Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
EURES
Artykuł prasowy5 październik 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

5 najważniejszych korzyści wynikających z odbywania stażu

22-latka Jonna Dromberg pracuje jako stażystka dla CupoNation Finland. Ponieważ dopiero co zaoferowano jej przygotowanie zawodowe w tej firmie, jest właściwą osobą, która może określić pięć najważniejszych korzyści wynikających z odbywania stażu…

5 great benefits of doing an internship
EURES

Prawdziwy świat

Możesz się dowiedzieć, jak smakuje jabłko, jeśli ktoś ci to wytłumaczy, ale kluczem do pełnego zrozumienia jest sama degustacja. To samo dotyczy edukacji. Książka lub profesor wyjaśniający teorię nie zapewnią pełnego obrazu. Możesz przeczytać wszystkie najlepsze książki na świecie na określony temat, czy to w dziedzinie historii czy marketingu, ale nigdy nie da się tego porównać z rzeczywistym doświadczeniem.

Łączenie wykształcenia z praktyką stwarza naprawdę solidne podstawy do budowania kariery. W ramach samego kształcenie poznasz teorię o wyborze właściwych materiałów budowlanych, ale samo to nie ma to żadnej wartości praktycznej.

Jeden krok przed grupą

Czy zaangażowałbyś osobę posiadającą tylko teoretyczną wiedzę, czy wybrałbyś osobę posiadającą zarówno wiedzę teoretyczną, jak i rzeczywiste doświadczenie w swojej dziedzinie? W przypadku każdego pełnego etatu przygotowanego dla młodych ludzi, zawsze będzie wiele osób zainteresowanych zdobyciem go i uprzedzeniem innych kandydatów.

Staż da ci przewagę, ponieważ będziesz dosłownie o krok przed osobami bez rzeczywistego doświadczenia. Wygląda dobrze na twoim CV i chociaż nikt nie oczekuje, że będziesz „wiedzieć wszystko”, zorientują się, że wiesz dużo więcej niż pozostali, którzy nigdy nie wyjrzeli poza książki.

Twój staż może stanowić o twojej przewadze, której potrzebujesz, aby dostać taką pracę na pełen etat, jakiej naprawdę chcesz!

Niesamowite doświadczenie

Powierzenie mi faktycznej odpowiedzialności było dla mnie niesamowitym doświadczeniem. To jedna z rzeczy, które powodują, że rozwijasz się zarówno na poziomie zawodowym, jak i osobistym. Po prostu upewnij się, że trafisz do firmy, która będzie cię postrzegać jako atut, a nie osobę od pracy papierkowej.

To ogromne wyzwanie, gdy szef po raz pierwszy przekazuje ci odpowiedzialność za projekt, i najprawdopodobniej poczujesz dużą presję. Mimo wszystko pamiętaj, że nie jesteś na tym stanowisku z powodu szczęścia. Dostajesz takie możliwości dzięki temu, kim jesteś i co możesz zrobić. Twój szef nie zatrudnił cię przypadkiem, a gdy uzna, że jesteś gotowy na ważne zadanie, to prawdopodobnie jesteś. Nikt nie twierdzi, że będzie ono łatwe, ale na pewno będziesz w stanie sobie z nim poradzić i wyjść z niego obronną ręką.

Wiedza kulturowa

Niezależnie od tego, czy staż odbywasz w swoim kraju czy za granicą, uzyskujesz szansę na poznanie nowej kultury pracy. W Niemczech sprawy często załatwia się inaczej niż w sposób, do jakiego przywykłem w Finlandii. Niekoniecznie lepiej czy gorzej, po prostu inaczej. Tego rodzaju doświadczenie naprawdę daje dobry pogląd na to, jak różne przedsiębiorstwa prowadzą swoją działalność. Korzystaj z tych pozytywnych wzorców i spraw, żeby pracowały dla ciebie!

Dobry początek

Nigdy nie bądź „zbyt dobrym” na staż. Przeświadczenie, że prosto po szkole powinieneś trafić na pełnoetatowe stanowisko, może być prawdziwym ciosem. Większość przedsiębiorstw oferuje staże i prawdopodobnie będziesz miał większe szanse na pełnoetatowe stanowisko, jeżeli firma będzie wiedziała, kim jesteś i co sobą reprezentujesz, gdy już dowiedziesz swojej wartości na samym początku. A jeśli przedsiębiorstwo nie oferuje staży, no cóż ... jak już wspomniano: nigdy nie zaszkodzi, abyś był o krok przed grupą.

Jesteś zainteresowany stażem? To sprawdź Drop’pin@EURES, dowiedz się więcej o ofertach dla osób młodych i znajdź idealny dla siebie staż!

 

Łącza do powiązanych stron internetowych:

CupoNation

5 rad dla osób poszukujących praktyk

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
Porady i wskazówkiMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.