Ugrás a fő tartalomra
EURES (EURopean Employment Services)
Sajtócikk2019. augusztus 22.Európai Munkaügyi Hatóság, A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága

A munka világában végbemenő változás 6 ismérve

A technológiai fejlődés, a tudományos felfedezések és a változó fogyasztói igények átalakították a munkaerőpiacot. De mit tartogat a jövő 2022-ig? Erről szól a Világgazdasági Fórum „Future of Jobs” (A munka jövője) című 2018-as jelentése.

6 ways the world of work is evolving
EURES

A technológia serkenteni fogja az üzleti növekedést.

A következő néhány évben négy kulcsfontosságú technológia – a nagy sebességű mobilinternet, a mesterséges intelligencia, a nagy adathalmazok elemzése és a felhőalapú technológia – fog új értelmet szerezni és hozzájárulni a vállalatok teljesítményének növekedéséhez. Az olyan társadalmi-gazdasági trendek, mint a nemzeti gazdasági növekedés és az oktatás kiterjesztése (különösen a fejlődő gazdaságokban), új lehetőségeket teremtenek a vállalkozások számára. A zöldebb gazdaság felé történő jelenlegi elmozdulás a zöld technológiák fejlődését váltja ki.

A vállalkozások rövidebb idő alatt több technológiai fejlesztést vesznek át.

Valószínűsíthetően a vállalkozások több mint 80%-a 2022-ig igénybe veszi a felhasználói és nagy adathalmazok elemzésének szolgáltatását. Ugyanez igaz az új technológiákra is, és a nagy jövőbeli tendenciák közé tartozik a gépi tanulásba történő nagyobb befektetés, a kiterjesztett valóság és a virtuális valóság.

Az automatizálás bizonyos munkahelyek megszűnésével, de újak létrejöttével jár.

Az automatizálás mértékének növekedése a következő években is folytatódni fog: a vállalatok közel 50%-a azt várja, hogy az automatizálás a teljes munkaidőben foglalkoztatottak számának csökkenéséhez vezet. Közel 40%-uk azonban arra számít, hogy a termelékenységet fokozó új munkakörökkel növelhető a munkaerő-állomány, és több mint egynegyedük az automatizálástól azt várja, hogy teljesen új típusú munkahelyek jönnek létre.

Az emberek és a gépek meg fogják osztani a munkát egymás között.

A technológia kifinomultabbá válásával a különböző típusú gépek használata a munkahelyen csak növekedni fog. 2022-re az emberi munkaerő és a gépek által teljesített munkaidő jelenlegi aránya 71%, illetve 29%-ról 58%, illetve 42%-ra változik. Az okfejtés, a döntéshozatal és az adminisztratív munka azon területek közé tartozik, ahol a gépek várhatóan aktívabb szerepet fognak betölteni.

Új munkakörök iránt fog nőni az igény.

Nem meglepő, hogy például az adatelemzők, a szoftverfejlesztők, az alkalmazásfejlesztők, az elektronikus kereskedelmi szakemberek és a közösségi média szakemberek iránt az elkövetkező években várhatóan egyre nagyobb lesz az igény. Ugyanakkor a hagyományosabb humán készségeken (pl. kommunikáció és tárgyalás) alapuló munkakörök – például az ügyfélszolgálati alkalmazottak, az értékesítési és marketing szakemberek, a képzési és fejlesztési szakemberek – iránt is lesz kereslet.

Emellett a technológiai fejlődés következtében számos új, speciálista pozíció is létrejön. Ezek közé tartoznak például a mesterséges intelligenciával és gépi tanulással foglalkozó szakemberek, a robotikai mérnökök és az információbiztonsági elemzők. A fejlődő zöld iparban és az egészségügyi ágazatban is várhatóan különböző új munkahelyek jönnek létre, és ezekben egyre több munkaerőre van szükség.

Új készségekre van szükség.

Az új munkakörök betöltéséhez új készségekre lesz szükség. Míg a munkavállalók következő nemzedékének lehetősége nyílik arra, hogy az oktatásban eltöltött idejük alatt ilyen készségeket sajátítsanak el, szükség lesz a meglévő alkalmazottak átképzésére (a modern vállalkozások által igényelt készségekkel rendelkező munkavállalók megtartása) és továbbképzésre (további készségek elsajátítása) is. Az előrejelzések szerint 2022-re az összes alkalmazott 54%-ának lesz szüksége jelentős mértékű átképzésre vagy továbbképzésre. Míg egyes készségek bizonyos technológiákhoz kapcsolódnak, egyre nagyobb lesz az igény a „humán” készségek, mint például a kreativitás, az eredetiség, a meggyőzési és a tárgyalási készségek iránt is.

Reméljük, hogy ez a cikk betekintést nyújt a munka világának jövőjébe. Bár tagadhatatlan, hogy a technológia és a gépek alakítják jövőnket, még mindig van igény a hagyományosabb „humán” készségek iránt a munkavállalók és a vállalkozások számára rengeteg lehetőséget teremtő XXI. században is.

 

További információ:

Európai Foglalkoztatási Napok

Drop’pin@EURES

Az Ön EURES-tanácsadója

Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban

EURES állásadatbázis

Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak

EURES rendezvénynaptár

Közelgő online események

Az EURES a Facebookon

Az EURES a Twitteren

Az EURES a LinkedInen

Témák
Üzlet / VállalkozásKülső EURES hírekMunkaerőpiaci hírek/mobilitási hírekHírek/jelentések/statisztikaToborzási trendekKözösségi médiaIfjúság
Kapcsolódó szakasz(ok)
Élet és munka
Ágazat
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Jogi nyilatkozat

A cikkek célja az EURES portál felhasználóinak tájékoztatása az aktuális témákról és trendekről, valamint viták és viták ösztönzése. Tartalmuk nem feltétlenül tükrözi az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA) vagy az Európai Bizottság álláspontját. Ezenkívül az EURES és az ELA nem támogatja a fent említett harmadik felek webhelyeit.