Skip to main content
EURES
Artykuł prasowy5 grudnia 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Pięć powodów, dla których warto dołączyć do start-upa

Po zakończeniu edukacji w Chinach Håvard Stjernen (29 lat), kierownik działu opieki nad klientem, zdecydował się odrzucić ofertę pracy w Norwegii i dołączyć do niemieckiego start-upa. Wyjaśnia, dlaczego.

5 reasons for joining a startup
EURES

1. Życie w biegu

W start-upie sytuacja szybko się zmienia. Zawsze są nowe projekty, terminy, osoby, pomysły, koncepcje lub spotkania. Jeśli się zagapisz, przeoczysz coś ekscytującego. Nic nie zapewni Ci podobnych wrażeń w życiu zawodowym. W żadnym innym środowisku nie zdobędziesz tylu informacji w tak krótkim czasie. Rok doświadczenia w start-upie jest równoważny dwu- lub trzyletniemu doświadczeniu w dużej korporacji o bardziej ugruntowanej pozycji. Jeżeli zatem jesteś młody i chcesz budować swoją karierę, wybór start-upa zapewni Ci doskonały start.

2. Satysfakcjonująca praca

Start-upy nie zatrudniają stażystów do sortowania dokumentów i parzenia kawy. Stażyści w start-upie wykonują ważną pracę dla przedsiębiorstwa. Chociaż zostaniesz zatrudniony jako „stażysta”, będziesz traktowany dokładnie tak samo jak pracownik pełnoetatowy. W start-upie będziesz miał większy wpływ na kierunek rozwoju firmy, przy czym będziesz mógł po prostu być sobą i czuć się pewnie w swojej roli. Start-up jest wspaniałym miejscem, żeby sprawdzić i uzmysłowić sobie, w czym jesteś dobry i w jakim kierunku powinna rozwijać się Twoja kariera.

3. Nie wszystko zawsze idzie gładko

Nie czujesz się komfortowo w stresującej sytuacji? Oczekiwania sprawiają, że pocą Ci się dłonie?  Start-up nie jest dla Ciebie odpowiednim miejscem. Dlaczego? Ponieważ w start-upie nie wszystko zawsze idzie gładko. Nawet niektóre najsłynniejsze start-upy, takie jak Uber czy Airbnb, wciąż zmagają się z wyzwaniami.Żadnego problemu nie rozwiązuje się na zasadzie „tak zawsze robimy w tej sytuacji”.Start-up walczy o swoją pozycję na rynku i aby ją uzyskać, musi pracować ciężej, dłużej i bardziej intensywnie. Świat start-upa jest szybki i zabiegany, a ludzie są głodni sukcesu. Czasami może się wydawać, że musisz walczyć, by utrzymać się na powierzchni, jednak firmy i osoby podejmujące większe wysiłki zawsze zostają wynagrodzone.Praca w start-upie jest nieocenionym doświadczeniem, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak radzić sobie z brakiem pewności. W start-upie codziennie pokonujesz brak pewności i uczysz się, jak skutecznie dawać sobie radę na niezbadanych wodach biznesu.

4. „Wszystko” jest możliwe

Start-upy często charakteryzują się płaską strukturą i szybkim tempem. Oznacza to, że możesz wprowadzić i przetestować własne koncepcje i pomysły w sposób szybki i gruntowny. Naprawdę masz szansę zbadać granice tego, co organizacja może osiągnąć w krótkim czasie. Bardzo rzadko zetkniesz się z biurokracją, a więc jeśli masz dobry pomysł, przejście od koncepcji do działania jest szybkie i ekscytujące. Start-upy często chcą pójść o krok dalej, kiedy testują nowe rozwiązanie, a zatem jest to bardzo dobre środowisko dla kreatywnych umysłów.

5. Szybko awansujesz

W start-upie Twoje starania zawsze zostaną zauważone. Z uwagi na wspomnianą strukturę i wspomniane tempo osoby, które podejmują większe wysiłki, zawsze zostaną docenione. Zacząłem pracę w przedsiębiorstwie CupoNation dwa lata temu i awansowałem już ze stanowiska opiekuna klienta na stanowisko kierownika ds. kluczowych klientów, a następnie na stanowisko kierownika działu opieki nad klientem.Oczywiście nie zdarzyłoby się to bez ciężkiej pracy, ale w przedsiębiorstwie, które szybko się rozwija, możliwości awansu są często większe niż w przedsiębiorstwie o ugruntowanej pozycji.

 

Powiązane linki:

CupoNation

Uber

AirBNB

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćNajlepsze praktyki EURESPorady i wskazówkiWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościHistorie sukcesówMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.