Ugrás a fő tartalomra
EURES (EURopean Employment Services)
Sajtócikk2019. július 12.Európai Munkaügyi Hatóság, A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága

6 lépés a külföldi szakmai karrier megkezdéséhez: 2. rész

Három részből álló sorozatunk második része azt ismerteti, hogy mire érdemes odafigyelni külföldi álláskeresés esetén, és útmutatást nyújt az interjúra való felkészüléshez.

6 steps to starting a professional career abroad: Part 2
EURES

3. lépés: Jelentkezés egy külföldi álláshelyre

Miután eldöntötte, hogy külföldön szeretne munkát vállalni, itt az ideje álláslehetőségek után nézni!

Hogyan és hol pályázhatok?

  • Indítson keresést: Az EURES „Álláskeresés” keresőmotorja segítségével kulcsszavak és kiválasztott kritériumok alapján kereshet lehetőségeket. Ezt követően profilját összehasonlíthatja a találatokkal, hogy megtudja, mennyire illeszkedik az a munkáltató által keresett profilhoz.
  • Célozza meg a kiszemelt álláshelyet: Miután megtalálta a keresett állást, közvetlenül megpályázhatja azt az EURES portálon keresztül. Más weboldalak, állásportálok és újságok is rendelkeznek online jelentkezési rendszerrel, illetve információkat tartalmaznak a pályázás módjáról és a kapcsolattartó személy elérhetőségéről.
  • Hozza létre önéletrajzát az EURES weboldalán: Miután regisztrált az EURES weboldalán, online létrehozhatja önéletrajzát vagy már meglévő önéletrajzot tölthet fel az EURES platformra. Ezt követően önéletrajza elérhetővé válik a potenciális munkáltatók és az EURES azon munkatársai számára, akik megfelelő pályázókat keresnek a munkáltatók megbízásából.
  • Legyen spontán: Kiszemelt magának egy vállalatot, ahol dolgozni szeretne. A spontán jelentkezések néha olyan ajtókat is megnyitnak, amelyekről azt sem tudta, hogy léteznek (a munkáltatók nem minden állást hirdetnek meg). Általában ajánlott célzott önéletrajzot és motivációs levelet küldeni.

Hogyan készítsem el az önéletrajzomat?

  • Használja az Europass önéletrajzot: A képesítések és munkatapasztalatok egyes országok közötti könnyebb összehasonlítása érdekében az Europass önéletrajz-formátum használata ajánlott. Ez a sablon az Európai Gazdasági Térség (EGT) valamennyi országában rendelkezésre áll, és mind a szakképzésben, mind pedig az egyetemi oktatásban végzők számára megfelelő.
  • Módosítsa önéletrajzát a megpályázott munkahelynek megfelelően: Nagyon fontos, hogy önéletrajzát a megpályázott pozíció elvárásaihoz igazítsa. Emelje ki a munkáltató igényeinek megfelelő speciális szakmai tapasztalatait és készségeit, így a munkáltató számára egyértelművé válik, hogy miért Ön a legjobb jelölt az álláshely betöltésére.
  • Törekedjen az egyszerűségre: A munkaerő-toborzást végző személynek rövid idő alatt kell áttekintenie az önéletrajzát. Korlátozza önéletrajzának terjedelmét két oldalra, használjon rövid, csak a releváns információkat tartalmazó mondatokat, így egyértelműen és tömören ismertetheti mindazt, amit a munkáltatónak kínálni tud.
  • Ellenőrizze munkáját: Mindig olvassa át az önéletrajzban foglaltakat, hogy ne maradjanak benne hibák. Használjon szótárt vagy kérjen segítséget, ha idegen nyelven írja önéletrajzát.
  • Referenciák: Sok országban általános gyakorlat, hogy az önéletrajzhoz referenciákat csatolnak (azaz azon személyek nevét és elérhetőségét, akik meg tudják erősíteni az önéletrajzban szereplő adatokat). Ha referenciákat csatol önéletrajzához, ehhez előzetesen kérjen engedélyt az adott személytől.

 Hogyan készítsem el a motivációs levelet?

  • Mutatkozzon be: A pályázati anyag rendszerint önéletrajzból és motivációs levélből áll (kivéve, ha erre a célra külön jelentkezési lap áll rendelkezésre). A motivációs levélben bemutatkozhat és kifejezheti a pozíció iránti érdeklődését.
  • Törekedjen a tömörségre: Csakúgy, mint az önéletrajznak, a motivációs levélnek is rövidnek (1 oldal) és lényegre törőnek kell lennie.
  • Vázolja fel a tartalmát: A szövegben körülbelül 4 bekezdés legyen, amelyek mindegyike más és más témakörre összpontosít. Jó módszer lehet a következő:
    1. Jelezze érdeklődését az állás iránt és írja le, honnan szerzett tudomást róla.
    2. Ismertesse, miért érdekli az állás, és miért gondolja azt, hogy Ön a megfelelő az állás betöltésére.
    3. Emeljen ki önéletrajzából egy-két olyan személyes vagy szakmai készséget, amelyek véleménye szerint többletértéket adnak pályázatához.
    4. Jelezze, hogy rendelkezésre áll egy személyes megbeszélésre, illetve igény esetén további információkkal és igazoló dokumentumokkal tud szolgálni.

Milyen nyelven készítsem el a jelentkezést?

  • A munkáltató vagy az állásajánlat nyelvén írjon: Hacsak az álláshirdetésben másképp nem szerepel, mindig ez a legjobb megoldás. Külföldi állások esetén gyakran az angol a kommunikáció elfogadott nyelve.
  • Mutassa be képesítéseit: Ha idegen nyelven ír, az olvasó által érthető módon mutassa be eredményeit (amennyiben lehetősége van rá, hozzon a munkáltató országában jellemző, összehasonlításra alkalmas példákat).

