Pāriet uz galveno saturu
EURES (EURopean Employment Services)
Raksts par jaunumiem2019. gada 19. jūlijsEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts

6 soļi, kā sākt profesionālu karjeru ārzemēs 3. daļa

Mūsu trīsdaļīgo padomu sēriju pēdējā daļā aplūkoti svarīgi jautājumi, kas jāapsver, plānojot pārcelties uz ārzemēm un apmetoties jaunā valstī.

6 steps to starting a professional career abroad: Part 3
EURES

5. solis. Pārcelšanās uz ārzemēm

Pārcelšanās uz ārzemēm ir nozīmīgs solis, taču, veicot nelielu plānošanu, iespējams atvieglot pāreju un padarīt šo procesu ne tik biedējošu.

Par ko man būtu jāpadomā pirms pārcelšanās?

  • Darba līgums Pirms dodaties ceļā, jums būtu jāsaņem darba līguma kopija un apstiprinājums par to, kāda būs alga.
  • Svarīgi dokumenti Uztaisiet svarīgu dokumentu (piemēram, pases, apdrošināšanas dokumentu, dzimšanas apliecības) kopijas, lai pārceļoties varētu tās paņemt sev līdzi.
  • Valodu kursi Ja vēl brīvi nepārvaldāt valodu, apsveriet iespēju apmeklēt uzņēmējvalsts valodas (vai valodas, ko lietosiet ikdienā) kursus.
  • Bankas konti Iespējams, savā jaunajā valstī gribēsiet atvērt bankas kontu (un tas var būt vajadzīgs, lai saņemtu darba algu). Ir vērts iepriekš izpētīt savas iespējas, lai zinātu, kā tas izdarāms, un vai šo kontu var sasaistīt ar jūsu izcelsmes valstī atvērto kontu.
  • Apdrošināšana Lai būtu pilnībā pasargāts, izņemiet savu Eiropas veselības apdrošināšanas karti (vai veiciet līdzvērtīgu apdrošināšanu, ja neesat ES pilsonis). Iespējams, būtu vērts ieguldīt naudu arī, iegādājoties ceļojuma apdrošināšanu.
  • Apmešanās vieta Kur jūs dzīvosiet? Ja iespējams, pirms jaunā darba uzsākšanas būtu labi noskaidrot, kur būs jūsu apmešanās vieta. Ja tas nav iespējams, varat izpētīt iespējamo piedāvājumu un cenas.
  • Sociālā nodrošināšana Pirms dodaties projām no savas izcelsmes valsts, sazinieties ar savu sociālās nodrošināšanas iestādi, lai iegūtu visu nepieciešamo informāciju un nepieciešamās ES veidlapas. Šī iestāde var palīdzēt arī uzzināt par iekārtošanos uz dzīvi jūsu jaunajā mītnes valstī un formalitātēm, kas saistītas ar sociālās nodrošināšanas tiesību (piemēram, sociālo pabalstu, bezdarbnieka pabalstu) pāreju.
  • Nodokļi Attiecīgajām jūsu izcelsmes valsts iestādēm būtu jāspēj arī sniegt konsultācijas par noslēgtajiem nolīgumiem nodokļu jomā ar jūsu jauno mītnes valsti.
  • Ģimene Jums un jūsu ģimenei ir tādas pašas tiesības kā vietējiem darba ņēmējiem. Tas nozīmē, ka ģimenes locekļi var doties jums līdzi uz jauno mītnes valsti, iet skolā un atrast darbu (ar EURES atbalstu).
  • Izglītības sistēma EURES darbinieki tāpat kā attiecīgo izglītības iestāžu tīmekļa vietnes ir lielisks informācijas avots par skolām un izglītības sistēmu jūsu jaunajā mītnes valstī.

Par ko man būtu jāpadomā pirms dodos prom?

