Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy25 marca 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

10 sposobów, by wyróżnić się na LinkedIn

Zaprezentowanie swoich mocnych stron i podkreślenie tego, co rzeczywiście istotne mają kluczowe znaczenia dla stworzenia przyciągającego uwagę profilu LinkedIn. Oto dziesięć wskazówek, które pomogą Ci się wyróżnić:

10 ways to stand out on LinkedIn
EURES
  1. Dodaj zdjęcie profilowe.Twoje zdjęcie profilowe na LinkedIn powinno pokazywać, że jesteś profesjonalistą w każdym calu. Zalecamy w miarę formalny strój. W kadrze powinna znaleźć się głowa i ramiona. Nie zapomnij się uśmiechnąć!
  2. Dodaj nagłówek w formie opisowej.Zamień domyślny nagłówek LinkedIn (aktualną nazwę stanowiska) na bardziej opisowy i podkreślający, że jesteś osobą ambitną. Na przykład, zamiast „kierownik ds. marketingu”, wpisz „doświadczony specjalista ds. marketingu i komunikacji”.
  3. Zaktualizuj link do swojego profilu. Twój profil będzie sprawiał wrażenie bardziej profesjonalnego, jeśli zmienisz adres URL swojego profilu na LinkedIn, który zwykle stanowi ciąg cyfr i liter, na linkedin.com/in/twojenazwisko. Aby to zrobić, kliknij na ikonę ze swoim zdjęciem w pomniejszeniu w pasku menu u góry strony i wybierz Wyświetl profil> Edytuj profil publiczny i URL.
  4. Napisz intrygujące streszczenie. Kolejnym elementem, na który zwrócą uwagę pracodawcy, jest streszczenie Twojego profilu. Upewnij się, że zawiera najważniejsze informacje, którymi chcesz się podzielić z innymi, Twoje wyjątkowe kwalifikacje, najważniejsze aspekty doświadczenia zawodowego i dane kontaktowe.
  5. Uwydatnij swoje umiejętności. LinkedIn umożliwia Ci podanie do 50 umiejętności.Przejrzyj listę stanowisk, które Cię interesują i sprawdź, jakie umiejętności są w nich podkreślane. Uwzględnij je na własnym profilu.
  6. Zaprezentuj swoje sukcesy zawodowe.Nie wystarczy, że wymienisz swoje obowiązki w opisie każdego z dotychczasowych stanowisk.Skoncentruj się na swoich osiągnięciach i sukcesach; może udało Ci się awansować?Przeprowadziłeś/-aś udaną kampanię?
  7. Buduj własną sieć kontaktów. Zacznij budować swoją sieć kontaktów zawodowych, na początku dodając do niej osoby, które znasz oraz swoich współpracowników, a następnie rozwijaj ją, poszukując osób, które pracują w Twojej branży.Wysyłając komuś zaproszenie, dodaj do niego osobistą wiadomość.
  8. Gromadź referencje. Jeśli możesz, poproś o referencje kolegę lub przełożonego z każdej firmy, w której pracowałeś/-aś.Jeśli pracowałeś tylko w jednej lub dwóch firmach, poproś kilku współpracowników o napisanie referencji.
  9. Zostań członkiem sieci zawodowych. Dzięki LinkedIn możesz dołączyć do grup składających się z osób reprezentujących niemal każdy zawód.Działaj w nich aktywnie, publikując komentarze i udostępniając treści.Grupy to także doskonałe miejsca do nawiązania kontaktu z większą liczbą osób i dodania ich do swojej sieci zawodowej.
  10. Dodaj linki i inne media.Jeśli brałeś/-aś udział w kampanii wideo lub jesteś autorem publikacji, dodaj stosowny link na swoim profilu.Jeśli masz stronę internetową lub portfolio przedstawiające Twoją pracę online, dodaj link, najlepiej w nagłówku lub w streszczeniu.

Szukasz innych sposobów, by wyróżnić się z tłumu i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi pisania doskonałych listów motywacyjnych, optymalizacji CV i zachowania podczas rozmowy o pracę.

 

Powiązane linki:

Portal EURES dla poszukujących pracy

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Porady i wskazówkiMedia społecznościowe
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.