Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)
Novice5. julij 2019Evropski organ za delo, Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

Šest nasvetov za študij v tujini v Evropi

V Evropi je za študij v tujini na voljo toliko možnosti, da se za vsakogar najde kaj ustreznega. Odhod v tujino je lahko zastrašujoč, a se lahko iz izkušnje zelo veliko naučite. Tu je nekaj nasvetov, kako čim bolj izkoristiti možnost študija v tujini.

6 tips for studying abroad in Europe
Shutterstock

Vnaprej si organizirajte izbor predavanj

Če je le mogoče, si poskusite organizirati posebnosti vaših predavanj in kreditnih točk, preden odpotujete na izbrano univerzo, višjo ali visoko šolo. Če greste na izmenjavo, pričakujte, da se administrativni postopki lahko razlikujejo od vaše matične ustanove, zato lahko traja nekaj časa, da boste razumeli, kako stvari potekajo. Z vnaprej pripravljenim načrtom se lahko izognete nepotrebnemu stresu v že tako zahtevnih prvih dneh vašega študijskega programa v tujini.

Zastavljajte vprašanja

Odličen način, da se pripravite na študij v tujini je, da povprašate koga, ki je isti program že opravil, o njegovih izkušnjah. S tem boste morda dobili neprecenljive informacije o razpoložljivih predavanjih ali modulih, praktične informacije o nastanitvi ali predloge o krajih, vrednih obiska. Morda se prek družbenih medijev in skupin lahko povežete tudi z drugimi, ki bodo študirali skupaj z vami, in si med seboj pomagate.

Spoznajte domačine

Če želite izboljšati svoje znanje jezika, je najboljši način učenja pogovor z domačimi govorci. Nove ljudi lahko na primer spoznate, ko se pridružite skupinam in družbam, ki z vami delijo podobna zanimanja, ali se udeležite jezikovnih srečanj v lokalni kavarni. S spoznavanjem domačinov boste morda imeli tudi srečo, da se boste udeležili kulturnih prireditev in lokalnih dogodkov in si med študijem ustvarili trajna poznanstva.

Prepustite se novemu okolju

Namesto, da se samo držite tega, kar poznate, se poskusite čim bolj poglobiti v kulturo države, v kateri študirate. Poskusite domače specialitete in se poučite o zgodovini in kulturi. Tako boste še obogatili svojo študijsko izkušnjo v tujini in dobili dragoceno podlago za jezik, ki se ga učite. Čim bolj izkoristite svoj prosti čas z obiskom bližnjih mest, spomenikov, znamenitosti zgodovinskega pomena, območij z naravnimi lepotami, muzejev in drugih kulturnih centrov, kot so gledališča, koncertne dvorane in umetnostne galerije.

Poskusite nekaj novega

Če še ne govorite jezika države, v kateri študirate, zakaj se ne bi vpisali na tečaj za začetnike? Morda lahko preizkusite tudi kakšen nov šport ali prostočasno dejavnost. Na voljo so morda celo dejavnosti, ki jih ne bi mogli poskusiti doma. Zakaj se ne bi katere lotili?

Ne pozabite na študij!

Čeprav bi radi čim bolj izkoristili čas, ki ga preživljate v tujini, pa boste vseeno morali opraviti izpite. Vsak dan si dodelite čas za študij in nikar ne postanite preveč samozadovoljni. Če študirate jezik, kar najbolj izoristite dejstvo, da ste obdani z njim in čim bolj iščite priložnosti, da lahko vadite. Zakaj si ne bi vsak dan vzeli nekaj časa za brušenje nove spretnosti?

Upamo, da vam bodo ti nasveti pomagali do izvrstne izkušnje med vašim študijem v tujini. Preberite povezane članke o tem, zakaj bi si morali upati delati v tujini in kako lahko življenje v tujini poveča vaše samozavedanje.

V partnerstvu z evropskim portalom za zaposlitveno mobilnost EURES.

 

Sorodne povezave:

Pet razlogov, zakaj bi si morali upati delati v tujini

Ali lahko bivanje v tujini poveča vaše samozavedanje?

 

Več o tem:

Evropski dnevi zaposlovanja

Drop’pin@EURES

Poišči Euresove svetovalce

Življenjske in delovne razmere v državah Euresa

Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih

Euresove storitve za delodajalce

Euresov koledar prireditev

Prihodnji spletni dogodki

EURES na Facebooku

EURES na Twitterju

EURES na LinkedInu

Teme
Namigi in nasvetiMladina
Povezani razdelki
Življenje in delo
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Izjava o omejitvi odgovornosti

Članki so namenjeni zagotavljanju informacij uporabnikom portala EURES o aktualnih temah in trendih ter spodbujanju razprav in debat. Njihova vsebina ne odraža nujno stališča Evropskega urada za delo (ELA) ali Evropske komisije. Poleg tega EURES in ELA ne podpirata zgoraj omenjenih spletnih mest tretjih oseb.