  • Rēķini un līgumi Pārliecinieties, ka esat likumīgi un pareizi izbeidzis visas līgumattiecības ar pakalpojumu sniedzējiem (piemēram, saistībā ar gāzi, tālruni, ūdensapgādi, internetu).
  • Vietējās varasiestādes Pārceļoties uz ārzemēm, jums var būt pienākums informēt vietējās varasiestādes.
  • Pasta adrese Atjauniniet savu pasta adresi visās attiecīgajās tīmekļa vietnēs un visās attiecīgajās iestādēs.
  • Nodokļi un pabalsti Informējiet savas izcelsmes valsts nodokļu iestādes un sociālo pabalstu izsniedzējas iestādes par to, ka pārceļaties.

6. solis. Iekārtošanās jaunā valstī

Jauna valsts ir gan izaicinājums, gan iespēja. Ir daudz lietu, par ko domāt, tāpēc mēs esam izcēluši dažus jautājumus, kurus jūs varētu vēlēties noteikt par prioritāti.

  • Nodrošiniet sev apmešanās vietu Ja nevarējāt to izdarīt pirms ierašanās, tad tai ir jābūt prioritātei. Iespējams, jūsu darba devējs var palīdzēt, bet, ja nevar, varat sākt ar pagaidu vietas atrašanu un meklēt kaut ko pastāvīgu, kad jau esat iekārtojies.
  • Izprotiet juridiskās prasības Visticamāk, būs dažas juridiskas un administratīvas formalitātes, kas jums būs jāizpilda, lai varētu apmesties savā jaunajā mītnes valstī. Lai iegūtu informāciju par jūsu pienākumiem, ieteicams veikt attiecīgu izpēti.
  • Ziniet savas tiesības Kā ES/EEZ pilsonim jums ir tādas pašas tiesības uz sociālā nodrošinājuma pabalstiem (piemēram, slimības pabalstu, grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, pensijām) kā vietējiem iedzīvotājiem, tāpēc pārliecinieties, vai šīs tiesības izmantojat!
  • Atveriet bankas kontu Jūsu darba devējs, visticamāk, to pieprasīs, lai varētu izmaksāt jums algu, un visiem ES pilsoņiem ir tiesības atvērt pamata bankas kontu valstī, kurā viņi strādā.
  • Mācieties valodu Ja vēl brīvi nepārvaldāt valodu, vietējās valodas mācīšanās ir lielisks veids, kā integrēties jaunajā valstī un satikt jaunus cilvēkus, kas var būt tādā pašā situācijā kā jūs.
  • Izpētiet pārvietošanās iespējas Iespējams, jums uz darbu būs jābraukā, tāpēc labāko pārvietošanās iespēju izpēte var palīdzēt ietaupīt laiku un naudu.
  • Iepazīstiet kultūru Pat ja esat pārcēlies tikai uz kaimiņvalsti, tās kultūra atšķirsies no tās, pie kādas esat pieradis. Jaunas ainavas, jaunas skaņas, jauni cilvēki ... labākais veids, kā pielāgoties, ir sākt iepazīt savu jauno apkārtni. Iespējams, kolēģi, darba devējs vai kaimiņi var sniegt padomus par interesantākajām vietām un aktivitātēm jūsu apkārtnē.
  • Meklējiet padomu Ir pieejami vairāk nekā 800 EURES darbinieku, kas var sniegt padomu un palīdzību dažādos jautājumos. Attiecīgo darbinieku savā jaunajā mītnes valstī varat meklēt dzīvošanai un darbam veltītajā sadaļā EURES portālā.

Vairāk informācijas par 5. un 6. soli varat atrast EURES portālā, un, ja vēlaties sākt iepazīties ar visām padomu sērijām no paša sākuma, tad pirmo un otro daļu varat atrast šeit.

 

Saistītās saites:

atvērt pamata bankas kontu

dzīvošanai un darbam veltītajā sadaļā

EURES portālā

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Drop’pin@EURES

Atrodiet EURESdarbiniekus

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES Darbavietu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES Pasākumu kalendārs

Turpmākie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

Sīkāka informācija

Temati
Ieteikumi un padomiDarba dienas/pasākumiJaunatne
Nozare
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.