Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy27 lipca 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

5 rad dla osób poszukujących praktyk

Zdobądź przewagę wśród konkurencji w poszukiwaniu praktyk.

5 tips when looking for traineeships

Załapanie się na wymarzoną praktykę jest trudnym zadaniem. Nie chodzi tu jedynie o wyróżnienie się spośród tłumu innych zainteresowanych kandydatów, ale przede wszystkim należy też wiedzieć, gdzie szukać możliwości. W odpowiedzi na prośbę o pięć najważniejszych rad dla poszukujących praktyk Pål Kaalaas, kierownik ds. marketingu cyfrowego w CupoNation w Norwegii, podzielił się następującymi wskazówkami…

Szukaj za granicą

Dzięki praktyce za granicą od razu uzyskujesz przewagę, dlatego nie należy ograniczać się do ofert w swoim kraju. Ciekawe możliwości można znaleźć w całej Europie! Podjęcie zagranicznego stażu umożliwia poznanie innej kultury, zarówno w pracy, jak również w czasie wolnym. Opuszczenie bezpiecznego, znajomego otoczenia w swoim kraju i podjęcie pracy za granicą jest doceniane przez pracodawców na całym świecie, nawet kilka lat później.

Pukaj do drzwi

Bądź aktywny i szukaj możliwości. Wiele lat temu „pukanie do drzwi firmy” rozumiano dosłownie, jednak obecnie wstępna komunikacja odbywa się głównie online. Jeżeli nie masz konta na portalu LinkedIn, natychmiast je załóż, a jeżeli poszukujesz praktyki, to pomyśl o wykupieniu subskrypcji Premium. Dzięki temu masz szansę kontaktować się bezpośrednio z „odpowiednimi osobami we właściwych firmach”, zadać stosowne pytania i przedstawić swoją osobę. Subskrypcja Premium otwiera bezpośredni dostęp do „ważnych osób” prawie we wszystkich firmach i umożliwia skierowanie do nich wiadomości. Może to być dużym atutem zarówno dla ciebie, jak i dla danej firmy, otwierającym kanały komunikacji, które nie istniały klika lat temu. Przyjacielska rada: nie przesadzaj! Nawiązuj kontakt tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione. LinkedIn nie należy używać na zasadzie „podrzucę swoje nazwisko jak największej liczbie osób i mam nadzieję, że uzyskam przynajmniej jedną pozytywną odpowiedź”.

Boisz się, że zostaniesz zignorowany(-a)? To jednak bardziej świadczy o danej firmie czy osobie niż o tobie, co prowadzi nas do kolejnej wskazówki...

Wzajemność relacji

Firma rozpatrująca twoją kandydaturę na staż z pewnością będzie chciała więcej się o tobie dowiedzieć. Ostatecznie chce być pewna, że zatrudnia właściwą osobę. Pamiętaj, aby zrobić to samo! Sprawdź przedsiębiorstwa, w których chcesz ubiegać się o pracę, i upewnij się, że dobrze  pasują one do twoich planów dotyczących przyszłej kariery. Nie chcesz praktyki, która tak naprawdę nic ci nie daje. Być może znasz kogoś, kto pracował tam przed tobą? Czego możesz się dowiedzieć z artykułów prasowych i strony internetowej przedsiębiorstwa? Zapoznaj się dobrze z daną firmą, zanim prześlesz aplikację.

Nie kopiuj/przeklejaj

Znalazłeś(-aś) interesujące cię miejsce? Poświęć czas na przygotowanie aplikacji! Oczywiście korzystanie z szablonu jest normalną praktyką, ale naprawdę istotne znaczenie ma zrobienie czegoś więcej niż tylko zmiana nazwy firmy i kilku zdań. Jeżeli nie poświęcisz czasu, aby na podstawie szablonu utworzyć ukierunkowanego zgłoszenia do konkretnego przedsiębiorstwa, oznacza to, że niewystarczająco się starasz. ‎Łatwo jest rozpoznać zgłoszenia, które nie zostały przygotowane indywidualnie, więc nie należy tracić szans z powodu lenistwa. Musisz udowodnić swojemu adresatowi, że rzeczywiście ci zależy na tyle na angażu, aby dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o firmie i branży.

Zadawaj pytania

W ogłoszeniach o pracę zazwyczaj wskazuje się osobę, z którą można się kontaktować..., jednak większość osób tego nie czyni. Dlaczego więc nie wysłać jej e-maila i zadać kilka stosownych pytań o praktykę. To świadczy o twoim zainteresowaniu i powoduje, że wyróżniasz się spośród tłumu. O każde dostępne stanowisko pracy konkurujesz z wieloma kompetentnymi osobami, więc wykorzystaj każdą sposobność, aby twoje nazwisko się wyróżniało.

 

Powiązane linki:

CupoNation

Global Savings Group

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
Trendy rekrutacyjneHistorie sukcesówMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.