4. rész: Az interjú folyamata

Sikeres jelentkezés esetén valószínűleg interjúra hívják be. Az interjúra való felkészülés során sok dolgot kell megfontolni; ezeket a következő főbb pontokra bontottuk le:

Hogyan készüljek fel az interjúra?

  • Gyűjtsön háttér-információkat: Ha látszik, hogy tájékozódott a vállalatról, kérdéseket tesz fel, illetve válaszol meg a munkahellyel kapcsolatban, azzal nagyszerűen kifejezheti érdeklődését a munkáltató felé. Alaposan nézzen utána a pozíció elvárásainak, és győződjön meg arról, hogy készségei és kompetenciái megfelelnek a keresett profilnak.
  • Bizonyítsa nyelvtudását: Az interjú során a munkáltató várhatóan fel akarja mérni, mennyire beszéli jól a fogadó ország nyelvét. Használja szókincsét, amennyire csak lehet, és ha ez nem sikerül, akkor mutasson hajlandóságot a tanulásra (pl. nyelvtanfolyam).
  • Dolgozzon ki előre néhány példát: Bármit is kérdeznek Öntől, valószínűleg fel kell idéznie olyan helyzeteket, amikor egy adott készségről – például a kihívások kezelésének képességéről vagy a kezdeményezőkészségről – tanúbizonyságot tett. Ha előzetesen kidolgozza ezeket a példákat, könnyen visszaemlékezhet rájuk az interjú során.
  • Maradjon magabiztos: Bármennyire is felkészült az interjúra, valószínűleg legalább egy fogós vagy váratlan kérdést feltesznek Önnek. Próbáljon nyugodt maradni, gondolja végig a kérdést egy pillanatra, és mindenekelőtt legyen őszinte. Ha nem tud válaszolni egy kérdésre, ezt jelezze a kérdezőnek, és magyarázza el, hogy miként próbálna a kérdésre választ vagy megoldást találni.
  • Mutassa meg, hogy tud csapatban dolgozni: A csapatmunka minden üzleti válallkozás alapköve, így az arra való készséget a munkáltatók nagyra értékelik. Emelje ki a csapatmunkában elért korábbi eredményeit.
  • Tájékozódjon a fizetéssel kapcsolatban: Érdemes utánanéznie, hogy a költözésének céljául megjelölt országban hasonló képesítéseket igénylő munkakörben milyen átlagfizetések vannak, hogy tudja, mire számíthat. Ehhez hasonlóan érdeklődjön a szerződéskötésre vonatkozó rendelkezések és a hatályos munkajog felől is. További információért tekintse meg az EURES portál Élet és munka menüpontját, de az EURES munkatársai is szívesen segítenek Önnek.

Milyen dokumentumokat vigyek magammal az interjúra?

  • Önéletrajz: Ha lehetséges, a munkáltató nyelvére és angolra is fordítassa le.
  • Oklevelek: Ide tartoznak a végzettséget, nyelvtanfolyamok elvégzését és minden egyéb releváns képesítést igazoló oklevelek.
  • Oklevek fordításai: Bizonyos munkahelyeken, például a közigazgatásban, kérhetik a képzettségét igazoló oklevelek hiteles fordítását is, amely általában az oktatási intézménytől vagy az érintett szakmai szervezetektől szerezhető be.
  • Személyazonosító okmányok: Vigye magával útlevelét vagy személyi igazolványát, és ha lehetséges, születési anyakönyvi kivonatát.
  • Egészségbiztosítás: Az európai egészségbiztosítási kártya (vagy más egészségbiztosítási dokumentum, ha nem EU állampolgár) hasznos lehet, ha váratlanul felmerülő egészségügyi kiadásokat kell fedeznie.
  • Igazolványkép A személyazonosítás megkönnyítésére érdemes egy-két igazolványképet magánál tartania.
  • Ajánlólevelek: Bár nem mindig követelmény, a korábbi munkáltatóktól vagy oktatási intézményektől szerzett ajánlólevelek segítségével kiemelkedhet a többi pályázó közül.

A 3. és 4. lépéssel kapcsolatban további információkat talál az EURES portálon, ha pedig a sorozat elejét is meg szeretné tekinteni, az első rész (1. és 2. lépés) is itt található. Ne maradjon le a sorozat utolsó részéről sem, azt a következő hetekben tesszük közzé. Ebben a külföldre költözés és az új országba való megérkezés témájával foglalkozunk majd.

 

Kapcsolódó linkek:

„Álláskeresés”

regisztrált az EURES weboldalán

Europass önéletrajz-formátum

Élet és munka

EURES portálon

 

További információ:

Európai Foglalkoztatási Napok

Drop’pin@EURES

Az Ön EURES-tanácsadója

Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban

EURES állásadatbázis

Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak

EURES rendezvénynaptár

Közelgő online események

Az EURES a Facebookon

Az EURES a Twitteren

Az EURES a LinkedInen

Témák
Javaslatok és tippekMunkanapok/eseményekIfjúság
Kapcsolódó szakasz(ok)
Súgó és támogatásÉlet és munka
Ágazat
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Jogi nyilatkozat

A cikkek célja az EURES portál felhasználóinak tájékoztatása az aktuális témákról és trendekről, valamint viták és viták ösztönzése. Tartalmuk nem feltétlenül tükrözi az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA) vagy az Európai Bizottság álláspontját. Ezenkívül az EURES és az ELA nem támogatja a fent említett harmadik felek webhelyeit.