Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy18 września 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 3 min

Jak stworzyć dynamiczne środowisko pracy? 5 wskazówek dla pracodawców

Pracownicy są sercem twojej firmy lub organizacji. Niezależnie od tego, czy zatrudniasz dwie osoby czy dwieście, twoi pracownicy są siłą napędową firmy, i to dzięki nim możesz zrealizować wyznaczone cele. Chociaż czasem niełatwo osiągnąć równowagę między satysfakcją personelu a potrzebami i wymogami firmy, i nigdy nie uda się zadowolić wszystkich, opracowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą twojej organizacji dynamicznie się rozwijać i odnosić sukcesy

5 tips for creating a thriving workplace

Stwórz dobre środowisko pracy

Nikt nie chce pracować w ponurym otoczeniu, które nie inspiruje do działania.  A może warto pomyśleć o włączeniu kolorów do środowiska pracy? A może rośliny? A co z wygodnymi, tapicerowanymi meblami? Stworzenie specjalnie wydzielonych „stref odpoczynku” lub wygodnych pokoi dla pracowników, w których mogą odprężyć się  podczas przerwy i spędzać czas razem, może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie i morale personelu. Należy przy tym pamiętać, by tworząc tego rodzaju udogodnienia, uwzględnić liczbę pracowników, którzy będą z nich korzystać.

Słuchaj swojego personelu

Przeprowadzenie ankiety wśród pracowników pomoże ci dotrzeć do nich i poznać ich opinie. To rozwiązanie jest przydatne tylko pod warunkiem, że rzeczywiście weźmiesz pod uwagę wyniki sondażu. Przygotuj się na pozytywne i negatywne opinie; jeśli pewne kwestie są często poruszane, oznacza to, że potrzebne są zmiany we wskazanych przez pracowników obszarach. Jeśli pracownicy przekonają się, że podejmujesz kroki w celu rozwiązania zasygnalizowanego przez nich problemu, będą mieli do ciebie większe zaufanie, ponieważ udowodnisz, że szanujesz ich opinie.

Dbaj o maksymalną przejrzystość

W biznesie zmiany są codziennością, a kierownictwo nieustannie podejmuje ważne decyzje. Kiedy decyzje kierownictwa mają bezpośredni wpływ na pracowników, a oni widzą wyłącznie ich rezultat końcowy, często wywołują zaskoczenie i poczucie niepewności. Chociaż w wielu aspektach zarządzania konsultacje z pracownikami są niewykonalne, wyjaśnianie im w miarę możliwości, jak i dlaczego podjęto określone decyzje, może mieć uspokajający wpływ na personel i rozwiać ewentualne obawy.

Uwzględnianie potrzeb pracowników w zakresie szkoleń i sprzętu

W większych firmach nawet najskuteczniej działający zespół kierowniczy nie jest w stanie na bieżąco śledzić tego, co dzieje się na poszczególnych stanowiskach pracy. Dlatego tak ważne jest zaufanie do personelu w zakresie potrzeb szkoleniowych, niezbędnego sprzętu i oprogramowania. Jeśli pracownik zwraca się o udostępnienie konkretnego narzędzia lub oprogramowania, jego prośba prawdopodobnie jest uzasadniona. Jej spełnienie umożliwi pracownikowi wydajniejszą pracę lub radzenie sobie z bardziej złożonymi zadaniami. Chociaż przy tego rodzaju zakupach każda firma musi uwzględniać swój budżet, tego rodzaju inwestycje, służące spełnieniu potrzeb pracowników, niejednokrotnie przynoszą znaczne korzyści przedsiębiorstwu.

Wprowadź nagrody i premie

Nagrody są ważne, ponieważ motywują pracowników do wydajnej pracy i stanowią dowód na to, że ich wysiłki są doceniane. Plany, premie i programy nagród mają niezwykle pozytywny wpływ na budowanie inicjatywy personelu i stanowią cel, do którego pracownicy będą dążyć. Jako pracodawca pokazujesz, że doceniasz ciężką pracę i zaangażowanie w działalność firmy, a przez to zwiększasz lojalność swojego personelu!

Oto pięć wskazówek, dzięki którym twoi pracownicy będą zadowoleni z pracy w dynamicznym środowisku. Jeśli interesuje cię temat zwiększania wydajności, zapoznaj się z 5 aplikacjami, które pomogą ci zwiększyć swoją efektywność w pracy. Możesz podzielić się tymi praktycznymi poradami ze swoim personelem.

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
  • Porady i wskazówki
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.