przekonani o twojej szczerości, zaakceptują twój pomysł i pomogą ci osiągnąć sukces. Da ci to również tak bardzo potrzebną motywację do przezwyciężania wszelkich przeszkód, jakie napotkasz na swojej drodze, ponieważ raczej nie zrezygnujesz z czegoś, w co wierzysz.

Tworzenie sieci kontaktów: Wszystko zależy od tego, kogo znasz. Im bardziej otwierasz się i mówisz ludziom o swoim pomyśle, tym łatwiej będzie ci spotkać osoby, które mogą pomóc ci go urzeczywistnić. Oznacza to udział w imprezach, na których możesz przedstawić się potencjalnym inwestorom. Podczas nawiązywania kontaktów zawsze prezentuj się profesjonalnie, aby traktowano cię poważnie. Warto również wcześniej poćwiczyć to, co chcesz powiedzieć (np. błyskawiczna autoprezentacja), abyś jak najbardziej klarownie i pewnie „sprzedał” swój pomysł.

Prowadź badania: Znaj rynek. Im bardziej aktualne masz informacje o rynku, na który chcesz wejść, tym większe masz szanse wiedzieć, czego można się spodziewać. Poznaj konkurentów, stosowane obecnie skuteczne i nieskuteczne metody oraz produkty i ludzi wokół ciebie. Pomoże ci to udoskonalić swój pomysł i prowadzić rozmowy z innymi osobami z branży.

Planowanie: Miej plan,... ale nie trzymaj się go kurczowo. Plan może być doskonałym kierunkowskazem i nadawać strukturę, ale nie zawsze wszystko pójdzie według oczekiwań. Nieoczekiwane przeszkody – ale też szanse – mogą pojawić się w każdej chwili, dlatego zawsze bądź gotowy dostosować, zmienić i na nowo przemyśleć swój plan.

Porażka: Każdy czasem przegrywa. Wystarczy przeczytać biografie przedsiębiorców odnoszących obecnie największe sukcesy by dowiedzieć się, że ich życie było pełne zarówno porażek, jak i sukcesów. To nie szkodzi, ponieważ wnioski wyciągnięte z  porażek liczą się najbardziej. Potraktuj to jako doświadczenie albo test, a następnie spróbuj ponownie. Tak jak aktorzy, którzy setki razy biorą udział w castingach, zanim dostaną rolę otwierającą im drogę do kariery, również przedsiębiorcy mogą uczyć się na własnych błędach, by później powrócić ze zdwojoną siłą.

Podejmij działania: Chwytaj każdą nadarzającą się okazję, nawet jeśli jesteś zmęczony i jest to ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę. Niewykorzystana okazja może być właśnie tym, co albo podkręci, albo uwsteczni twój biznes. Dając z siebie wszystko, możesz również znacznie zwiększyć szanse na powodzenie i sprawić, że ludzie wokół cię dostrzegą.

Wyznaczaj realistyczne cele: Budowanie wiarygodności i dobrej reputacji wymaga czasu, dlatego uważaj, żeby nie zniweczyć ciężkiej pracy obietnicami bez pokrycia. Dzięki wyznaczaniu realistycznych celów ludzie będą cię szanować i ufać ci, jeśli będziesz je konsekwentnie realizować.

Nie poddawaj się: Nie od razu Rzym zbudowano – może potrzeba będzie wielu lat ciężkiej pracy. Nie zniechęcaj się! Nie ustawaj w wysiłkach, a któregoś dnia zostaniesz nagrodzony w pełni zasłużonym sukcesem.

Oto 8 najlepszych porad, jak odnieść sukces jako młody przedsiębiorca. Powodzenia w ich wdrażaniu!

Artykuł powstał we współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówkiMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.