Skip to main content
EURES
Zpráva1. listopadu 2019Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Šest tipů, jak co nejlépe využít praxi, stáž nebo učňovskou přípravu

Krátkodobé pozice, které nabízejí odbornou přípravu na pracovišti, se stávají čím dál oblíbenějším způsobem vstupu do světa práce. Úspěšná stáž, praxe nebo učňovská příprava vám mohou výrazně pomoci získat vysněné pracovní místo. Přinášíme vám několik užitečných tipů, jak se ujistit, že z té vaší získáte co nejvíce.

6 tips for getting the most out of a training course, internship or apprenticeship
Shutterstock

Nebojte se dělat chyby

Jakožto stážista, praktikant nebo učeň jste tu od toho, abyste se učili. Vaši kolegové si budou vědomi, že nemusíte mít nutně tolik zkušeností jako oni, a nikdo od vás nebude čekat, že napoprvé uděláte všechno perfektně. Nebojte se přijmout úkoly, u nichž si nejste úplně jistí. Pokud se chopíte iniciativy, pustíte se do toho a poučíte se z chyb, učiníte lepší dojem, než když se budete držet stranou ze strachu, že byste mohli něco pokazit.

Přizpůsobte se pracovní kultuře společnosti

Sledujte, jak se chovají vaši kolegové, a chovejte se jako oni. Jak se oblékají? Jak spolu komunikují? O čem hovoří v práci a jakým tématům se vyhýbají? Dejte si však pozor, abyste nezapomněli, že řada kolegů v dané společnosti pracuje mnohem déle nebo má jinou pracovní smlouvu než vy, takže zatímco váš šéf může odejít z práce každý den brzy, může být nepřípustné, abyste dělali totéž i vy.

Využijte příležitostí k absolvování odborné přípravy a získání další kvalifikace

Pokud máte příležitost absolvovat školení nebo si zvýšit kvalifikaci, nenechte si ji ujít. Mnoho společností hradí náklady na odbornou přípravu svých zaměstnanců, aby jim umožnilo zdokonalit si dovednosti a znalosti v oblastech souvisejících s jejich prací. Nejenže vám to pomůže lépe vykonávat vaši práci, ale vylepšíte si díky tomu životopis a rozšíříte soubor dovedností, což vám může pomoci při vašem kariérním postupu v budoucnosti.

Nabídněte, že se ujmete více úkolů

Pokud vám zbývá čas, zeptejte se kolegů, zda byste jim mohli s něčím pomoci. Stážisté, kteří jsou ochotní dělat malé, nudné úkoly nebo se naopak ujmout těch větších a zajímavějších, jsou ceněni nejvíce a je velmi pravděpodobné, že jim bude nabídnuta stálá pracovní pozice. Pokud vám řeknou, že pro vás na práci nic nemají, nepoužívejte to jako výmluvu pro svou lenost. Zkuste se zamyslet, jak byste mohli být nápomocní obecněji. Máte nějaké nápady, které by podle vašeho názoru mohly pomoci společnosti dosáhnout zlepšení? Možná byste mohli vypracovat šablonu, která pomůže zefektivnit nějaký proces, nebo brožurku s užitečnými informacemi pro nové zaměstnance. Pokud ukážete, že jste motivovaní a tvořiví a že vám skutečně jde o úspěch společnosti, kolegové budou více věřit jak vám, tak vašim schopnostem.

Není to osobní

Pokud jste ve světě práce nováčkem, můžete se snadno nechat unést a klást si otázky jako „Co si o mně noví kolegové myslí?“, „Udělal(a) jsem ____ správně?“ nebo „Co myslel(a), když v e-mailu napsal(a) ____?“. Nezapomeňte, že všichni jsou tu proto, aby vykonávali určitou práci, a jenom kvůli tomu, že může dojít ke konfliktu kvůli lhůtám, prioritám či rozhodnutím, nejsou (většinou) osobní a jejich chování není odrazem toho, co si o vás myslí jako o člověku.

Nemusí to být navěky

Může se stát, že během stáže, praxe nebo učňovské přípravy zjistíte, že obor, ve kterém společnost, v níž pracujete, působí, není pro vás. To neznamená, že jste promarnili čas, jelikož přijít na to, co vám nesedí, je stejně tak důležité, jako uvědomit si, co je pro vás to pravé. I tak získáte řadu dovedností a zkušeností, které můžete uplatnit jinde a které vám pravděpodobně pomohou později získat práci, která vám bude vyhovovat víc.

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou dosáhnout vašeho plného profesního potenciálu.

V rámci partnerství se sítí EURES, Evropským portálem pracovní mobility

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého pracovníka sítě EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníRady a tipyMládí
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.