Skip to main content
Logo Evropské komise
EURES
Zpráva14 prosinec 2017Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Pět tipů pro efektivní práci

Efektivní práce má celou řadu výhod. Nejenže nenuceným způsobem uděláte dojem na svého nadřízeného a kolegy, ale můžete tím také získat určitý čas k tomu, abyste se mohli ujmout úkolů, které vás obzvláště zajímají. A co je nejlepší, efektivní práce by měla pomáhat snižovat stres a zvyšovat vaši důvěru ve vlastní schopnosti!

5 tips for working efficiently
EURES

Náš nejnovější článek zkoumá, jak lze pracovat efektivněji, a nabízí několik tipů, jak na to...

Plánujte a stanovujte si priority

Pracoviště nám někdy mohou přerůstat přes hlavu. Spousta hluku, mnoho lidí žádajících o váš čas, plno práce do konce pracovní doby. Plánování, jak svůj čas využijete, vám může skutečně pomoci soustředit se a pracovat nejlépe, jak dokážete. Den můžete začít tím, že si uděláte přehled úkolů k dokončení a pak si promyslíte nejlepší postup – a nejlepší pořadí, jak k nim budete přistupovat. Tento proces si můžete usnadnit pomocí seznamů, různých nástrojů či technik, přičemž plán vám umožní nejen účinné určení priorit, ale může též zmírnit úzkost, která by se mohla objevit, pokud se budete snažit zvládnout velké množství práce najednou.

Používejte kalendář

Kalendář je vaším nejlepším přítelem, pokud jde o plánování pracovního vytížení a efektivní práci. Poznamenejte si všechna jednání a důležité termíny, abyste něco nezmeškali. Vyčleněním určitého času na každý zadaný úkol též získáte přehled, kdy máte volno, abyste pomohli někomu jinému, a kdy sami budete možná potřebovat podporu.

Pokud používáte e-mailový systém, jako je například Microsoft Outlook, jeho nedílnou součástí je i kalendář, který jen čeká na vyplnění. Takové programy nabízejí též celou řadu dalších funkcí, které vám pomohou pracovat efektivně, proto si je určitě prostudujte.

Používejte aplikace chytře

Hovořili jsme již o aplikacích, díky nimž může být váš pracovní den efektivnější, ale jedna věc je najít je a druhá skutečně je každý den používat. Udělejte si čas na začlenění aplikací do svého pracovního života, tato malá počáteční investice by mohla mít následně velký vliv.

Získejte úplné informace

Bez ohledu na to, kde pracujete, budete pravděpodobně dostávat úkoly od jiných lidí. Pokud vám předají veškeré potřebné informace, je to skvělé. V opačném případě se nebojte zeptat. Tím, že pochopíte, co se od vás očekává, zkrátíte čas, kdy byste museli znovu a znovu zjišťovat detaily. Nejenže to zvýší vaši vlastní efektivnost, ale povzbudí to i vaše kolegy!

Vyhraďte si čas na zamyšlení

Důležitou součástí pracovního života je sebereflexe a sebehodnocení. Pokud si uděláte chvíli na to, abyste se na konci každého pracovního dne – nebo pracovního týdne, je-li to vhodnější – zamysleli nad svým pokrokem, budete si moci uvědomit, co se vám dařilo, co naopak nikoli a kde se ještě můžete zlepšit. Přirozený dominový efekt tohoto postupu zvýší produktivitu a efektivnost, proto má určitě smysl investovat do vyhodnocení váš čas.

Buďte proaktivní

Je důležité požádat o pomoc, pokud ji potřebujete, ale stejně tak jsou chvíle, kdy by řešením mohla být vaše vlastní iniciativa. Pokud si nejste jisti, jak něco udělat, co kdybyste se několik minut snažili přijít na to sami? Internet je fantastickým zdrojem informací, tipů a návodů a často zjistíte, že někdo už má zkušenosti se stejným problémem, jaký máte vy, a našel řešení, které můžete vyzkoušet. Pokud takový problém vyřešíte sami, může to být skutečně uspokojující a získáte při tom i další dovednosti a znalosti, které se vám budou hodit v budoucnosti.

 

Hledáte další tipy nebo triky, které vám pomohou uspět na pracovišti? Přečtěte si články 5 tipů pro nové učně nebo stážisty a Jak udělat dobrý první dojem... během prvních dvou týdnů.

 

Související odkazy:

dalších funkcí, které vám pomohou pracovat efektivně

aplikacích, díky nimž může být váš pracovní den efektivnější

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradceEURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Témata
Rady a tipyMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.